Signály, že se blíží tvá první menstruace

Nemění se pouze svět kolem nás, ale mění se také tvé tělo. Možná už víš, co od první menstruace čekat a víš jak poznáš, že se blíží, ale možná ještě stále tápeš a něco ti jasné není. V tomto článku se můžeš dočíst, jaké příznaky můžeš před první menstruací očekávat. Kdo je připraven – není překvapen, tak pojďme na to!

Období první menstruace

První menstruace obvykle přichází v 11-12 letech, avšak samozřejmě může dorazit dříve anebo také později. Některé dívky dostanou menstruaci již ve věku 8 let. Puberta může být zkrátka delší proces a může uběhnout několik let mezi tím, než ti začnou růst prsa, ochlupení, a kdy dostaneš svou první menstruaci. To nejdůležitější, co by sis měla pamatovat, je, že každé tělo je jiné a jedinečné! Každá z nás má v sobě jiné vnitřní hodiny, které řídí jiné biologické a enviromentální faktory. Takže jestli tvá menstruace nepřichází, i když všechny kamarádky ji už mají, moc se tím netrap a nepřemýšlej nad tím – uvidíš, ona dorazí.

Jaké jsou signály, že se blíží tvá první menstruace

Je ale několik věcí a událostí, které pro tebe mohou být takovým správným vodítkem, že se něco chystá a menstruace se blíží:

Rychlý růst

Pokud sleduješ, že se tvé tělo mění, možná už tvá menstruace není daleko. Zvětšily se ti v poslední době boky? Máš více podkožního tuku na místech, kdes jej dříve neměla? To je jen pár ukazatelů toho, že se tvé tělo pomalu ale jistě připravuje na menstruaci. A pokud tvé tělo zatím vypadá trochu nerovnoměrně, žádný strach! Naše těla totiž nerostou symetricky. Ale časem se vše srovná.

Citlivá prsa

Že se menstruace blíží, můžeš poznat také podle toho, že na dotek jsou tvá prsa citlivá či bolestivá. To je naprosto normální a není se čeho bát. Je to jen další známka toho, že tvé hormony kolísají: estrogen působí na růst prsou a progesteron stimuluje vývoj mléčných žláz. A právě proto můžeš cítit větší napětí či bolest v prsou.

Pokud ale bolest v prsou neustává v průběhu celého měsíce, nebo pokud sis všimla, že máš na kuži bulky či naopak dolíčky, je lepší zajít k lékaři a nechat se zkontrolovat, že je vše v pořádku.

Výkyvy nálady

V jedné minutě jsi šťastná a v další minutě už prožíváš nejhorší den ve svém životě a to bez zjevného důvodu. Pokud jsi nikdy předtím výkyvy nálad nezažila, může to být jeden z dalších ukazatelů blížící se puberty. Hormony ovlivňují mnoho našich tělesných procesů a to včetně naší nálady. Během své puberty budeš takové výkyvy zažívat, ale nemusíš se ničeho bát, vše se nakonec srovná.

Křeče

Jsou jedním z dalších příznaků, které mohou doprovázet naší menstruaci. Některé ženy je během menstruace prožívají, jiné ne. Pokud jsou menstruační křeče moc silné, můžeš si například nahřívat podbříšek za pomocí termoforu. Na bolestivou menstruaci si můžeš zacvičit některé jógové pozice, které pomáhají křeče uvolňovat. Pokud by byly křeče moc silné, nemá cenu se trápit, nechej se vyšetřit svým lékařem, který určí příčinu a zjistí, jestli nemáš endometriózu.

Výtok

Výtok je tekutina, která se může objevit na tvém spodním prádle. Může se lišit barvou i konzistencí, ale obecně bývá výtok bělavý. Konzistence může být různá: tekutější, vodnatá nebo také hutnější a krémovitější. Když se menstruace přiblíží, může se výtok zesílit a být také tmavší - barvou může být mírně načervenalý nebo růžový. A změna jeho vůně je rovněž normální.

Přečti si také článek Výtok a přirozené samočistící procesy v pochvě.

Akné

Akné naštve a není to nic příjemného. Pokud se objevuje v oblasti krku a brady, je to známka toho, že je způsobené hormony. Nejlepší, co můžeš v takových chvílích udělat je, udržovat pleť čistou, zbytečně se obličeje nedotýkat a používat produkty, které neobsahují chemikálie. Ujisti se také, že jíš dostatek zeleniny a ovoce. Příliš tučným a sladkým jídlům se raději vyhýbej.

První menstruace a kosmetika
Na eshopu Maluna si můžeš vybrat z velkého množství přírodní a kvalitní kosmetiky.
Na problematickou pleť můžeme doporučit například Argital krém na akné s lopuchovým kořenem,
Anela Bílá noční teenka - zinkovou mast či Bezstarostná teenka - olejové sérum pro mastnou pleť.
Na intimní hygienu doporučujeme pouze čistou vodu a v případě potíží Argital intimní gel.

Nadýmání

Může být nepříjemným vedlejším účinkem při menstruaci. Nadýmání je nejčastěji způsobeno zadržováním přebytečné vody a plynů. Jeden ze způsobu, jak se vyhnout nadýmání, je přestat pít sycené nápoje. Ty mohou být sice chutné, ale jsou plné bublinek a cukru. Po vypití takového nápoje, jak už název napovídá, se sice můžeš cítit sytější, ale cukr může zbytečně dráždit střeva.

Pokud se cítíš nafouklá, nevyhýbej se pití čisté vody – to opravdu ničemu nepomůže. Naopak si dopřej lehké protažení.

Jaké jsou signály první menstruace?
Internet je zdroj mnoha informací, nevěř všemu co najdeš, ověřuj si informace,
ptej se žen, kterým důvěřuješ, na jejich zkušenosti.

Další signály, které pomohou odhalit začátek tvé menstruace:
  • Zeptej se své maminky, kdy dostala ona svou první menstruaci. Je pravděpodobné, že dostaneš menstruaci v podobném věku.
  • Jsou tvá prsa a bradavky tmavší a strukturovanější než předtím?
  • Objevily se ti už chloupky v podpaží a na přirození?
  • Býváš oproti svému normálu více unavená a to v různou denní dobu?
  • Měla jsi už pár kapek krve na kalhotkách, ale ještě to nebyla „menstruace naplno“?

Volný překlad článku z https://www.natracare.com/blog/signs-youre-starting-your-period/

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Ilona Bittnerová a Helenka: O první menstruaci

Majitelka blogu Kalisek.cz Ilona Bittnerová má dceru Helenku, která je již ve věku, kdy některé dívky dostanou první menstruaci. V rozhovoru jsme se zeptaly nejen maminky, jak svou dceru na tuto událost připravuje, ale také Helenky, jak tuto událost vnímá, jestli se cítí být teoreticky dobře připravena, a na další otázky ohledně první menstruace.