Lenka Hudová: Přírodní kosmetikou žijeme, z naší rodiny je skvělý tým

Lenka Hudová, jednatelka a spolumajitelka rodinné české firmy, která vyrábí přírodní kosmetiku DERMAPRO, říká, že kouzlu přírodních ingrediencí a vývoji nových produktů propadla. Co ji a její blízké přimělo kosmetiku vyrábět? Jak kloubí práci a rodinu a jaká je její oblíbená vůně? Enormně nás zajímala řada intimní péče pro ženy DERMAPRO Gyne. V čem jsou mycí gel a gynekologická koupelová sůl jedinečné? Nejen to se dočtete v rozhovoru.

Jste majitelka rodinné firmy s kosmetikou. Představíte se čtenářkám?

Jsem žena, která miluje svoji rodinu a svou práci. Rodina pro mě byla, je a vždy bude tím nejdůležitějším středobodem. Bez ní, bez podpory mých nejbližších, bych nemohla dělat to, co dělám, takhle naplno. To, že jsem v jednom kole, mě baví a zároveň naplňuje, přičemž se snažím vše skloubit tak, abych měla čas na vše a na všechny. Samozřejmě není to vždy úplně jednoduché, protože rodinná firma funguje poněkud odlišně, má svá specifika. Není to tak, že přijdu domů a práci nechám za dveřmi. U nás se stala každodenní součástí našich životů a ještě více nás propojila. Na jedné straně je to často o odříkání a boji s časem, na straně druhé je to ale právě ten pocit uspokojení, když se věci podaří. Žijeme kosmetikou a chceme našimi výrobky přinášet radost, proto pro nás největší odměnou vždy zůstává spokojený zákazník, který se rád vrací.

Na svém webu zmiňujete, že vše začalo nenápadně - od masáží jste se dostali až k míchání kosmetiky. Vůbec si to, jako laik, nedovedu představit. Vyráběli jste si první kosmetiku nejprve doma?

Ten vývoj byl naprosto přirozený. Naše klienty často trápily nejen problémy se svaly a klouby, ale také například s lymfou, s celulitidou, problémy gynekologického charakteru, potíže s ekzémy či lupénkou.  
To byly první impulzy, které tomu všemu daly správný směr. Rozšířili jsme nabídku masáží a dalších procedur, ve spolupráci s lékaři přibylo poradenství s cílem pomoci. Chtěli jsme ale mít své vlastní specifické produkty. Tak se stalo, že jsme se rozhodli a z naší rodiny se stal skvěle fungující tým. Začal tak dlouhodobý vývoj a testování i za pomoci našich kolegů z oblasti farmacie a chemie, než jsme uvedli naše první lázeňské masážní krémy řady PERICIL. Propadla jsem kouzlu kosmetiky, vývoje, přírodním složkám a ingrediencím, jejich pospojování pro výsledný efekt a účinky. Následovaly masážní oleje a od vzniku tělové kosmetiky pak už to byl jenom krůček k vývoji kosmetiky pro péči o pleť.

Na historicky nejstarší experimenty a pokusy mám dodnes krásné a veselé vzpomínky :-). Ano probíhaly doma, dále ale potom již ve spřátelené laboratoři. V našem salonu jsme přípravky nejprve testovali na sobě samých, na rodině a na přátelích. Od doby, co naše první produkty spatřily světlo světa, uběhlo již hodně času a přibyly další produkty, které dnes používají profesionálové v salonech a v mnoha předních českých lázních, stejně jako naši zákazníci pro domácí péči.

Popíšete nám cestu od nápadu ke konkrétnímu produktu? Co vše to obnáší?

Mám v hlavě pořád spoustu nápadů a receptur. Baví mě ta náročná cesta od první myšlenky přes vývoj až po uvedení finálního produktu, je to pokaždé nová výzva. Krásný je vývoj produktu, kdy nápad na něj vzniká impulzivně, na základě zážitku, osobního vjemu a pocitu, prostě více z hloubky, smyslově, a výsledkem je potom takový něžný a pečující solitér. Stejně tak je pro mě zážitkem vývoj produktu, který doplňuje rituál a péči dané kosmetické řady.
Nemalý vliv a podíl na tomto mají mnohdy i naši zákazníci, kdy se snažíme reagovat na jejich potřeby a přání.
Než je produkt uveden na trh, čeká ho dlouhá cesta. Od vývoje přes vznik receptury, testování, výběru správného obalu, názvu, výroby etikety až po důležité kroky v legislativě. Naším cílem je, aby přípravek účinkoval, pokožku nedráždil a nijak nezatěžoval. Proto v naší kosmetice nepoužíváme žádné dráždivé a škodlivé složky, parabeny, SLS, SLES, pegy, umělá barviva, syntetické silikony, alergenní parfemace, ani látky testované na zvířatech.

Myslíme samozřejmě i na přírodu a na stopy, které zanecháváme. Upřednostňujeme suroviny biologicky odbouratelné, s ohledem na přírodu též ekologicky balíme zásilky pro naše zákazníky. Používáme takové obalové a výplňové materiály, které jsou recyklovatelné či biologicky rozložitelné a tím co nejšetrnější k životnímu prostředí.

Dermapro - kosmetika pro lázeňské domy

Nyní dodáváte kosmetiku i do předních českých lázní. Co je pro takovou kosmetiku nejdůležitější?

Lázeňská kosmetika je náročná, musí vyhovovat nejen svou kvalitou a efektivností, ale hlavně, jak velmi dobře víme z naší praxe, zejména šetrností k pokožce masérů a fyzioterapeutů. V lázních se jedná o vysoce exponované provozy, a tak u přípravků, s kterými profesionál nepřetržitě pracuje, je velmi důležitý ohled k pokožce rukou se složením přípravku bez zbytečných, pokožku zatěžujících látek, bez alergenních parfemací. Minerální/parafínový olej nenabízíme, i když víme, že se stále běžně používá. Parafínový olej má sice z ekonomických důvodů mnoho nesporných výhod, dlouhá expirace, skluznost a také cena, ale i když je inertní, pro klienta pro tělovou masáž je nevhodný. Ucpává póry, nedodává žádné aktivní látky pokožce, nehydratuje, naopak zanechá pokožku mastnou, s nepříjemnou vrstvou. Stejně tak musí být masáž přínosem a zážitkem pro klienta. Dodáváme produkty i pro kliniky s dětskými pacienty a dlouhodobé zpětné vazby jsou pro nás potvrzením kvality.

Jaká je vaše nejoblíbenější ingredience či vůně a proč?

To jste na mě připravila docela těžkou otázku :-). V našich recepturách kombinujeme mnoho aktivních složek mořského, rostlinného a biotechnologického původu. Není tak vůbec lehké vybrat tu nejoblíbenější ingredienci, protože každá aktivní látka, extrakt, esence, čistá přírodní surovina, hydrolát či rostlinný olej má individuální a jedinečné účinky díky svému složení. Z vůní mám velmi ráda naši "růži". Spojujeme více druhů vzácných esencí, jako například růže absolue a růže de Mai, kdy výsledkem je krásná pudrová vůně. Také mám ráda vůni bergamotu, santálu a vanilky, uklidňuje mě čisté a jemné aroma heřmánku. Naší ikonickou složkou obsaženou v mnoha našich produktech je kyselina hyaluronová. Je to jedinečná látka s širokým spektrem účinků, které ocení zralá pleť, ale i pleť mladá s projevy akné, se sklony k červenání pleti a k alergiím. V kosmetice používáme námi vyvinutý komplex BIO vysokomolekulární kyseliny hyaluronové a organické, vysoce aktivní nízkomolekulární kyseliny hyaluronové. V anti-aging péči přináší okamžitý efekt zlepšení vzhledu s dlouhodobými výsledky proti vráskám. Stejně tak si ale hýčkáme vysoce koncentrované extrakty se sytou barvou a vůní jako šípek, rakytník, malina a měsíček v BIO kvalitě, se stejnou úctou k přírodě využíváme ušlechtilé rostlinné oleje, esenciální oleje a hydroláty.

Velmi nás zaujala vaše řada intimní péče pro ženy. Co vás vedlo vydat se tímto směrem? Podělíte se se čtenářkami, v čem je řada specifická? V čem se například liší váš mycí gel od ostatních gelů na trhu?

Setkala jsem se s mnoha ženami, které trápily mykózy, většinou opakované, chronické. Často vyzkoušely mnoho přípravků a stejně se jim tyto potíže vracely. Byla to pro mě jako pro ženu výzva, vyvinout takový produkt, který by ženám pomohl. Vaginální mykóza je nepříjemné onemocnění. Ženy se s ní setkávají v různých etapách svého života, počínaje dětstvím přes reprodukční věk až po menopauzu. Často se prvně objeví i v období těhotenství a může být zdrojem porodního poranění. Nepříjemný problém ženu může na čas vyřadit, zejména při těžším projevu nemoci, z běžného i společenského života. Nejhorší na tomto onemocnění je, že se rádo vrací.
Naše Gyne řada je specifická svým vyváženým a přírodním složením. Obnovuje a nastavuje správné pH, které je při těchto potížích žádoucí. Gynekologický gel obsahuje laktobacily z kokosového mléka, složky které podporují zdravou mikroflóru, a složky, které zároveň hubí bakterie a kvasinky. Obnovuje přirozenou poševní mikroflóru a s hojivými účinky zklidňuje při podráždění, zároveň poskytuje příjemnou svěžest a hydrataci.
Neobsahuje žádné dráždivé látky, SLS,SLES, mýdlo, tenzidy, parabeny, pegy, propylen glycol, minerální oleje, GMO složky a žádnou parfemaci. S optimálně nízkým pH je tak vhodným přípravkem pro každodenní hygienu a zdraví vaginálního prostředí, zejména pro ženy, které trpí kvasinkovými infekcemi a výtoky.

DERMAPRO Intimní testovací set
Testovací sada intimní kosmetiky s optimálním pH a s přírodními ingrediencemi v BIO a organické kvalitě. Úleva, ochrana a osvěžující čistota.

O gynekologické koupelové soli jsem slyšela poprvé. Vysvětlíte čtenářkám, jak funguje? Z čeho jste vycházeli, když jste tvořili recepturu?

Sůl Mrtvého moře je známá svými léčebnými a relaxačními účinky. Silné a synergické působení minerálů jsme v receptuře zesílili o extrakty více druhů heřmánkových olejů s esencemi růžového dřeva a vanilky, které velmi příznivě působí na pokožku i sliznice intimních partií. Gynekologická sůl je účinným a bezpečným řešením při akutních či chronických potížích, blahodárně působí na vaginální prostředí i celé tělo, zejména proti kvasince candida albicans. Při akutních kvasinkových infekcích přináší rychlou úlevu, snižuje otoky, mírní pálení a svědění, snižuje riziko vracejících se mykóz. Po porodu pomáhá s revitalizací a urychluje hojení, v klimakteriu zbavuje příznaků vaginální suchosti. Používá se pro léčebné sedací koupele, ideálně jako prevence při návštěvě bazénů, koupališť či po užívání antibiotik, kdy obnovuje vyváženost pH intimního prostředí. Zároveň připravená bylinková aroma vanová lázeň uklidní, uvolní stres a napětí.
Svým 100% přírodním složením je vhodná pro dlouhodobé použití bez nežádoucích účinků. Je součástí léčebných a ozdravných koupelových procedur v lázních i v domácí péči, lékaři ji doporučují i v dětské gynekologii.

DERMAPRO Gynekologická koupelová sůl
Koupelová sůl pro intimní hygienu, přináší rychlou úlevu při infekcích a zánětech, působí hojivě a očistně.

Na závěr se vrátím k vám. Jste asi neustále v zápřahu. Prozradíte nám, jak odpočíváte? Kde berete energii a máte fígle, jak jako žena fungovat v průběhu celého měsíce/cyklu?

Zarelaxuji si u pěkného filmu, historického dokumentu nebo poslechu hudby. Jsem hodně pozitivní člověk. Mám svá oblíbená místa, kde čerpám energii, procházky v  lese, u vody i na horách. Z období mám nejraději jaro a podzim, protože v nich nejvíce vnímám barvy a cítím vůně, které jsou pro mě inspirací. Energii a radost mně dokáže dodat něčí úsměv a často i úplně obyčejné věci, běžné denní maličkosti. Stejně tak mě potěší to, když můžu pomoci já a někomu udělat radost či krásný den.

Lenka Hudová
Lenka Hudová
Jednatelka a spolumajitelka DERMAPRO

Lenka Hudová absolvovala ekonomickou školu, ale život ji zavedl na úplně jinou dráhu. Dnes je jednatelkou a spolumajitelkou rodinné firmy, kterou založili spolu s manželem a synem v r. 2013. Její vášní je vývoj kosmetiky, ale bez podpory rodiny, jak říká, by to nešlo. Miluje svou práci, sleduje nové trendy a výzkumy v oblasti kosmetiky, setkává se s novými lidmi a ráda pomáhá, kde je třeba. Volný čas věnuje rodině, procházkám v přírodě, má ráda hudbu a filmy.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

ORGANYC - nepřekonatelné výhody bio bavlny

Rozšířili jsme naši nabídku o další značku jednorázových pomůcek z bio bavlny. Organyc. Možná se ptáte, jestli je skutečně tak velký rozdíl v klasických jednorázových pomůckách a těch z bavlny. Ano, je, a to velký. Komu tato krátká odpověď nestačí, může se více dozvědět v následujícím článku.

Lubrikační gel: Ano? A jaký?

Pro ženu je velmi důležité, aby při milování byla dostatečně vzrušená, jinak se pro ni mohou sexuální hrátky stát spíše bolestí než radostí. A shodneme se jistě na tom, že "příprava na sex" většinou trvá ženě déle než muži. Vypomoci si proto může vhodným lubrikantem...jenže který lubrikant, z toho velkého množství na trhu, je pro nás nejlepší?

9 věcí, kterých vaše lůno raději ušetřete

V televizi i časopisech jsme neustále doslova bombardovány různými skvělými výrobky na naši intimní oblast. Prodávají se v pěkných květovaných baleních či naopak (asi pro manažerky) v minimalistickém designu s decentní fialovou. A co slibují? Vůni a čistotu! A ještě lepší vůni a čistotu!