Tampon 2.0. Co je tampliner? Tampon spojený s vložkou

Tampliner je novinka ve světě jednorázových menstruačních potřeb. Je to takové 2v1. Kombinace tamponu (z biobavlny) a zároveň malé slipové vložky. Dohromady to má přinést o kus víc jistoty před protečením a také více hygieny při zavádění i vyndávání tamponu. Kromě šňůrky má totiž tampon "tunýlek" pro lepší manipulaci - do pochvy nesaháte holým prstem a při vyndávání se do "aplikátoru" tampon elegantně zabalí.

Nejčastěji vás na blogu informujeme o opakovaně použitelných, pratelných, zkrátka udržitelných menstruačních pomůckách. Ty jsou našemu smýšlení nejbližší. Ale ani svět jednorázových menstruačních pomůcek neustrnul ve vývoji a přichází s pomůckou zvanou tampliner. (Do Česka však zatím nedorazila.)

Tampliner je název, který v sobě kombinuje slovo tampon a liner (vložka). Tampony se posledních osmdesát let až tolik nezměnily, takže bylo načase vymyslet něco nového. :-) Faktem ale je, že podle některých průzkumů je 7 z 10 žen zvyklých kombinovat při menstruaci dvě pomůcky, aby se pojistily před nehodou v podobě protečení - a tenhle tampon má vložku rovnou přibalenou.

"Tamponovložka" vznikla spoluprací gynekologa a oděvní technoložky, na trh výrobek uvedla značka Callaly, výrobce organických menstruačních potřeb, a časopis Time jej zařadil do svého výběru nejlepších inovací roku 2020. V současné době jsou tyto nové menstruační pomůcky dostupné v Británii, Irsku a Švédsku.

Tampliner - vložka a tampon v jednom

Jak tampliner funguje?

Funguje to samozřejmě jako tampon, pořád se to zavádí do pochvy. :-) Fígl je v tom, že kromě šňůrky má tampliner tunýlek z průhledného prodyšného materiálu, do něj vsunete (otvorem ve vložce) prst, abyste si tampon zavedla. Takže do vagíny vůbec nesaháte holou rukou, ale de facto jako v rukavici - praktickým aplikátorem. Na jednom konci tunýlku je tedy tampon, na druhém minimalistická vložka, která slouží jako pojistka. Psali jsme na začátku, že je tampliner 2v1? Asi bychom se měli opravit: de facto je to 3v1, tampon, vložka a hygienická rukavice!

Vložka není na spodní prádlo nalepená jako běžná vložka, nelepí vůbec. Měkká minimalistická vložka drží mezi stydkými pysky, nikoli na kalhotkách. Opravdu, správně je při použití tamplineru složená mezi stydkými pysky a v této poloze jistí, co by tamponu uniklo. Tohle patrně bude na tamplineru ten nejpřelomovější pocit - mít minivložku mezi pysky, nikoli naplocho na spodním prádle...

Při vyjímání tamponu táhnete za šňůrku, její konec kouká otvorem ve vložce ven, a tím, jak tampon vytahujete, zabalí se do tunýlku, takže je rovnou připraven k vyhození, aniž by něco stihl a mohl ušpinit. Ani vaše ruce.

Tamponová část tamplineru je vyrobená z hypoalergenní biobavlny. Materiál praktického aplikátoru je ultratenká polymerová fólie v kvalitě pro medicínské účely. Celá "hybridní" menstruační pomůcka je z 95 % biologicky rozložitelná.

Tamplinery se dělají v savosti Regular, Super a Super Plus. Značka Callaly doporučuje použít tutéž savost, jako kdybyste si brala normální tampon. Minivložka má stejnou velikost u všech savostí. Průhledný aplikátor se s každou savostí zvětšuje, takže při vyjmutí nasáklý tampon údajně bez problému pojme.

Výhody tamplineru?

  • Při manipulaci s tamplinerem si neumažete ruce - zavádění i vyndavání je díky "aplikátoru" hygieničtější. Dovedeme si představit, že to ocení ženy na cestách a všude tam, kde není snadné si umýt ruce.
  • Tampliner by mohl vyhovovat ženám, které nemají rády kontakt s menstruační krví.
  • Díky tomu, že minivložka tamplineru funguje jinak, nelepí se na prádlo, může být tampliner pomůckou číslo jedna, když potřebujete mít dokonale přiléhavé oblečení (a/nebo tanga) - a když i slipovka se vám zdá moc tlustá.
  • Když už jednorázová pomůcka, tak tady je aspoň tampon a vložka zabalená "v jednom"... Navíc skoro zcela biologicky odbouratelná.
  • Je tu přidaná hodnota dobrého pocitu: Kupujete něco od angažované značky, která část svých příjmů investuje do pomoci s menstruační chudobou.

Zkušenost recenzentky

Jak už bylo řečeno, novinka ještě nedorazila do Česka. Pátrali jsme proto po dojmech zahraničních testerek. Z recenze Olivie Cassano, která se věnuje tématům těla, sexu a duševního zdraví, uveřejněné na zpravodajském webu Metro.co.uk vybíráme pár dojmů z tamplineru k zamyšlení:

  • Kdo je zvyklý na tampony s klasickým aplikátorem, pro toho bude manipulace s tamplinerem zprvu vyšší dívčí a bude to chtít trochu cviku.
  • Minivložka po zavedení tamponu zakrývá vchod do pochvy a první dojem je, jako byste měli mezi stydkými pysky origami. Anebo provizorní pojistku z toaletního papíru... (to každá známe). Poté co jsem se trochu zavrtěla, už to nebylo nepohodlné a k mému překvapení jsem neměla pocit plínky.
  • K úspěšnému zavedení tamplineru je dobré si prostudovat přibalený návod!
  • Největší nevýhoda tamplineru vzniká, když musíte čurat. Jakmile jdete na malou, vložka se snadno p(r)omočí a musí se vyměnit "celé zařízení", pokud nechcete chodit v mokru. Zkoušela jsem minivložku tak nějak schovat, zastrčit nebo se během močení více naklonit dopředu, ale to nepomohlo. Nicméně i s tím, jak si poradit při čurání, Callaly radí v návodu. Když jsem přidržela šňůrku a vložku na straně, vše zůstalo suché. Otázkou je, zda je výhodnější předklon, záklon či jiná záchodová akrobatická figura, aby člověk nenamokření vložky pomohl... :-)
  • Produkt u mě získává hlavní body za estetiku, udržitelnost a bezpečnost. Pokud jde o úniky, žádné nebyly a byla jsem příjemně překvapená účinností tamplineru. Ale zase moje menstruace není nikterak silná, takže nepotřebuji pomůcku těžkého kalibru.

Tampliner - tampon a vložka v jednom

 

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Masturbací proti menstruačním bolestem

Tabu? 90 % účastnic výzkumu by to doporučilo kamarádce! Ať už máte ovulační tlaky, křeče, anebo jste nevrlé vlivem PMS, trocha sebeuspokojení může být tou správnou cestou zpět do pohody. Orgasmus je bezesporu skvělý pocit, ať už ho zažijete během partnerského milostného aktu, nebo při sebepotěšení. Může ale sexuální uspokojení skutečně pomoci s menstruačními bolestmi?

Prohřátím na bolestivou menstruaci

Blíží se „vaše dny“ a začínáte propadat panice, jak moc to zase bude bolet? Málokterá žena prožívá dnes menstruaci úplně v klidu a vyrovnaná. Stále více žen a bohužel i dívek trpí bolestmi podbřišku, u některých tyto bolesti vystřelují až do zad nebo končetin. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak si můžete alepsoň dočasně od bolesti ulevit.