Zkušenosti s menstruačním kalíškem Ziggy Cup

Přečtěte si zkušenosti žen s menstruačním kalíškem Ziggy Cup. Zkušenosti pochází z naší skupiny na facebooku Kališnice a z e-mailů, které nám píšete. A protože tento kalíšek není na českém trhu tak dlouho, sáhly jsme také po zkušenostech zahraničních, kde je tento kalíšek v nabídce už delší dobu.

Ziggy Cup™ je kalíšek od švédské firmy Intimina, je vyroben z tenkého silikonu v Číně.  Je to plochý menstruační kalíšek. Dno kalíšku je tenké, ovšem díky speciálnímu šestiúhelníkovému vzoru zpevněné a krev tak lépe drží na svém místě. Menstruační kalíšek Ziggy Cup™ můžete využít také pro milování během menstruace. Poskytuje tak nekonečné možnosti a až 12 hodin ochrany.

Menstruační kalíšek Ziggy Cup™
Menstruační kalíšek Ziggy Cup™

Dlouho jsem používala Softcup. Musím přiznat, že pro mě byl vyhovující více, než kalíšky pro opakované použití. Ale hrozně mi vadilo, že jej pokaždé musím vyhazovat. Ani jsem si nechtěla představovat ten odpad, který kvůli tomu produkuji. Byl skvělý i na sex (ale partnerovi někdy vadil ten pevný ráfek kolem). A pak jsem narazila na Ziggy Cup. Četla jsem nějaké stížnosti na jeho měkkost, a že se kvůli tomu může hůře zavádět. Ovšem to riziko jsem chtěla podstoupit, kvůli vidině snížených odpadů. Objednala jsem Ziggy Cup a dorazil čtvrtý den mé menstruace, která bývá obvykle šest dní dlouhá. A byla jsem velmi potěšena, seděl a vyhovoval mi stejně jako Soft Cup. Tak uvidíme při další menstruaci, až jej budu moci testovat hned od „začátku ostrého provozu“.
Avani

Vyzkoušela jsem opravdu mnoho značek menstruačních kalíšků, ale žádný mi stoprocentně neseděl a nevyhovoval. Buď byl moc dlouhý, nebo nedržel na svém místě. Nakonec jsem přešla na jednorázové Softcupy. Mají plochý design a hezky se dovnitř vejdou a nic nevyklouzává. Pořád jsem ale věděla, že vytvářím zbytečný odpad, protože jsou na jedno použití.  A když jsem pak viděla Ziggy Cup, byla jsem tak nadšená, že konečně někdo vyrobil opakovaně použitelný plochý menstruační kalíšek! Funguje stejně dobře jako Softcupy. Ziggy Cup je měkký a má přibližně stejnou velikost jako disk Softcup. A má úplně kouzelné a roztomilé pouzdro pro uschování.
Zuzana

Mě byl Ziggy Cup příliš velký.
Majka

Koupila jsem si tento disk (protože takhle kalíšek Ziggy Cup vypadá). Jedná se o kalíšek ze silikonu, který lze vyvařit, vydezinfikovat a znovu použít. Mám radost, že ušetřím a nevyhazuji peníze za menstruační pomůcky každý měsíc. Věřím, že vám tahle podrobná zkušenost bude ku pomoci. Takže zaprvé mi dovolte říct, že jej absolutně miluji. Díky svému obalu jej mám pořád v kabelce, kdyby menstruace nečekaně přišla. Moc se mi taky líbí jeho vnitřní část, ten měkký a tenký silikon, který vypadá jako plástve. Moje menstruace je extra silná a já vždy v minulosti musela používat ty největší tampony, které mi brzy protekly. (V době menstruace jsem tak skoro musela žít v koupelně.) Neustále docházelo k různým nehodám a velmi to ovlivňovalo můj život. Díky kalíšku se vrátil můj pocit svobody a pohody. Při vytahování vždy zaháknu prst za jeho okraj a vytahuji. Ve dnech mé nejsilnější menstruace je nutné vylévat častěji, jinak se mi naskytne scéna jak z hororového filmu. Když mám slabší menstruaci, je vše ok. Když jdu ven a jsem nucena vylévat na veřejném WC, mám super vychytávku. Ziggy Cup nevyndávám úplně, jen jej trochu nakloním, vyleji jeho obsah (on je ale stále uvnitř pochvy). Zasunu jej zpátky a osuším se toaletním papírem nebo nejlépe vlhčenými ubrousky na intimní oblast. Ty se snažím mít po celou dobu menstruace raději po ruce. Další můj tip je zavádět Ziggy Cup navlhčený lubrikačním gelem na vodní bázi, díky tomu jde zavést doslova jako po másle. Když jej máte uvnitř dostatečně daleko (a už se nepohne dále), zatlačte prstem jeho okraj za pánevní kost. V opačném případě hrozí, že může vyklouznout ven. I kdyby vám tento kalíšek nevyhovoval tak jako mě, doporučuji vyzkoušet klidně více kalíšků, protože věřím, že na každou ženu čeká ten pravý kalíšek.
Aktualizace: Používám Ziggy Cup již sedm měsíců. Občas mě trápilo protečení. Až když jsem si přečetla dalších pár recenzí, zjistila jsem, co dělám špatně! Zaváděla jsem kalíšek naopak. Od té doby, co zavádím správně, je vše v pohodě. Chci tedy ještě dodat, že s praxí je uživatelsky tento kalíšek lepší a lepší. Pokud to nejde, prostě zkoušejte a zkoušejte!
Stephanie

Vyzkoušela jsem několik kalíšků, ale žádný mi nevyhovoval a tak jsem to už chtěla vzdát. Potíž byla s mým děložním čípkem, který je níže a vždy zabral podstatnou část kalíšku, který poté začal protékat. A také kvůli endometrióze jsem nemohla používat tuhé kalíšky. Pak jsem ale našla Ziggy cup, který doslova změnil můj (menstruační) život. Spojil dohromady vše, co potřebuji a co ostatní kalíšky nenabízely.
Ema

U mě Ziggy Cup nezvládl ostrý provoz, vyklouzával a vytahování nebylo snadné a čisté.
Veronika

Ziggy Cup? Pojďme postupně. Pokud máte citlivou močovou trubici, nevadí, tenhle kalíšek vadit nebude. Pokud máte silnou menstruaci, taky vše v pohodě – vždyť má objem až 75 ml! Tenhle kalíšek to všechno zvládá a dokonce nepotřebuji ani pojistkovou vložku. Dokonce zvládám i vyndávání kalíšku – nic se mi nevyleje a já zůstávám čistá ve všech krocích tohoto procesu. (Asi se fakt musím pořádně pochválit, ale já zvládám i vylévání kalíšku na veřejných WC. Nevím, kdo je tedy tak skvělý, jestli já nebo kalíšek – nebo oba!!) Ještě dodám, co jsem vysledovala: někdy se kalíšek může pohnout, pokud jdete na velkou, vždy jej poté raději zkontrolujte a případně „šoupněte“ na to správné místo.
Denisa

Zamilovala jsem se a nejdříve jsem začala používat kalíšky Softcups. Tehdy se psal rok 2005, tuším... Měla jsem je ráda, ale byla to prostě pálka a kupovat je vycházelo ještě dráže, než kupovat tampony. A taky mi vadilo jejich jednorázové použití. A tak jsem se vydala hledat svatý grál (ehm, ten pravý kalíšek pro mě). Nevím proč, ale klasické tvary kalíšků mi neseděly. Nikdy jsem nepřišla na to proč. Koukala jsem na hodně videií a prostě se pořád nedařilo. V době mého zkoušení totiž ještě nebyly k dostání ploché menstruační kalíšky, takže hned jak jsem se o Ziggy Cupu dozvěděla, koupila jsem jej. A nelitovala jsem. Začnu popisem toho pouzdra „pusinky“, který je stále v mé kabelce, neboť mám nepravidelnou menstruaci. Oproti obyčejným sáčkům je tento obal ze silikonu a já se tak nebojím hodit obal s kalíškem volně do kabelky. Je pro mě velmi důležité nevytvářet zbytečný odpad a tak jsem šťastná, že používám právě menstruační kalíšek. Jeho cena se vrátila do několika měsíců od investice. A největší výhoda ze všech pro mě: je pohodlný!! Když jej zavedu, jednoduše zapomenu, že zrovna menstruuju (a to i v těch nejsilnějších dnech).
Doplnění: Když má dcera začala hledat menstruační kalíšek pro sebe, zkoušela klasické tvary. Asi je po mně, ale neseděly jí. A tak vyzkoušela Ziggy Cup a ten ji kupodivu seděl.
Saška

Na tento kalíšek jsem čekala asi deset let. Před deseti lety jsem totiž začala používat Softcupy, které mi vyhovovaly, ale byla to fakt pálka kupovat je pořád dokola a tak jsem to vzdala. A nyní zpátky k Ziggy Cupu. Tento kalíšek mi vyhovuje při slabší a středně silné menstruace. Při silné menstruaci používám klasický tvar kalíšku. Ziggy Cup je super měkký, ale chce to chvilku praxe, než se s ním naučíte manipulovat. Přiznám se, že Softcup mi vyhovoval více, ale zase jsem jej musela vyhazovat. Softcup je totiž pravidelného tvaru, zatímco Ziggy Cup je vykrojený a má tvar spíše jako vajíčko (přední strana je o něco užší než zadní). Shrnu to tedy takto: není to stoprocentní spokojenost, ale jsem ráda, že jsem našla něco, co se tak podobá Softcupu a zároveň je pro opakované použití. Ještě doplním, že jej zavádím širším koncem napřed.
Linda

Zkoušela jsem Ziggy Cup mimo dny mé menstruace, ale to mi způsobovalo bolest. Avšak během menstruace to bylo o dost jiné. Chci také dodat, že tělo každé ženy je jiné, proto se nebojte Ziggy Cup různě pootočit, než naleznete polohu, která bude pro vás pohodlná a kalíšek nebude protékat.
Lucie

Wow, tak Ziggy Cup je pro mě naprosto úžasný. Abych byla upřímná, koupila jsem ho hlavně kvůli možnosti použití během sexu v době menstruace. Objednala jsem jej a dorazil. Teda dostat se do balení je trochu oříšek a náročné (klidně by tenhle kalíšek snesl daleko menší balení, když porovnám, jak malý je, když je umístěný v pouzdře). Před Ziggy Cupem jsem používala klasické kalíšky jako je třeba Divacup a tak jsem se musela trochu přeučovat, protože tento kalíšek se zavádí jinak a také se umisťuje jinak. A tak jsem šla na to trochu metodou pokus omyl. Křivka učení strmě rostla :)) Vše jsem se naučila a vychytala tak, že mohu používat kalíšek v jakýkoli den své menstruace bez protečení. A k tomu sexu – ptala jsem se přítele, jestli jej cítí. A odpověděl, že zpočátku jej cítil, ale popsal to jako měkké a pohodlné a tak na něj po chvíli zapomněl.
Andrea

Ahoj, já kalíšek Ziggy Cup vlastním a nemohu si stěžovat, je příjemný na dotek a i manipulace je s ním velmi snadná, jen se zmáčkne a zavede. Mám docela silnou menstruaci a s kalíškem jsem spokojená. Vydrží celý den bez problému. Vyndávání chce cvik, hlavně se nesmí moc naklonit. Ale pokud se dobře chytne, jde to snadno.
Rebeka

Ziggy Cup mi hodně vyhovuje a popravdě je to to, v co jsem doufala, když jsem si jej objednávala. Používala jsem totiž pravidelně Softcup, kvůli jeho větší kapacitě. A s potěšením mohu říct, že Ziggy Cup má stejné výhody jako Softcup, ale je ještě lepší, že jej nemusím pokaždé vyhazovat. Co je zajímavé: mám hodně posílené pánevní svalstvo a někdy se mi stávalo, že se mi podařilo uvolnit podtlak u klasických kalíšků, ale u Ziggy Cupu ne. Je to díky jeho dvojitému okraji, díky kterému stále drží na svém místě i během sportu. Dokonce se svými svaly pracuji při jeho vylévání: sedím na záchodě, jemně stahuji svaly a ty stlačí přední část kalíšku dolů a jeho obsah se vyleje do mísy. Když se znovu uvolníte, přirozeně se zase vrátí zpátky na své místo. Za mě ideální společník na veřejné WC. Pokud někdo hledá vhodnou alternativu k Softcupu, je to určitě Ziggy Cup. Určitě doporučuji.
Petra

Můžu říct, že Ziggy Cup je pro mě nyní skvělým produktem, ale trvalo mi asi čtyři cykly se s ním naučit manipulovat tak, aby byl pohodlný po celý den. Pokud jste ochotné vzít v potaz toto riziko, pak jej určitě vyzkoušejte. Věřím ale, že to není univerzální kalíšek a není vhodný pro každého. Občas u něj zažívám trochu více „nepořádku“ při vylévání, než u klasických kalíšků. Ale já osobně jsem spokojena, naučila jsem se s ním a můžu jej mít bez nehod zavedený až 12 hodin! (A dokonce jsme už s ním vyzkoušeli sex – Ziggy Cup zůstal na místě a neprotekl.)
Klára

Dávám přednost tomuto tvaru kalíšku před klasickými tvary a také před konvenčními potřebami jako jsou tampony a vložky. Snadno se používá. Šetří mi peníze. Investice do něj se mi vrátila za pár měsíců. Produkuji méně odpadu. Mohu jej mít zavedený déle než tampon. Pohodlněji se mi vkládá než Softcup. Přiznám se, že nejsnadnější je pro mě kalíšek vkládat a vylévat doma ve sprše. Díky velké kapacitě to ale v pohodě zvládám ráno a večer doma. Jeho vyměňování si na veřejném WC nedokážu představit. Za sebe doporučuji jej vyzkoušet!
Shalla

Vzhledem k tomu, že je Ziggy Cup měkčí a pružnější, můžete mít obavy z manipulace s ním. Ale ujistím vás, že to funguje perfektně. Zmizely mi díky němu křeče, které jsem měla při použití tamponů a také u jednoho hodně tvrdého kalíšku. Když jej vylijete, doporučuji mít u sebe hodně vlhčených ubrousků. Proto za sebe raději vylévám co čtyři hodiny. Při delším použití by u mě hrozilo, že bych při jeho vylévání vypadala jako krvelačný vrah z hororového filmu (mám totiž hodně silnou menstruaci).
Aktualizace: Nemůžu slovy vyjádřit, jak moc mi tento kalíšek pomohl a usnadnil mé dny během menstruace. Cítím se pohodověji a tak nějak lidštěji. Dokonce se cítím bezpečněji, než při použití tamponů. (Teda na veřejné WC si stále netroufám). Za mě je kalíšek vážně skvělý vynález!
Anna

Zdravíčko 🙂
Chtěla jsem sem přidat svou zkušenost se Ziggy Cupem, protože mě vlastně příjemně překvapil a když jsem se rozmýšlela, zda ho pořídit, nenašla jsem mnoho samostatných příspěvku k tématu. Měla jsem předtím několik kalíšků, ale jelikož mám “MS z pekel”, krvavý očistec nedržely a větší velikosti mi zase zhoršovaly už tak dost nepříjemné křeče. Hledala jsem proto variantu bez podtlaku a Ziggy se mi moc osvědčil hlavně tím, že opravdu “nebolí” a udrží stejné množství krve jako kalisek. Při zavádění je nutné si hlídat dvě věci: aby byl správným koncem zaháknutý a aby se čípek nacházel v něm (což se dobře kontroluje vzhledem k měkkému dnu). Další obří plus je, ze lze vylévat, aniž byste ho musela vytahovat, stačí povysunout, vylit a znovu zahaknout. 🙂 Toť vše k mě recenzi, doufám, že některé z vás třeba pomůže.
P.S.: Prý se s ním dá i souložit, s tím ovšem zkušenost nemám.
Jana

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Sklady menstruačního kalíšku

V tomto článku si popíšeme (a v závěru také ukážeme) devět variant, jak si můžete svůj menstruační kalíšek před zavedením poskládat. Každé ženě vyhovuje trochu něco jiného a špatně složený kalíšek může být i důvodem toho, proč se vám nedaří menstruační kalíšek zavést.

Jak vyčistit menstruační kalíšek

Pro ty z nás, které používáme menstruační kalíšek, je velmi důležité udržovat kalíšek čistý. Je to celkem jasné, když si ho dáváme dovnitř do svého těla. Někteří si myslí, že kalíšek se z hygienického hlediska nemůže rovnat jednorázovým hygienickým pomůckám. Ale jednorázové hygienické pomůcky zdaleka nejsou sterilní! Při správné péči a čištění není problém používat pouze jeden menstruační kalíšek několik let.

5+1 tip pro snadnější zavádění menstruačního kalíšku

Je mnoho žen, které svůj menstruační kalíšek zavedou „na první dobrou“. Ovšem stejně tak je i mnoho žen, kterým to zpočátku nejde. Nezoufejte a nevzdávejte to! Učíte se používat novou pomůcku a chce to praxi. Nebo možná jen neznáte ty správné „triky a fígle“. V tomto článku si některé z nich představíme. Věříme, že po jeho přečtení, bude pro vás zavádění kalíšku o mnoho snadnější!