To, že vám není do skoku, ještě neznamená, že podáte horší výkon... Nová studie zaměřená na sport a menstruaci ukázala, že ženy mají během svých dnů rychlejší reakce a dělají méně chyb. Kolik důležitých souvislostí se sportovní medicínou nám ještě uniká?
Nový výzkum University College London (UCL) a Institute of Sport, Exercise & Health (ISEH) je první svého druhu, který hodnotil mentální schopnosti v souvislosti se sportem a menstruačním cyklem.
Zjištění, která byla publikována v časopise Neuropsychologia, slouží jako důkaz, že schopnost provádět specifické kognitivní úkony u žen kolísá během menstruačního cyklu. Tato skutečnost by přitom mohla mít vliv na pravděpodobnost zranění v určité fázi cyklu a na další aspekty ženského zdraví.
Větší riziko zranění kvůli pomalejším reakcím?
Jiný výzkum, o kterém jsme nedávno psali v článku Studie naznačuje, že riziko zranění při sportu je v určité fázi menstruačního cyklu vyšší, právě ukázal, že hráčky nejvyšší britské fotbalové ligy měly šestkrát vyšší riziko svalového zranění v premenstruační fázi a pětkrát vyšší pravděpodobnost zranění v rané a střední luteální fázi (tedy v čase mezi ovulací a menstruací).
V této studii vědci z UCL a ISEH sbírali data o reakčním čase a chybovosti od 241 účastnic, které dokončily sérii kognitivních testů s odstupem 14 dní. Respondentky také dvakrát vyplnily stupnici nálady a symptomový dotazník. Aplikace na sledování menstruačního cyklu posloužily k určení toho, v jaké fázi cyklu se ženy nacházely během testů.
Testy samotné byly navrženy tak, aby napodobovaly mentální procesy typické pro týmové sporty. V jednom byly účastnicím ukazovány usmívající se nebo mrkající tváře a měly stisknout mezerník, pouze když zahlédnou usmívající se tvář. Tím se zkoumala inhibice, pozornost, reakční doba a přesnost. V dalším testu měly zúčastněné ženy identifikovat zrcadlové obrazy během 3D rotace, což hodnotilo prostorovou kognici. Úkol, během něhož měly kliknout, až se na obrazovce srazí dvě pohybující se koule, měřil prostorové načasování.
Ačkoliv účastnice hlásily, že se během menstruace cítí hůře, a vnímaly to tak, že to negativně ovlivňuje jejich výkon, jejich reakční časy byly během menstruace rychlejší a dělaly méně chyb. Například schopnost přesného načasování (v úloze se srážejícími se koulemi) byla v průměru o 10 milisekund (12 %) přesnější. O 25 % méně chybovaly menstruující respondentky při mačkání mezerníku v úloze se smajlíky.
Reakční časy účastnic byly pomalejší během luteální fáze, která začíná po ovulaci a trvá 12 až 14 dní až do začátku menstruace. Ženy v této fázi byly v průměru o 10 až 20 milisekund pomalejší ve srovnání s jakoukoli jinou fází. V této fázi však nedělaly více chyb.
Nová zjištění nabízejí novou souvislost právě s možným rizikem zranění a fází menstruačního cyklu. „Výzkum naznačuje, že sportovkyně jsou pravděpodobněji náchylné k určitým typům sportovních zranění během luteální fáze, a předpoklad byl, že to je způsobeno biomechanickými změnami v důsledku hormonálních variací. Nebyla jsem však přesvědčena, že fyzické změny samy o sobě mohou vysvětlit tuto souvislost," popsala Dr. Flaminia Ronca, hlavní autorka studie. "Vzhledem k tomu, že progesteron má inhibiční účinek na mozkovou kůru a estrogen ji stimuluje, čímž nás činí pomalejšími nebo rychlejšími, přemýšleli jsme, jestli zranění nemohou být výsledkem změny v načasování pohybů sportovkyň během cyklu."
Během menstruace nejsme nevýkonné, jak se zdálo
"Překvapivé je, že výkon účastnic byl lepší, když měly menstruaci. To je rozhodně výzva k přehodnocení toho, co ženy, a možná i společnost obecně, předpokládají o schopnostech a výkonnosti žen v tomto specifickém období," nabádá doktorka Ronca k zamyšlení s tím, že jde i o důležitý podnět pro lepší komunikaci mezi trenéry a jejich svěřenkyněmi. "To, jak se cítíme, ne vždy odráží náš reálný výkon."
"Doufám, že pokud ženy porozumí tomu, jak se jejich mozek a tělo mění během měsíce, pomůže jim to se přizpůsobit," dodává Dr. Megan Lowery, spoluautorka studie.
"Shromážděné údaje naznačují to, co nám říkaly samy hráčky, a sice že ženy, které menstruují – ať už jde o sportovkyně, nebo ne – mají tendenci se v určitých fázích cyklu lišit ve svém výkonu. Jako neurovědec jsem ohromen tím, že o tom dávno nevíme víc, a doufám, že naše studie pomůže vzbudit zájem o tento zásadní aspekt sportovní medicíny," shrnul Paul Burgess z Institute of Cognitive Neuroscience na UCL.
Zdroj: https://www.ucl.ac.uk/news/2024/jun/womens-mental-agility-better-when-theyre-their-period
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!