9 věcí, kterých vaše lůno raději ušetřete

V televizi i časopisech jsme neustále doslova bombardovány různými skvělými výrobky na naši intimní oblast. Prodávají se v pěkných květovaných baleních či naopak (asi pro manažerky) v minimalistickém designu s decentní fialovou. A co slibují? Vůni a čistotu! A ještě lepší vůni a čistotu!

Vypadá to dost nevinně. Intimní gely, spreje, lubrikanty, výplachy … Předpokládáme tedy, že ženská lůna jsou špinavá a smradlavá? Pokud opravdu cítíte nepříjemný zápach, pak by cesta měla vést spíše k lékaři než do drogérie. A přes množství sprchových gelů, víme vůbec jaká vůně je pro naše lůno přirozená? Zkušenosti gynekoložek (a také i naše zkušenosti) dokládají, že mnoha ženám chybí základní znalosti o ženském pohlaví a už vůbec nemají ponětí, jak by o tuto oblast měly pečovat.

Ženské lůno je potřeba hýčkat

Co tedy pro naše lůno rozhodně není dobré?

Samozřejmě vám tu nebudeme vyprávět, že do pochvy nepatří suvenýr Eiffelovy věže nebo zmrzlinový kornoutek :) Je ale hodně věcí, kterých je lépe se vyvarovat.

1. Výplachy

Neexistuje žádný důvod pro výplach pochvy proudem vody (či nějakého roztoku), pokud se cítíte dobře a nemáte žádné potíže. Vaše lůno je zdravé a tělo samo nejlépe ví, jak ho v takovém stavu udržovat. Není tedy třeba žádného speciálního čištění. Naopak tím můžete narušit přirozené pH, zabít prospěšné bakterie v pochvě a tak si spíše kvasinkovou infekci přivodit než jí předejít. Některé studie ukazují, že může být dokonce souvislost mezi výplachy a snížením plodnosti.

Pokud máte pocit, že něco není v pořádku, zkuste nejprve zvážit různé možnosti, než sáhnete po výplachu. Možná nosíte příliš těsné prádlo nebo prádlo ze syntetických materiálů. Nebo jste měla příliš dlouho zavedený tampón. Nebo vaše strava v poslední době byla hodně nevyvážená. Bez ohledu na to, co je za problém, existuje určitě řešení, které nezahrnuje pravidelné vyplachování.

BIO TIP

Pokud si nejste jista prádlem, zkuste používat pár týdnů intimky z bio bavlny. Je to levnější varianta než investovat hned do spodního prádla z bio bavlny.

2. Tea Tree olej

Tea tree olej je zcela přírodní produkt a vyřeší řadu potíží. Proto šup s ním do pochvy? Ne. Tento konkrétní olej nemá neutrální hodnotu pH (na rozdíl od kokosového oleje a olivového oleje) a může vám způsobit velmi nepříjemné pálení i bolestivé poleptání sliznice pochvy. Rozhodně zvolte jinou náhražku lubrikačního přípravku!

Tea tree olej je často zmiňován jako pomocník při boji proti kvasinkové infekci. Zde ale neplatí, že si čistý olej nalejeme do pochvy a natřeme s ním vnější oblast! Vždy je potřeba olej vhodně ředit a před použitím ještě otestovat, zda na něj nejste alergická. Více informací k tomuto tématu najdete v článku Tea tree a kvasinkové infekce.

3. Ovoce a zelenina

Možná se teď smějete, ale ovoce a zelenina jsou používány při sexuálním aktu již velmi velmi dlouho. Některé páry dovedou být hodně kreativní. A jak je přítomný čas aktuální se můžete zeptat své gynekoložky ;) Každá má nějakou zkušenost s vyndáváním zeleniny, která v pochvě neměla co dělat.

Jedním z důvodů, proč zeleninu a ovoce nezavádět do pochvy, je to, že jsou ošetřovány pesticidy. To by pak ale nedávalo smysl ani je jíst, že? … Problém je to, že se dlouhá zelenina může snadno zlomit a nějaký zbytek zůstane v pochvě. Kulaté ovoce se tam naopak může zaseknout celé. Než tedy budete přehnaně kreativní, popřemýšlejte o tom, zda si raději nekoupit bezpečnou erotickou pomůcku.

Ne všechno se hodí k použití jako erotická hračka

4. Gumové a plastové erotické hračky

Použití umělého penisu z gumy je jednoduché, nemusíte se bát, že si ublížíte, ani že dojde k odlomení nějaké části. Nicméně guma je náchylná ke vzniku různých škrábanců. Čím bude vaše hračka starší, tím více na ní bude drobných poškození, které jen stěží vyčistíte. V takových místech se pak pomnožují bakterie, které si při každém použití hračky zanesete do lůna – a místo potěšení je zde kvasinková infekce …

Plast není o nic lepší. Navíc se při jeho výrobě používá řada chemických látek,  z nichž mnohé již byly zakázány pro použití při výrobě dětských hraček, protože byl jednoznačně prokázán jejich negativní vliv na zdraví. Při výrobě hraček pro dospělé však tato pravidla neplatí. Co se ale týká schopnosti vstřebávání chemie uvolňující se z plastů, je na tom sliznice dětské pusinky a vaší „pusinky“ stejně.

Tak jak si máme bezpečně hrát? Místo toho, abyste použili mrkev nebo si koupili levnou plastovou hračku, investujte raději do hračky bez ftalátů, která je vyrobena ze silikonu, kvalitního plastu, skla nebo z nerezové oceli. Dále buďte pečliví při čištění svých hraček po každém použití.

Tip: My milujeme (se milujeme) s hračkami Iroha  – jsou ze silikonu s antistatickým povrchem (nechytají prach) a jsou velmi jemné.

5. Lubrikanty na olejové bázi

Doporučujeme vám všechny lubrikanty na olejové bázi - včetně vazelíny - z ložnice vyházet. Je obtížné dostat je ven z pochvy a jsou živnou půdou pro bakterie. Aby toho nebylo málo, olej a latex spolu nevycházejí, což znamená, že kondom použitý při styku může být poškozen a dojde tak k nechtěnému otěhotnění. Místo olejových lubrikantů zvolte raději lubrikanty na vodní bázi, které jsou mnohem přátelštější k poševnímu prostředí a nemají vliv na funkčnost kondomu.

6. Cokoliv, co bylo v okolí zadečku

Tím myslíme kondomy, sexuální hračky, prsty, penisy, toaletní papír, atd. Když se fekální bakterie z konečníku dostanou do poševního prostředí, je hladina pH narušena a může to vést k infekci močových cest. Bez ohledu na to, jak je to zrovna složité nebo vám to připadá trapné, pokud něco bylo v zadečku, důkladně to omyjte než to bude uvnitř vaší pochvy. A také nikdy nezapomínejte, že po vykonání potřeby se utíráme zepředu dozadu.

7. Cokoliv s vůní

Parfémy používané pro různé druhy toaletního papíru, kondomy, tampony, dokonce i intimní mýdla a gely obsahují přísady, které u některých žen způsobují svědění, záněty a vyrážky v pochvě nebo na stydkých pyscích. Volte výrobky bez parfemace a přírodní nedráždivou kosmetiku.

Parfemované přípravky mohou vyvolat nepříjemné podráždění intimních partií.

8. Barvení chloupků a depilace pomocí krémů

Kůže, která se nachází pod chloupky intimní oblasti, je mnohem citlivější než kůže na hlavě – proto barvení není dobrý nápad. Nezapomeňte na to, že pokaždé, když si barvíte vlasy, kape barva z vlasů na kůži - bez ohledu na to, co děláte - a i malé množství barviva, které se dostane na citlivou kůži intimních partií nebo na sliznici, může způsobit bolest a podráždění. Takže si raději tohle zkrášlení rozmyslete – barva vašeho ochlupení je krásná přesně tak, jak je! To stejné platí pro chemické krémy pro odstranění chloupků.

Sladce bez chloupků

Vyzkoušejte depilaci cukrovou pastou. Je přírodní, nepříjemnost procedury je proti vosku zanedbatelná a chloupky dorůstají pomalu.</p>

9. Vajazzling, tetování  a pearcing

Vajazzling (o co jde?) ani trvalé ozdobení intimní oblasti není lékaři doporučováno. Jakékoliv zdobení může vyvolat podráždění vaginální oblasti. Lepidla a látky používané u vajazzlingu představují hrozbu svojí toxicitou – čerstvě depilovaná kůže je mnohem citlivější na nepříjemné zanícení.

Udělejte něco milého pro své lůno - a neodkládejte to! 

Našly bychom jistě spoustu dalších věcí, kterými bychom naše lůno neměly trápit. Nyní ale můžeme spíše popřemýšlet o tom, kdy jsme pro své lůno udělaly něco hezkého a příjemného a pokud už si ani nevzpomenete, udělejte něco hned ;)

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Toaletní papír jako nenápadná hrozba

Protože pro sebe chceme jen to nejlepší, v domnění, že tak skutečně činíme, si pořizujeme ten „nejjemnější a nejměkčí“ toaletní papír – nejlépe ještě takový, aby krásně voněl. Ale věděli jste, že takový toaletní papír není zdaleka tím nejlepším pro naše zdraví?

Vaginální mykózy a 4 P - projevy, příčiny, prevence, pomoc

Kvasinkové infekce patří mezi nejčastější gynekologické problémy. Ačkoliv je mykóza doprovázena výraznými a velmi nepříjemnými projevy, které opravdu dokáží potrápit, nejedná se o závažné onemocnění, které je navíc poměrně snadno a rychle léčitelné.

Všechna tajemství o tamponech

Snad každá menstruující žena alespoň jednou vyzkouší tampon. V řadě reklam, studií zaplacených samotnými výrobci a výroků extremistických ekoložek je ale někdy těžké se vyznat. A proto jsme se pustili do zkoumání tohoto tématu!

Výtok a přirozené samočisticí procesy v pochvě

Panuje všeobecný názor, že pokud má žena výtok z pochvy, je to známka infekce a je třeba se jej za každou cenu zbavit. Přitom situace je právě opačná. Čirý či bělavý výtok bez dalších, zpravidla nepříjemných, projevů (jako je zápach, svrbění, pálení, pocit plnosti, aj.) poukazuje na zdravou a správně fungující poševní sliznici a je jedním z důležitých faktorů pro příjemný pohlavní styk, potažmo pro početí potomka.