Zajímavosti o drahých kamenech

Po staletí fascinovaly člověka krystaly. Tyto zvláštní kameny byly ceněny pro svou krásu, zdobily královské osobnosti, bohaté občany. Uctívány jsou pro své duchovní a uzdravující síly dodneška. Tímto článkem začíná náš třídílný seriál...

První zbraně, nádoby, modly či svatyně, i obydlí byly z kamene. Člověk vnímal různorodost kamene a časem se naučil využívat jeho rozdílné vlastnosti. Drahé kameny se pak pro svoji krásu a vzácnost staly symbolem bohatství a moci. Lidé se zajímali, jak krystaly vznikají a kde se berou. Tak se zrodily legendy primitivních kultur všech národů, vznikala šamanská zaříkadla... S kameny se setkáváme v alchymii, astrologii, i v náboženské symbolice. Drahé kameny vznikaly v období mnoha tisíciletí až statisíciletí. Příroda je vytvářela z roztoků, plynů a natavených hornin i z tekutého magmatu, ale také proměnou (metamorfózou) vyvřelých, již existujících minerálů. Chemicky jsou velmi různorodé.

Léčba za pomoci drahých kamenů

Léčivé kameny používaly staré civilizace nejrůznějšími způsoby. Užívaly se jako léky, vnitřně ve formě prášku nebo se kameny ponořily do vody, která se pak pila nebo se v ní koupalo. Přikládaly se na rány, aby se zastavilo krvácení. Nejjemnější terapií bylo využívání vibrací kamenů přikládáním na tělo, neboť každý kámen vibruje svým zvláštním způsobem.

Léčivé kameny používaly staré civilizace nejrůznějšími způsoby. Užívaly se jako léky, vnitřně ve formě prášku nebo se kameny ponořily do vody, která se pak pila nebo se v ní koupalo.

V mýtické Atlantidě léčily barevné paprsky krystalů fyzické i psychické nemoci. Údajně zde existoval velký chrám léčení s obrovským kulatým sálem a klenutým stropem vykládaný krystaly. Tyto krystaly byly sestaveny do pradávných symbolů a po dopadení světelného paprsku vytvářely barevné vzory. Také na území Egypta bývaly chrámy, v nichž se léčili nemocní, vybaveny drahými kameny. Staří Egypťané nosívali v koruně kameny, například malachit, aby jim přinášely moudrost. Do hrobů se kladly štíty či srdce, které měly mrtvého chránit na poslední cestě.

Léčba kameny může probíhat nejrůznějšími způsoby:

  • Přikládání, vkládání – přiložení kamene přesně na místo, které bolí pro zmírnění bolesti, nebo i pro preventivní očistu některého z orgánů
  • Nošení – přiložení na postižené místo na delší dobu ( přilepení na tělo ), nošení jako přívěšek, náramek, kamínek v kapse, apod.
  • Meditace s kamenem – položení na kteroukoliv část těla, kde sami cítíme, že tělo potřebuje sílu kamene, nebo tiché sezení a pozorování, přiložení kamene na „třetí oko“, apod.

Léčivé schopnosti kamenů se nejlépe projevují při přímém kontaktu s lidským tělem. Masážní kameny bývají speciálně zbroušeny a tvarovány. Nejčastější je oválný tvar, snadno se s ním manipuluje. Naši předkové, či šamani často používají masážní hůlky a špice. Pro reflexologii a akupresuru mohou sloužit krystaly ve tvaru vejce. Zároveň vajíčko, svírané v dlani, odbourává stres a navozuje pocit klidu a harmonie. Energetická vajíčka z drahých kamenů navíc mohou posloužit i k čištění a ochraně dělohy. Uvedu několik druhů oblíbených a často používaných drahých kamenů, které jsou vhodné i pro čištění a ochranu dělohy.

Achát

Je to velice stálý kámen, jenž nám dodává citovou, tělesnou a rozumovou rovnováhu, podporuje sebedůvěru a napomáhá sebepoznání. Mírní deprese a působí proti smutku.

Ametyst

Mimořádně mocný kámen s obrovskou ochrannou silou. Pomáhá ve stresových situacích, při přepracovanosti, zároveň podporuje imunitní systém a posiluje organismus.

Avanturín

Forma křemene, která se vyznačuje průsvitností a přítomností šupinek nerostných uzavřenin (inkluzí), které způsobují třpytivě lesklý vzhled. Ovlivňuje zejména centrum srdce, rozsévá tichou radost a klid. Je kamenem štěstí. Působí vysoce kladně na vše, co má spojitost s prosperitou a majetkem. V duševní rovině posiluje řídící a rozhodovací schopnosti, zvyšuje vnímavost a vytrvalost, povzbuzuje kreativitu a pozvedává inteligenci.

Citrín

Odrůda křemene (všechny odstíny žluté barvy). Bývá nazýván kamenem slunce. Posiluje zdraví po fyzické únavě, dodává sebedůvěru, pomáhá při depresích.

Fluorit

Průhledný až průsvitný kámen, pohlcuje negativní energie, odbourává přebytek energie.

Jaspis

Vyrovnává vztah těla a duše, zlepšuje především naše spojení s přírodou. Pomáhá znovu vstát po porážce. Přináší klid, oporu a pomoc ve stresu, je ochranným kamenem před fyzickými i duševními riziky, pohlcuje negativní energie, dodává odvahu k naplnění všech záměrů, pomáhá při řešení konfliktů. Zvyšuje organizační schopnosti, podporuje rychlé uvažování a představivost, potlačuje touhy a rozmary, přivolává štěstí.

Kalcit

Pokud se podrží v ruce, tak dodává tělu energii, udržuje v rovnováze city, odstraňuje strach, pomáhá překonávat deprese.

Karneol

Stabilizující kámen s vysokou energií, který dodává odvahu, klid a trpělivost. Motivuje k úspěchu a podporuje pozitivní pohled na život. Pomáhá při všech nemocech spojených s krví, dodává sílu a vitalitu. Též se udává, že karneol zvyšuje plodnost a pomáhá léčit frigiditu, neurózy a deprese.

Křišťál

Křišťál je bezbarvý jako blahodárná voda a dá se s ním pročistit celé tělo. Kámen očisty. Nazýváme ho také kamenem kamenů. Symbolizuje světlo, teplo a hlavně má v sobě neuvěřitelnou sílu vyčistit buňky našeho těla.

Magnezit (Howlit)

Přináší hluboký klid k uvolnění a meditaci, dodává harmonii, pomáhá přijímat ostatní takové, jací skutečně jsou.  Pomáhá rozpoznávat podvědomé pocity a myšlenky, uklidňuje city, činí nás odolnějšími vůči stresu, překonává nervozitu. Probouzí v nás bezpodmínečnou lásku.

Obsidián

Je to velmi silný ochranný kámen před magickými útoky, zlem a veškerou negativitou. Zavádí vás do vašeho nejhlubšího nitra, vynáší na povrch pravdu a všechny nevyřešené rozpory.

Onyx

Ochranný kámen, brání nás a ochraňuje před negativitou vědomě namířenou proti nám. Pomáhá při citovém vypětí, léčí stará traumata.

Rodonit

Pomáhá nalézt citovou rovnováhu a hojí zranění, která v nás zůstala z minulosti, přináší schopnost odpouštět. Tím, že vyvažuje prvky jin a jang a také tělesnou a duševní energii nám může pomoci zůstat v klidu při stresových situacích. Rodonit se někdy označuje také jako kámen sebevědomí. Velmi účinně posiluje víru v sebe a také víru ve vlastní rozhodnutí.

Růženín

Je symbolem lásky, krásy a uzdravování. Léčí potlačované emoce a stres. Pomáhá nesmělým projevit skrývané pocity. Učí nás trpělivosti při řešení problémů. Svými měkkými vibracemi obklopuje duši. Jeho vyzařování je jako něžný dotek, pod nímž se naše srdce uvolní, získá opět důvěru a pozvolna se otevře. Dává sílu odpouštět. Oživuje fantazii a tvůrčí myšlení. Odbourává strach, zlost, nelibost, pocit viny. Pomáhá přijímat nezbytnost změn.

Serpentin (hadí kámen)

Ochranný kámen, zejména před jedovatými živočichy, hady, pavouky, štíry apod. Je silně spjat se zemí a přírodou - uzemňuje. Pomáhá při meditaci a duchovních prožitcích. Světle zelený odstín pomáhá spojení s andělským průvodcem. Vyrovnává mentální a emocionální nerovnováhu.

Sodalit

Sodalit spojuje logiku s intuicí a otevírá dokořán bránu vnímavosti. Zklidňuje naše zjitřené pocity, rozháranou mysl a posiluje naše odhodlání. Prohlubuje meditaci, zklidňuje mysl, potlačuje duševní zmatek, umožňuje přijímat nové informace, dodává odvahu, prohlubuje koncentraci a představivost, chrání před konflikty.

Tyrkenit

Kámen z rekonstruovaného tyrkysu. Tyrkys je ochranný, silný léčivý kámen. Kámen štěstí, amulet cestovatelů. Vhodný pro meditace, zvyšuje intuici, dodává sílu, podporuje kreativitu, brání sebepoškozování, přináší vnitřní klid, působí proti depresi, strachu a stavech vyčerpání. Podporuje romantickou lásku.

Unakit

Je  kamenem vizí a věštění, uvádí do rovnováhy city s duchovnem, uzemňuje. Vhodný k meditacím, ukazuje, kdy je třeba udělat kompromis.

Některé kameny se po čištění nabíjí na přímém slunečním světle, jiné kameny je třeba nabíjet v měsíčním světle.

Jak se o kameny starat

Každý kámen vyžaduje péči. Je třeba ho čas od času očistit a nabít, aby byl dostatečně účinný (záleží jak často se používá k léčebným účelům). Způsobů, jak očistit kámen, je hned několik:

  • Kámen můžeme podržet pár minut pod proudem studené tekoucí vody nebo ho můžeme ponořit na několik hodin do nádoby se solným roztokem.
  • Kámen lze v nádobě zasypat solí tak, aby nebyl vidět, a po 12 až 24 hodinách ho opláchnout studenou tekoucí vodou, sůl vyhodit.
  • Kámen můžeme očistit i tak, že ho položíme do potoka, a necháme ho tam hodinku odpočívat. Můžeme ho nechat ponořený celý den v nádobě s vodou a bylinkami. Přes noc necháme kámen ve vodě spolu s křišťálem.
  • Kámen můžeme krátce podržet nad plamenem svíce (či nad ohněm), poté chvíli opláchnout pod tekoucí vodou.
  • Pro důkladné očištění je možné kámen zakopat do země a nechat ho odpočívat, důležité je však zapamatovat si, kam jsme ho zakopali. 

A jak kámen nabít, doplnit mu vydanou energii?

Některé kameny se po čištění nabíjí na přímém slunečním světle. To se hodí například pro achát, avanturín, citrín, chalcedon, jadeit, křišťál, onyx, tygří oko. Jiné kameny je třeba nabíjet v měsíčním světle, nejlépe za úplňku - ametyst, fluorit, jantar, kalcit, malachit, měsíční kámen, obsidián, opál, růženín, sodalit, topaz.

Zdroje: Mary Lambert: Energie krystalů, Svět kamenů, www.nefertitis.cz

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Léčivé kameny - klenoty, které uzdravují

Polodrahokamy jsou překrásné kameny, které bývají součástí šperků, ale mnoho lidí věří také na jejich léčivé účinky. Léčba pomocí kamenů se nazývá litoterapie. Tou lze sice jen těžko plně nahradit současnou medicínu, ale komu jsou kameny sympatické a věří v jejich sílu, může mu osobní kámen pomoci. Nejlepší je, pokud je kámen v kontaktu s naším tělem.

Lubrikační gel: Ano? A jaký?

Pro ženu je velmi důležité, aby při milování byla dostatečně vzrušená, jinak se pro ni mohou sexuální hrátky stát spíše bolestí než radostí. A shodneme se jistě na tom, že "příprava na sex" většinou trvá ženě déle než muži. Vypomoci si proto může vhodným lubrikantem...jenže který lubrikant, z toho velkého množství na trhu, je pro nás nejlepší?

Znovuzrozená ve své sexualitě

Před časem proběhl víkendový seminář pod vedením lektorky Jany Zittové. Měla jsem to štěstí, že jsem se kurzu také zúčastnila. Byl to pro mě velmi inspirující a obohacující seminář, který mě v mnohých tématech posunul zase kupředu. Když jsem se dozvěděla, že Jana chystá další opakování tohoto semináře, věděla jsem, že ji pro vás vyzpovídám a sestavím společný článek.