Rozkvétající žena

Srdečně vás zveme na víkendový seminář oslavy první menstruace - menarché v kruhu žen, v překrásném prostředí a místě, které má ještě krásnější jméno: Elfí sídlo. Co všechno společně o tomto víkendu prožijeme a na co se můžete těšit?

Oslava první menstruace

O důvodech toho, proč je dobré si oslavu první menstruace dopřát i zpětně, jsem se rozepisovala v článku Menarché - proč se vracet k rituálu?. Většina žen totiž neměla možnost prožít svou první menstruaci jako výjimečnou událost či důležitý přerod ve svém životě (a o oslavě už vůbec nemůže být řeč). A když si povídám na různých akcích či seminářích se ženami, shodují se skoro jednoznačně na tom, že rituál oslavy první menstruace je něco, co jim chybí a co by si moc rády dopřály i zpětně.

Většina žen totiž neměla možnost prožít svou první menstruaci jako výjimečnou událost či důležitý přerod ve svém životě.

Delší dobu jsem proto přemýšlela nad tím, jak já sama za sebe tyto rituály pojmu a budu provádět tak, aby vyjadřovaly to, co si přeji ženám předávat. Zažila jsem mnoho oslav a i když to byly oslavy krásné, věděla jsem, že si přeji jít více do hloubky a že je potřeba určité přípravy i před samotným rituálem. Jeden večer (či pár hodin) je zkrátka málo. Proto jsme se společně s mou velmi dobrou a dlouholetou přítelkyní Janou Zittovou rozhodly uspořádat akci víkendovou.

Elfí sídlo

Od začátku plánování akce se vše krásně skládá a vychází. Je to přesně podle hesla, kterému věřím: Když se má něco stát, děje se tak snadno a plynule. A přesně tak je to i nyní. První místo, které jsme pro akci vybraly, totiž nedopadlo - majitelka místa si naší akci zapomněla poznamenat. Chvíli jsme byly smutné, ale moc dlouho jsme nezoufaly, neboť jsme věřily, že se vše stalo z nějakého „vyššího záměru“. A také že ano: hned vzápětí jsme objevily nádherné místo v srdci České republiky a věděly, že „to je ono“. Nádherný domeček, obklopený kouzelnou zahradou.

Elfí sídlo je nádherný domeček, obklopený kouzelnou zahradou.Elfí sídlo je místo, které nám hned od začátku učarovalo. Je prodchnuto nádhernou ženskou energií,
neboť jsou zde pravidelně pořádány různé ženské setkání a semináře.

Červený stan

Jak jsem již psala, celá akce proběhne v Elfím sídle, avšak to není vše. Jako správná oslava menarché proběhne navíc v Červeném stanu a to ne jen tak ledajakém. V loňském roce se ženy z cervenystan.eu inspirovaly kmenovou tradicí, při které se ženy v době své menstruace uchylovaly do různých příbytků, aby dokázaly lépe využít darů, které s sebou období menstruace přináší. 8 žen zasvěcovalo projekt Červeného stanu a já mohu hrdě dodat, že Jana byla jednou z nich a my proto nyní máme tu možnost si Červený stan vypůjčit a uspořádat v něm například rituál oslavy první menstruace...

Zajímavost: Slyšely jste o knize Červený stan, podle které byl natočený i stejnojmenný film? Kniha i filmová adaptace na sebe strhly mnoho pozornosti a vyvolaly spoustu emocí nejen v náboženských kruzích. Autorka Anita Diamant se totiž Biblí pouze inspirovala a napsala vlastní příběh Díny a jejích matek. Na začátku filmu pronáší hlavní hrdinka Dína slova: „… zeptejte se mne a povím vám úplně jiný příběh“.  Takže kdo ví, jaké příběhy z minulosti bychom četli, kdybychom mohli namísto his-story pročítat her-story, tedy její příběhy…

Pokud jste tedy film ještě neviděly velmi doporučuji!
(Doporučuji si na něj vyhradit tři hodinky a k tomu pořádnou krabici kapesníků...)

Na co se můžete na chystané akci těšit?

Pátek

My s Janou (a dalšími dobrovolníky) budeme stan připravovat a stavět již od pátečního rána. Společně pak prostor dozdobíme a dotvoříme ještě společně v pátek večer, aby se tak každá z nás příprav zúčastnila a místo tak bylo prodchnuto naší společnou energií. V pátek začneme v 19 hodin společnou večeří a po té společně dozdobíme a „zasvětíme“ prostor Červeného stanu. Společně se seznámíme, uvolníme v tanci a provedeme meditaci na čištění ženské rodové linie.

Sobota

Společně s Janou milujeme tanec, proto i sobotní ranní probuzení bude v rytmech tance. Dopoledne věnujeme povídání o tom, proč se k rituálům navracet. Povíme si také o tradici červených stanů a dalších menstruačních příbytcích. Dále promluvíme o tom, jak se menarché slaví či slavila v různých koutech světa a blíže se budeme věnovat také dalším otázkám menstruace a rozebereme si, jak my samotné ji prožíváme. Po obědě se budeme věnovat propojování se s vnitřní dívkou, tou dívenkou kterou jsme byly v době, kdy jsme začínaly menstruovat. Vzpomeneme si na to, jaké jsme byly, na naše tehdejší touhy, přání či naopak obavy a to všechno společně zakomponujeme do rituálu menarché, který ve večerních hodinách propukne. (Pokud bude příznivé počasí, doporučujeme po této oslavě spát venku pod hvězdami.)

Neděle

V neděli se vydáme na výlet do nedalekých skal, kde se nachází také studánka, ve které se společně omyjeme a očistíme, abychom mohly na naší následující cestu vykročit jako „znovuzrozené“. Později ještě popovídám o různých menstruačních pomůckách, které dnes můžeme během menstruace používat a celý průběh menstruace si tak usnadnit a zpříjemnit. A na závěr nabídneme i spoustu dalších návrhů a tipů pro pozdější samostatnou práci.

Přesný program se ještě bude dotvářet přímo na místě, podle daných potřeb a naladění každé z nás. Rozhodně se ale můžete těšit na různá cvičení, meditace, tanec, ponor do sebe, společné hýčkání a příjemně strávený společný čas.

Datum konání akce: pátek 2.6 – neděle 4.6. 2017
Cena kurzu: kurzovné 2200,- + 1000,- za ubytování a stravu (začínáme páteční večeří a končíme nedělním obědem) Strava pestrá, vegetariánská.
Ubytování: spát můžete v některém z krásných pokojů Elfího sídla nebo přímo v Červeném stanu.
Počet míst 13
Pro přihlášení či více informací pište na email jana.zittova@gmail.com

O lektorkách

Jana Zittová
„Jsem terapeutka pro ženy, která léčí dotekem, vhledem i energií, lektorka tantra-jógy pro ženy a vášnivá tanečnice svým životem. Propojuji vše, co mi pomohlo na mé cestě k vědomému, živému a zdravému ženství. Jsem průvodkyní pro ženy, které jsou na cestě sebe-poznávání, probouzení a léčení svého ženství. Napomáhám ženám, aby mohly zářit, žít a plodit vědomě ve své jedinečné esenci ženství a síle ve všech jejich podobách a žít tak naplněný život.“

Veronika Lančaričová

„Propojuji posvátnost ženství, ženské archetypy a vnáším to do každodenní reality.“
Otázkami menstruace se zabývám každý den v rámci svého působení ve společnosti Kalíšek.cz a Meracus.cz. Kromě pomoci ženám s výběrem té správné menstruační pomůcky se také věnuji psaní článků na téma menstruace, posvátného ženství a ženských archetypů. Nejčastěji píši pro blog kalíšek.cz, ale bývám také oslovována do různých časopisů a provozuji také své samostatné stránky. V otázkách menstruace jsem šla ještě více do hloubky a sepsala knihu Ženství jako dar, aneb menstruace ve 21.století (která již brzy vyjde). Více o mne na www.bohozena.cz

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Antikoncepce a moudrost ženského těla

Žijeme v době, kdy jsme hormonální antikoncepcí doslova zaplavení, její výhody jsou zdůrazňovány a o nevýhodách se často mlčí. Je výborné, že někdo vymyslel způsob, který brání nechtěnému početí a my si tak sami můžeme regulovat a určovat kolik dětí budeme mít. Mladým dívkám je ale hormonální antikoncepce předepisovaná již od útlého věku, v době, kdy ještě ani nemají ustálený menstruační cyklus. Takto mladé tělo můžou (ale i nemusí) hormony poznamenat.

Jana Zittová: "Má vnitřní žena už tolik nenaříká jako dříve"

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké jsou ženy, které pořádají semináře o ženství či pomáhají jiným ženám hledat ženskou podstatu či řešit různé potíže? My ano, a tak vznikla série rozhovorů s ženami, jejichž práce či životní cesta nás zaujala. Toto je rozhovor s Janou Zittovou, která se věnuje koučinku v oblasti ženské intimity.

Jaro, Vesna, radost a teplo

Jaro - to je radost, veselí, slunce a více tepla. Zpěv ptáků nám oznamuje, že je na čase vylézt ze svých ulit a těšit se z nadcházejícího období. Na ulicích potkáváme čím dál tím více šťastnějších tváří. Slunce a teplo jsou léčiteli na spoustu našich neduhů. Bohyně Vesna, archetyp staroslovanské bohyně, nás inspiruje k pohybu venku a oslavě vítězství světla nad tmou.

Menarché - inspirace pro rituál

V prvním díle článku jsme se věnovali otázce, proč je dobré svou menstruaci (a nejen tu první) uctít a dopřát si oslavu a to klidně i tehdy, pokud jsme již ženami v dospělém věku. V tomto článku přináším několik návrhů a inspirací...