Lubrikační gel: Ano? A jaký?

Pro ženu je velmi důležité, aby při milování byla dostatečně vzrušená, jinak se pro ni mohou sexuální hrátky stát spíše bolestí než radostí. A shodneme se jistě na tom, že "příprava na sex" většinou trvá ženě déle než muži. Vypomoci si proto může vhodným lubrikantem...jenže který lubrikant, z toho velkého množství na trhu, je pro nás nejlepší?

Na trhu existuje nepřeberné množství lubrikantů. Ale i zde platí, že se jedná o produkt, který si nanášíme do naší nejintimnější a nejcitlivější partie, a proto je na místě zamyšlení. Vybrat si můžete opravdu z nejrůznějších lubrikačních gelů: lubrikanty na vodní bázi, na silikonové bázi, na olejové bázi, ale například také lubrikanty, které mají hřejivý (či naopak chladivý účinek). Nebo dokonce lubrikační gely, které slibují zúžení pochvy tak, jako před prvním milováním!

lepší je sex každý den, než třikrát za sebou
„Říká se, že pro ženy, které trpí infekcemi, je lepší sex každý den, než třikrát za sebou.“
Fotografie od Flóra Soós licencovaná pod CC BY 2.0.

 

Pozor: lubrikanty na bázi silikonu není možné používat v kombinaci se silikonovými erotickými pomůckami, neboť narušují jejich povrch. Lubrikační gely na bázi oleje se zase nemohou používat s latexovými kondomy, neboť zvyšují jejich propustnost a tím narušují jejich účinnost! Na co doporučujeme dát si dobrý pozor, jsou lubrikanty s různými aromaty. Ty v sobě totiž často obsahují spoustu chemických látek a jejich použití může vést k nejrůznějším poševním infekcím.

Lubrikanty na bázi vody

Nejuniverzálnějšími lubrikanty jsou lubrikační gely na vodní bázi (ty navíc můžete použít také v kombinaci s menstruačním kalíškem, pokud máte problémy s jeho zaváděním). Můžete je použít při milování, v kombinaci se sexuálními hračkami a jsou také kompatibilní s kondomy.

Lubrikační gely Good Clean love

Good Clean Love je značka lubrikačních gelů na vodní bázi. Jako báze je v těchto lubrikantech použito Aloe Vera a pro použití s latexovými kondomy jsou maximálně kompatibilní. Ve firmě se řídí následujícím mottem: „Naší misí je zvýšit kvalitu a kvantitu zdravého sexuálního života a mezilidských vztahů na zemi, díky poskytnutí prvotřídních sexuálních produktů pro vaše potěšení. V Good Clean Love věříme v to, že vám přinášíme zdravou alternativu k chemickým produktům intimní hygieny.

Příběh firmy aneb jak to celé začalo

Zakladatelka firmy Good Clean Love Wendy Strgar žila dlouhou dobu v neuspokojivém manželství. Postupně si začala uvědomovat, že právě zdravý a vyvážený intimní život pomáhá naplněný vztah udržovat. Sama vzpomíná a vypráví: „Celé roky, počínaje narozením mého třetího a čtvrtého dítěte, jsem hledala jakýkoli produkt, který by mi pomohl vrátit zpět potěšení ze sexuálního života. Vyzkoušela jsem všechny nejznámější značky lubrikačních gelů a byla jsem velmi zklamaná jejich složením. Tyto klasické lubrikanty mi způsobovaly mnoho bolesti a podráždění. Pamatuji si na jednu noc, kterou jsem strávila ve vaně a zkoušela zchladit šílenou alergickou reakci a pálení. Poté jsem dostala nápad. V malém obchodě ve městě jsem našla cosi jako „afrodiziakální olej“. Po letech jsem zažila první milování bez bolesti a nejen to! Do našeho manželství se opět vrátila vášeň, o které jsme s manželem nevěděli, že vůbec existuje! Po vyprázdnění lahvičky jsem pochopila, jak spolu souvisí úžasný sex a dostatečné zvlhčení. Měsíce jsme společně zkoumali a vyvíjeli to nejlepší možné složení. Vše jsme samozřejmě ihned testovali na sobě. Naše milování bylo krásnější, než kdy dřív! O pár měsíců později jsem se rozhodla založit firmu, která bude takové lubrikační gely vyrábět, pojmenovali jsme ji Good Clean Love.“

Good Clean Love
„Good Clean Love představuje zdravou alternativu k chemickým intimním produktům, které dominují na trhu.“

Složení lubrikantů

Jak už majitelka firmy Wendy Strgar ve svém vyprávění zmínila, mnohým citlivějším lidem (jak ženám, tak také mužům) klasické lubrikanty nevyhovují. Způsobují podráždění intimní oblasti a v důsledku toho dochází k problémům se zvlhčením (tedy docela kontraproduktivní výrobky).

Problém je samozřejmě ve složení těchto lubrikantů. Obsahují totiž chemikálie na bázi ropy, parabeny (látka, která se používá pro konzervaci a může vyvolat alergii a zvýšenou estrogenní aktivitu - více zde), silikony, sodiumlaurylsulfát (u citlivějších jedinců může vyvolat vyrážku, podle výzkumu ale rakovinotvorný není) a další.

Protože sama majitelka firmy alergickou reakci na mnoho z těchto látek měla, chtěla vyvinout opravdu 100% přírodní výrobek. Firma Good Clean Love používá pouze certifikované bio suroviny, které jsou zdraví prospěšné a neubližují přírodě, lidem ani zvířatům. Díky svému složení jsou vhodné pro vegetariány i pro vegany. Navíc mají tyto produkty certifikát Made Safe a Oregon Tilth Certified Organic. Tyto certifikáty potvrzují, že výrobky neobsahují zdraví škodlivé látky, a že pro výrobu byly použité pouze bio ingredience, pokud v takové formě existují. Například agar (mořská řasa) nebo xanthanová guma v bio formě není, proto je na obalu výrobků uvedeno 5% non-organic ingredients (5% ne-bio surovin). Do produktů Good Clean Love jsou však tyto ingredience používány v nejvyšší možné kvalitě. Aby produkt mohl získat certifikát Oregon Tilth, je potřeba, aby obsahoval minimálně 70% bio ingrediencí. Výrobky Good Clean Love se svými 95% toto minimální množství značně překonávají.

Zajímavost: Lubrikační gely Good Clean Love ve vědeckém výzkumu

V roce 2012 byly lubrikační gely Good Clean Love zařazeny do studie o lubrikačních gelech financované Národním institutem zdraví. Při výzkumech se zjistilo, že běžné ingredience obsažené v lubrikantech obsahují velké množství tzv. petrochemikálií (látky vyrobené ze surové ropy či zemního plynu, které jsou vysoce inertní a nepřinášejí tak kůži žádnou hodnotu; jsou to ty samé látky, které se používají jako palivo pro auta), které poškozují tkáně genitálií. Při výzkumu se také ukázalo, že pouhé jedno použití takových produktů, zvyšuje riziko vaginálních infekcí. Oproti klasickým lubrikačním gelům, obstály lubrikační gely Good Clean Love na výbornou. Zjistilo se, že tyto lubrikanty jsou nejbezpečnějšími na trhu a také to, že jejich složení má příznivý a dokonce ozdravující vliv na poševní prostředí. Po tomto zjištění majitelé firmy společně s vědci vyvinuli speciální řadu BIO-MATCH pHObnovující lubrikační gel a Obnovující intimní mycí gel, které jsou určeny pro obnovu a znovuvytvoření pH rovnováhy v poševním prostředí.

Od značky Good Clean Love si v našem eshopu můžete zakoupit lubrikační gely: Lubrikační gel Téměř nahá, Lubrikační gel BioNude a další. A samozřejmě i oba zmíněné výrobky pro rovnováhu poševního prostředí. Navíc od firmy nabízíme i oleje vhodné pro podporu chutě na milování (jako aromaterapii), lze je ale také použít jako "lubrikant". Všechny produkty najdete pod značkou Good Clean Love.

Upozornění: Pokud při používání lubrikačního gelu cítíte lehký diskomfort, je tomu tak proto, že pH pochvy je vyšší, než by mělo být. Může tomu tak být v důsledku bakteriální vaginózy. (Více informací najdete v článku Vaginální mykóza nebo bakteriální vaginóza?). Bakteriální vaginóza se vyskytuje velmi často, avšak většina žen často ani neví, že jí trpí. Lubrikační gely Good Clean Love uvádějí poševní pH do normálu a vlivem toho je možné cítit lehké podráždění. Toto podráždění ovšem není špatně. U běžných lubrikačních gelů toto podráždění způsobují chemikálie, které jsou v gelech obsažené. Celá řada Good Clean Love má ale vyvážené a přírodní složení, proto je toto podráždění důkazem toho, že se pH navrací do normálu a poševní prostředí se obnovuje.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Znovuzrozená ve své sexualitě

Před časem proběhl víkendový seminář pod vedením lektorky Jany Zittové. Měla jsem to štěstí, že jsem se kurzu také zúčastnila. Byl to pro mě velmi inspirující a obohacující seminář, který mě v mnohých tématech posunul zase kupředu. Když jsem se dozvěděla, že Jana chystá další opakování tohoto semináře, věděla jsem, že ji pro vás vyzpovídám a sestavím společný článek.