Menstruační potřeby zdarma ve školách na Novém Zélandu

Všechny školy na Novém Zélandu budou od června 2021 nabízet menstruační potřeby zdarma. Jedná se o snahu o vymýcení menstruační chudoby, podobnou jako ve Skotsku, které zavedlo menstruační pomůcky zdarma nejenom ve školách.

Zavedení hygienických pomůcek zdarma na všech školách na Novém Zélandu navazuje na šestnáctiměsíční pilotní program, který v loňském roce probíhal na 15 školách. Výzkumu se zúčastnilo 3200 studentů. Program byl spuštěn na základě oprávněných obav novozélandských úřadů, že některé studentky musí ve dnech menstruace zůstávat doma, protože si nemohou dovolit nakoupit potřebné množství tamponů nebo vložek. Ředitelé škol v některých chudších regionech uvedli, že se studentky kvůli nedostatku vhodných potřeb během menstruace uchylují k používání novin či toaletního papíru.

Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová, která se mimochodem v den jmenování do funkce v roce 2017 stala nejmladší ženou na světě v takto vysoké funkci, k rozhodnutí vlády řekla: „Mladí lidé by v žádném případě neměli přijít o část vzdělání kvůli něčemu, co je pro polovinu populace běžnou součástí života.“ Premiérka Ardernová také uvedla, že podle odhadů až devadesát tisíc dívek ve věku od devíti do osmnácti let zamešká část vyučování kvůli menstruační chudobě. Poskytování hygienických pomůcek zdarma je podle ní jedním ze způsobů, jak může vláda pomoci řešit situaci chudých rodin, zvýšit dobu, kterou děti tráví ve škole a tím také pozitivně ovlivnit jejich životní úroveň. Jedná se o další ze série opatření, již dříve byly zavedeny například obědy ve škole zdarma.

Zajímavým výsledkem pilotního programu a sbírání informací na školách bylo také to, že studenti mají zájem o větší informovanost o možnostech menstruační hygieny, o menstruačním cyklu a také o možnostech na koho se obrátit v případě, že mají nějaké potíže.

Menstruační potřeby zdarma do škol na Novém Zélandu
V případě menstruační potřeb zdarma se zatím jedná o jednorázové potřeby - vložky a tampony.

Situace ve světě a u nás

Loni v listopadu se Skotsko stalo první zemí na světě, která nabízí menstruační potřeby zdarma pro „každého, kdo je potřebuje“. Nejenom ve školách, ale i na veřejných místech.

V loňském roce byly v Anglii zavedeny menstruační potřeby zdarma na všech základních a středních školách. Několik států USA také přijalo zákony, které nařizují, že ve školách musí být menstruační pomůcky zdarma dostupné.

Žádná další evropská země menstruační potřeby zdarma zatím nezavedla, ale mnoho z nich, i v souvislosti s doporučením Evropské Unie, snížilo DPH pro menstruační potřeby. V České republice se sice o tématu diskutovalo na konci loňského roku, dokonce s poměrně konkrétním výsledkem, že by mělo ke snížení sazby DPH dojít na jaře roku 2021, ale od té doby o tom již žádné další zprávy nejsou.

Více se o tomto tématu dočtete v článku Hygienické potřeby zdarma?.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Tanzanie obnovuje daň z hygienických potřeb

V článku Vysoká daň u menstruačních potřeb? jsme se věnovali tématu vysoké sazby DPH u menstruačních potřeb a protestům za jejich snížení. Vydejme se společně do Tanzanie a podívejme se na aktuální dění v této otázce.

Vysoká daň u menstruačních potřeb?

Skotský parlament nedávno uvolnil 5,2 milionu liber pro střední i vysoké školy, aby svým studentkám zajistil bezplatné menstruační hygienické pomůcky. Jak je to v jiných zemích a jak se tímto můžeme inspirovat my, české ženy?

Hygienické pomůcky a sex při menstruaci

V předchozím článku Sex během menstruace jsme už probrali různé obavy točící se okolo pohlavního styku během menstruace, nyní se na to pojďme podívat z praktického hlediska. Během menstruace je žena více zvlhčená než jindy, sliznice je hodně prokrvená – lze tedy snáze dosáhnout orgasmu, většina žen v tu dobu nemůže otěhotnět, ALE vše se může zašpinit od krve.