S aplikátorem, nebo bez? Pokud jde o ekologii, je to asi jasná volba - tampon bez aplikátoru. (A co si budeme povídat, nejlepší tampon je stejně kalíšek. :-) ) Ale možná to s tím aplikátorem není tak úplně jednoduché a černobílé. Víte, že vynález tamponového aplikátoru měl své společenské a kulturní důvody? Tušíte, proč jsou Američanky zhnusené, když si potřebují v Austrálii koupit tampon? A už jste viděly opakovaně použitelný aplikátor? Vše se dočtete v tomto článku.
Státy, města i jednotlivci se snaží o redukci plastového odpadu, s kterým máme jako lidstvo vážný problém. Kdekdo hledá zelenější řešení pro své praktické každodenní úkony a potřeby. Menstruační hygiena patří mezi jednu z oblastí, kde se jde směrem k větší udržitelnosti posunout docela snadno. Mnohé ženy přecházejí od jednorázových menstruačních pomůcek k těm opakovaně použitelným, ale i v rámci jednorázových pomůcek si jde vybrat "menší zlo" - například tampony či vložky z přírodních materiálů neobsahují umělá vlákna a plasty (např. značky Organyc, Natracare...).
Pokud byste si nebyly jisté, o čem je vlastně řeč, mrkněte na video:
O tom, co rozpohyboval zákaz tamponů s aplikátorem v Mexiku, jsme psali v nedávném článku. Pojďme dnes zmapovat něco víc o tom, jak to vlastně vzniklo, že byly tampony opatřeny aplikátorem - který je dnes trnem v oku mnoha ekologickým aktivistům.
Správná dívka si tam nesahá...
Tampony mají dlouhou historii, nějaký typ tamponové, s prominutím, "ucpávky" používaly ženy už ve starém Egyptě, ve starém Řecku i Římě. Moderní tampony se začaly vyrábět po roce 1920. I tampony s aplikátorem mají svou historii a hlavně kulturní souvislosti. Moderní tampon s (kartonovým) aplikátorem byl vyvinut v roce 1929 Dr. Earlem Haasem a v roce 1936 jej koupila hlavní americká značka Tampax.
Důvodem, proč byl aplikátor vyvinut, byly některé z tehdejších norem konzervativní společnosti – konkrétně myšlenka, že se ženy dotýkají svých genitálií jaksi libovolně a zbytečně, aniž by k tomu byl "vážný důvod". Zatímco dnes koukáme na aplikátor ryze z praktického a hygienického hlediska, jeho vznik bezmála před sto lety reflektoval mnoho tehdejších nejen hygienických, ale i mravních obav. Zavádění tamponu prstem bylo považováno za nevhodné, neboť pohlavní orgány ženy jsou "hříšné a nečisté", a aplikátory tamponů byly vynalezeny právě proto, že vagíny byly v zásadě považovány za vulgární a děsivé. I tak tampony čelily kritice, že kvůli nim dívky mohou přijít o panenství - anebo by jim mohly působit rozkoš (což samozřejmě nebylo vítáno). To aplikátor úplně nevyřešil...
V Evropě bez, v Americe s...
V pozdějších desetiletích nové patenty vyvinuté evropskými inovátory aplikátor odstranily. Německá gynekoložka Dr. Judith Esserová pracovala na vytvoření o.b. tamponu - což byl první tampon bez tehdejšího kartonového aplikátoru. A v Evropě (i Austrálii, na kterou měla kulturní vliv nepochybně Británie) se tampony bez aplikátoru těší větší oblibě dodnes. V Evropě prodej "digitálních", bezaplikátorových tamponů celá desetiletí převažuje nad těmi s aplikátorem. V dnešní době to navíc pro mnoho žen má právě i rozměr environmentální - aplikátor považují za zbytečný odpad navíc.
Oproti tomu ve Spojených státech amerických ženy stále preferují tampony s aplikátorem. Průzkum trhu ukázal, že v USA bylo 88 % tamponů prodaných v roce 2015 s biologicky nerozložitelným plastovým aplikátorem. Když si jde Evropanka koupit tampony, odchází s malou diskrétní krabičkou, kdežto Američanka s krabicí velikosti menší bonboniéry. :-) (Více obalu, více odpadu, vyšší cena...)
Když už jsme v Americe, o tom, že "zvyk je železná košile" a jak moc nás ovlivňuje to, co je v naší kultuře "normálnější", běžnější, svědčí rozličné internetové příspěvky Američanek rozhořčených kvůli "neamerickým" tamponům bez aplikátoru. Kulturní šok si často prožijí po příjezdu do Austrálie. Ne že by se v Austrálii nedaly sehnat tampony s aplikátorem, ale nemají je "na každém rohu". Zavádění tamponu bez aplikátoru ale považuje nejedna Američanka za hnusné, nechutné a pobuřující. Společné je těmto zkušenostem přesvědčení o tom, že bez aplikátoru je použití tamponu nehygienické, žena si koleduje o infekci a je nucena se se svými tělními tekutinami potkat víc, než je jí milé. Mnohé ženy považují správné zavedení tamponu jen pomocí prstů za nemožné, jiným to připadá dokonce bolestivé.
Novinka v tamponovém světě: opakovaně použitelný aplikátor
Pro všechny ženy, které preferují aplikátor a není jim lhostejná ekologie, je tu jedna dobrá zpráva: první opakovaně použitelný aplikátor značky DAME uspěl na startovací platformě Kickstarter a začíná dobývat svět. S takovým udělátkem v kabelce se už nikdo nemusí bát cestovat tam, kde aplikátorům nefandí. :-)
Neexistuje žádná správná varianta, jaké tampony používat. Je ale dobré o tamponech pár věcí vědět:
- I ekologické biobavlněné tampony se prodávají s aplikátorem, a to biologicky rozložitelným: papírovým (kompostovatelná celulóza), případně z cukrové třtiny.
- Aplikátor může být velmi užitečný pro "začátečnice", pro dívky, které mají své první měsíčky - a tamponové začátky jim aplikátor hodně usnadní.
- Více o tamponech se dočtete v článku Všechna tajemství o tamponech
Zdroje: natracare.com, reflex.cz, qz.com, lifehacker.com.au
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!