Informace o materiálu a výrobě kalíšků Me Luna

Některé ženy se ptají, zda jsou kalíšky vyrobené z TPE - Me Luna, Masmi či Silky Cup - zdravotně nezávadné stejně jako kalíšky vyrobené z lékařského silikonu. Proto bychom vám rádi poskytli komplexní informace o materiálu, který je pro výrobu kalíšků Me Luna používán.

Z čeho se Me Luna vyrábí?

Me Luna je vyrobena z TPE (termoplastického elastomeru). Jedná se o speciálně vyrobený TPE, výroba je přísně sledována. Tento typ TPE byl schválen pro výrobu lékařských pomůcek a zařízení. („TPE“ je obecný termín pro typ termoplastu, kdy se elastomery vlivem působení tepla zahřívají a stávají se tak flexibilní.)

Kalíšek Me Luna neobsahuje bělidla, deodoranty ani absorpční gely. 

Kalíšek Me Luna neobsahuje bělidla, deodoranty ani absorpční gely.
Je také bez PVC, silikonu, latexu, proteinů a proto je hypoalergenní.
Při výrobě nejsou používány Alkylfenoly.

Materiál pro výrobu pochází od firmy Kraiburg GmbH Waldkraiburg. Tento konkrétní typ termoplastu TPE byl vyvinut speciálně pro velmi citlivou pokožku. Byl také testován a získal osvědčení o nedráždivosti při kontaktu se sliznicí. Různé zdravotní pomůcky z něj jsou používány v nemocnicích a pediatrických klinikách. Materiál se vyrábí v Německu.

Mimo jiné se materiál, ze kterého se vyrábí kalíšky Me Luna, používá také pro výrobu saviček do kojeneckých lahví. Vzhledem k přísným zákonům ohledně nezávadnosti dětských produktů v Německu, si můžete být jisti, že Me Luna je vyrobena z nejkvalitnějších materiálů.

Certifikace

  • BfR - Bundesinstitut für Risikobewertung, Spolkový institut pro posuzování rizik
  • FDA - Food and Drug Administration, Úřad pro kontrolu potravin a léčiv
  • 2002/72/EC vyhověl a certifikován ISO 10993-10

Zde můžete vidět aktuální dokumenty a certifikáty týkající se typu termoplastu TPE, ze kterého je menstruační kalíšek Me Luna vyrobený (dokumenty i certifikáty jsou v angličtině):

Proč se Me Luna nevyrábí ze silikonu, jako ostatní menstruační kalíšky?

Me Luna je vyrobena z termoplastu TPE, protože tento plast je praktičtější a jednodušší na zpracování než silikon. Právě díky těmto vlastnostem jsme schopni prodávat kalíšky Me Luna za tak příznivou cenu a můžeme ji nabízet v mnoha variantách. Povrch TPE má oproti některým zpracováním silikonu lepší povrch, je příjemnější na dotek. TPE je hladký a suchý, zatímco silikon je hladký a na dotek pocitově „lepkavý“. Mnoho produktů, které se dříve vyráběly z latexu či silikonu se dnes již vyrábí z TPE – možná jste si zatím jenom nevšimli!

Me Luna je vyrobena z termoplastu TPE, protože tento plast je praktičtější a jednodušší na zpracování než silikon.

Co se děje během výroby?

Me Luna se vyrábí výhradně v Německu. Výrobní zařízení se nachází ve městě Gunzenhausen. Během výroby jsou vysoce kvalitní plastové granule vloženy do speciálních strojů, kde jsou roztaveny a pod velkým tlakem vstříknuty do formy, která utváří tvar kalíšku. Tento stroj umožňuje výrobu pouze jednoho typu kalíšku naráz! Ten se po ochlazení ze stroje vyjme a prochází okamžitou kontrolou. Což znamená, že se důkladně prohlíží ze všech stran, jestli se během výroby v plastu nevytvořily malé vzduchové bubliny. Pokud je nalezena jakákoli závada, kus je odmítnut.

Barvy

Při výrobě barevných kalíšků se barevné TPE granule smísí s malým množstvím barvy (přibližně 2-4%). Tyto barvy se nepoužívají v lékařství, ale jsou schváleny jako potravinářské barvivo. Lékařské schválení barev je velmi obtížné a nákladné, protože dosud nikdo nechtěl vyrábět injekční stříkačky v pestrých barvách! :)

Barevné menstruační kalíšky Me Luna

Bezpečnost

Od doručení granulí z firmy Kraiburg GmbH, až po výrobu a balení, je celý proces pečlivě kontrolován a dokumentován. Veškerá dokumentace je k dispozici k prohlédnutí. Kvalita je certifikovaná a kontrolovaná podle DIN ISO 9001:2000. Kalíšky Me Luna jsou vyráběny moderním způsobem za použití šetrných zdrojů.

Kvalita menstruačních kalíšků Me Luna je certifikovaná a kontrolovaná podle DIN ISO 9001:2000.

Připraveno k odeslání

Když je kalíšek Me Luna vyroben a zkontrolován, putuje do expedičního oddělení. Tady se kalíšky balí a odesílají do celého světa našim spokojeným zákaznicím.

V České republice je můžete zakoupit v e-shopu Maluna. Protože výběr je hodně veliký, doporučujeme použít filtrování, které e-shop nabízí. Hned z počátku si tak můžete zvolit svou oblíbenou barvu nebo zakončení, které preferujete, apod.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační kalíšek Me Luna

Me Luna je první menstruační kalíšek německé výroby a také jeden z prvních kalíšků vyrobených z TPE (termoplastický elastomer). Dříve se tento kalíšek jmenoval MeLuna, v roce 2014 došlo ale ke změně názvu na Me Luna.