Menarché - inspirace pro rituál

V prvním díle článku jsme se věnovali otázce, proč je dobré svou menstruaci (a nejen tu první) uctít a dopřát si oslavu a to klidně i tehdy, pokud jsme již ženami v dospělém věku. V tomto článku přináším několik návrhů a inspirací...

2. díl článku o oslavě první menstruace

V prvním dílu tohoto článku Menarché - proč se vracet k rituálu? jsme se věnovali otázce, proč je dobré svou menstruaci (a nejen tu první) uctít a dopřát si oslavu a to klidně i tehdy, pokud jsme již ženami v dospělém věku. V tomto článku přináším několik návrhů a inspirací, jak takovou oslavu vytvořit pro svou dceru, jinou dívku či pro sebe.

Jak jsem již nastínila, první menstruace může být pouze příjemně strávený společný den, nebo velká oslava (nebo klidně obojí).

„Speciální den“

Pokud se dívka na oslavu první menstruace necítí nebo ji z jakéhokoli důvodu nechce, je to v pořádku, i když vaše představa o tomto dni byla odlišná. Je to její rozhodnutí a je potřeba jej respektovat. Velká oslava jakožto přechodový rituál není jediná varianta, jak dát tomuto dni speciální nádech. Můžete jít s dcerou například nakupovat. Vybrat si může jakékoli oblečení nebo třeba pěkné spodní krajkové prádlo, pěkná malovátka: oční stíny, linky, lak na nehty, rtěnku... Ukažte jí, jak se s nimi namalovat, vemte ji ke kosmetičce či vizážistce nebo rovnou na focení k profesionálce. A co třeba jiná péče? Jít společně na masáž (medovou), na manikúru, pedikúru, ke kadeřnici. Dopřát si výborné jídlo, zákusek nebo zmrzlinový pohár. Můžete také dceři vyprávět o svém dospívání… Věřím, že vás napadne ještě spousta dalších variant, co můžete spolu podniknout.

Kouzelná truhlička či krabička

Moc pěkným zvykem je předat dívce v den její menstruace speciální truhličku, ve které budou nejrůznější poklady a předměty. Mohou zde být „poklady“, které se dědí v rodině z matky na dceru. Nebo zde mohou být předměty, které byly sbírány právě pro tuto příležitost.

Pár inspirací, co všechno může truhlička obsahovat: speciální šperk, brož či kamínek, ozdoby do vlasů, malovátka, krásné šaty, krajkové prádlo či noční košilku, menstruační potřeby (látkové vložky, menstruační houbičku či kalíšek), kniha/knihy o dospívání, menstruaci, ženství či sexualitě, vykládací karty, deník na zapisování snů, pozitivní dopisy o menstruaci, vzkazy od kamarádek, požehnání starších žen, červený hrníček na bylinkový čaj, návody na bylinkové směsi nebo přímo namíchaná čajová směs na menstruaci...

Můžete pro dívku také zakoupit Sadu menarché. Krásná krabička obsahuje vzorky různých menstruačních pomůcek a hlavně velké množství informací o ženském těle, dospívání, cykličnosti a plodnosti.

Sada první menstruace

Oslava menarché

Na oslavě může být s dcerou pouze její matka nebo tam mohou zde být i další ženy (případně další dívky, které také oslavují svou první menstruaci). Může se stát, že dcera svou matku na oslavě chtít nebude a i to je potřeba respektovat. Je moc krásné, když se rituálu účastní ženy různého věku, i ty starší, moudré. Vzhledem k věku dívek doporučuji samotný rituál nijak neprotahovat, aby udržely pozornost.

Místo: Záleží hlavně na dívce. Ať už to bude uvnitř či venku, mělo by toto místo poskytovat dostatek soukromí, aby se dívka mohla uvolnit. Můžete jej dle svých představ nazdobit, můžete vytvořit krásný oltář, na který umístíte předměty, které symbolizují ženství, pozitivní vnímání menstruace, sošky či obrázky krásných žen a podobně.

Trůn a věnec: Můžete vytvořit krásně ozdobený trůn, na kterém bude dívka sedět a naslouchat. Věnec si může sama uplést, nebo jej pro ni mohou vytvořit ostatní ženy. Tímto věncem bude později „korunována“.

Začátek rituálu: je pěkné rituál či ceremonii nějak začít, stačí jednoduše, například zapálením svíčky na oltáři, společnou modlitbou, chytnutím se za ruce a podobně. (Více návodů na tvorbu rituálů naleznete v knize Novodobé ženské rituály). Poté ženy mohou dívku na toto místo přivést. Je dobré, když při této cestě překročí určitý práh či bránu, jako symbolický vstup do nové etapy svého života – z dětství, do dospělosti. Předtím než vstoupí, může být očištěna kouřem šalvěje či jinou bylinou. V tomto "průchodu" na ni čeká žena (nejlépe starší moudrá žena), která se jí zeptá: „Jsi připravena vstoupit mezi ženy?“ Až dívka odpoví, je dovedena a usazena "na trůn. Po usazení na trůn jí další ženy mohou předčítat či říkat svá přání a požehnání pro její začínající cestu ženství. Věty a slova, která v ní upevní pozitivní představu o menstruaci a ženství. Můžeme uctít její tělo, namasírovat jí, potřít vonnými olejíčky, rozčesat vlasy. Můžeme ji také převléknout šaty a nabízí se také varianta, že dívka vstupuje v bílých šatech a při průchodu bránou se převlékne do červených šatů - cokoli si vymyslíte!. V závěru rituálu k dívce přistoupí žena, která jí na hlavu položí věnec a společně s ostatními ženami pronese: „Vítej, ženo!“ Poté jí můžete zazpívat nějakou krásnou píseň nebo si společně s ní zatančit.

Rituál s pomocí živlů

Již několik let se učím vytvářet rituály a oslavy. V tradici, kterou se učím já, postupujeme následovně: pokud vytváříme rituál, ve kterém chceme něco upevnit, něčemu dát vzniknout, začínáme s živlem vzduchu, pokračujeme ohněm, vodou a zakončujeme živlem země. (U rituálů, kdy chceme naopak něco ukončit nebo rozvázat, postupujeme opačným směrem: země, voda, oheň, vzduch.) Variant, jak by takový rituál mohl proběhnout, je spousta, já uvedu pouze pár příkladů pro inspiraci:

Vzduch: Za tento živel můžeme očistit fyzické tělo, ale také představy a obavy spojené s menstruací a dospíváním. K očistě můžeme použít šalvěj nebo kadidlo nebo se dívka může postavit prostě do větru a vyšeptat mu své obavy.

Při očistě vzdychem se dívka může postavit prostě do větru a vyšeptat mu své obavy.

Oheň: V ohni můžeme spálit to, co nám již neslouží, co si s sebou nechceme do dospělosti nést. Nebo naopak můžeme zapálit svíčku, která něco nového zažehne. Zapálená svíčka může symbolizovat vždy hořící lásku k sobě samé a ke svému tělu.

Voda: Vodou se dá omývat (například chodidla, aby nás nesly tím správným směrem a abychom s lehkostí vykročily do dospělosti) nebo se mohou různá přání a poselství či pozitivní přesvědčení do vody našeptat a následně tuto vodu vypít. Voda, která nás očišťovala, může být po obřadu vylita na zahradu se slovy a s vědomím, že země tuto vodu přijme a přemění.

Země: Tělo vzešlo ze země, tedy se s tímto živlem pojí. Na tomto místě můžeme o tělo pečovat, masírovat jej, česat, namalovat na něj krásné symboly. Můžeme také popřát tělu, ať je silné a rodí zdravé děti. Dívka může také sama pronést modlitbu nebo určitý závazek k sobě samé. Hodně silné je, když se přitom sama sobě dívá do očí (k tomuto účelu dobře poslouží zrcadlo s rukojetí). Může říci cokoli, co si sama sobě chce slíbit. Například něco ve smyslu: Jsem žena, pevně zakořeněna do země a přitom s hlavou v oblacích. Jsem krása a síla. Jsem ta, která dává život. Nechávám se vést svou intuicí a naslouchám svému vnitřnímu hlasu. Čas mé menstruace je a bude mým posvátným časem, kdy mohu obdržet důležitá poselství a vhledy pro mou další cestu.

 Jsem žena, pevně zakořeněna do země a přitom s hlavou v oblacích. Jsem krása a síla. Jsem ta, která dává život.

Závěr rituálu: Stejně jako jsme na začátku rituálu otevírali prostor, na konci tento prostor zase uzavíráme. Můžeme si vzájemně poděkovat, obejmout se, zatančit si, zazpívat si a poté se přesunout na hostinu.
Hostina: na hostině, a případné pozdější veselici, mohou být i muži (otec, bratr a další muži z rodiny), pokud si to dívka bude přát. Tak, aby to pro všechny bylo přirozené a příjemné. Jejich přítomnost na této oslavě může dívka vnímat jako přijetí od mužů a do života si ponese názor, že menstruace je přirozený proces a že stejně tak to vnímají i muži.

Co může oslava ještě obsahovat:
  • Zasazení stromu či květiny, kterou bude dívka zalévat a případně jednou měsíčně také přidávat trochu své menstruační krve jako hnojení. Skrze tuto rostlinu dívka děkuje celé Zemi za její plodnost. (Pěkné je, když se jedná o květinu, která krásně vykvete nebo o strom, který bude časem plodit ovoce, například jabloň. Více se můžete dozvědět ve článku Využití menstruační krve.)
  • Poučení dívky o tom, jak milovat a pečovat o své tělo, vlasy, nehty atd.
  • Promluva o vztazích mezi muži a ženami, o sexualitě a o tom, jak jí můžeme vdechnout určitou posvátnost.
  • Povídání o životních představách, hodnotách a ideálech mladé dívky.
  • Noc po této oslavě může dívka spát pod hvězdami (dle počasí), díky čemuž může cítit větší propojení s přírodou.
  • Zvolení si své „měsíční matky“ (nebo dokonce měsíčního otce). A co to znamená? Měsíční matka je žena, kterou si dívka vybere, důvěřuje jí a ke které si může přijít pro radu či se jen vyzpovídat, když se nebude chtít svěřovat mamince. Je důležité, aby této ženě důvěřovala nejen dívka, ale také maminka dívky. Já bych tuto funkci připodobnila ke kmotřičce. Proč se k takovému zvyku nevrátit, vždyť v dřívějších dobách jsme také byli vychovávaní vícero lidmi ze společenství.

Věřím, že jste zde nalezli inspiraci k vytvoření oslavy první menstruace jak pro sebe, tak pro svou dceru a třeba vymyslíte a připojíte další prvky. Oslava menarché je prvním krůčkem na cestě do dospělosti, kterým ale vše teprve začíná.

Text byl použit z knihy o menstruaci Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století.

Oslavu si můžete uspořádat sama či s kamarádkami nebo se obrátit na ženy, které tyto přechodové rituály pořádají. Osobně tento rituál pořádám společně s Janou Zittovou jako víkendový seminář.

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Panna a menstruační kalíšek

Mladé dívky, které jsou ještě panny, se často ptají zda mohou používat menstruační kalíšek. Co se schovává za větou "Kalíšek je vhodný pro všechny ženy, které již měly pohlavní styk. Panny mohou používat kalíšek jen v některých případech." ?

Ženské lůno

Lůno je jiným označením pro vnitřní ženské pohlavní orgány, tedy pochvu, dělohu a vaječníky. V přeneseném slova smyslu může vyjadřovat také nitro a objevuje se i ve spojitosti s přírodou: lůno matky přírody. Slovo lůno ale také ukazuje na provázanost nás žen s měsícem, tedy lunou. A Luna (ano s velkým L) byla také bohyně, jež byla s měsícem velmi úzce spjatá. V tomto článku se zkrátka na lůno podíváme ze všech možných úhlů a jeho významů.

Kniha, která vás povede životem

Hluboké příběhy plné skrytých tajemství. Dětské pohádky se špatnými konci. Dávné mýty se spirituálním nábojem. To vše najdete v knize Ženy, které běhaly s vlky od Clarissy Pinkola Estés. Je to kniha pro ženy, které chtějí přemýšlet nad zákoutími ženské duše – a možná i pro některé muže, kteří by se chtěli pustit do tohoto světa plného nástrah.