Tea tree a kvasinkové infekce

Tea tree olej (olej čajovníku australského) je nejužívanější přírodní antiseptikum a je ceněn i pro své antimykotické účinky. Laicky řečeno - jedná se o přírodní lék, který může vyřešit mnoho zdravotních potíží.

Je možné ho zakoupit jako čistý 100% olej, ředěný olej či jako součást různých kosmetických i zdravotních produktů. Ty se samozřejmě kvalitou mohou velmi lišit. Dobrá zpráva je, že si můžeme koupit kvalitní Tea Tree olej a naředit ho a použít dle svých potřeb.

Tea tree olej (olej čajovníku australského) je nejužívanější přírodní antiseptikum.

Tea Tree a k čemu ho lze použít

Čistý Tea Tree olej je nejsilnější přírodní antiseptikum. Ničí bakterie, kvasinky i plísně. Získává se z listů kajeputu střídavolistého (Melaleuca alternifolia), jehož domovinou je Austrálie.

Tea Tree můžete použít při:

  • kožních infekcích a drobných poraněních - velice rychle hojí drobná poranění, hnisající i mokvavé rány,
  • menších popáleninách,
  • výskytu akné - umyjte si obličej, naneste malé množství oleje na vatový tampon a do inkriminovaného místa jej jemně vklepejte,
  • plísňových onemocnění kůže a nehtového lůžka - vmasírujte olej na postižená místa na nohou a zároveň jím ošetřete veškerou obuv,
  • výskytu bradavic,
  • paradontóze, aftech a oparech - pokud trpíte krvácením dásní, můžete jako podpůrnou léčbu zařadit kloktání čajovníku.

Zmírňuje také svědění po štípnutí hmyzem a má repelentní vlastnosti. Na rozdíl od ostatních antiseptik zachovává svoji účinnost i v přítomnosti krve a hnisu.

Velmi vhodné je využít Tea tree při poševních infekcích - jako prevenci i při léčbě (nebo i jen jako podporu léčby ve vážnějších případech). Zhruba v 80 procentech případů bývá původcem infekcí pochvy kvasinka - Candida albicans. Ta se až u třetiny žen vyskytuje v pochvě bez jakýchkoliv příznaků. Často však přemnožení kvasinek vyvolá příznaky, které se nedají přehlédnout - je to hlavně úporné a nepřestávající svědění v oblasti zevního genitálu a charakteristický výtok.

Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní léčbu, musí každá žena vyzkoušet zda jí bude fungovat a jak bude třeba tea tree olej naředit. Neexistuje univerzální návod. V případě, že domácí léčba nepomáhá, neváhejte s návštěvou lékaře.

Tea tree olej (olej čajovníku australského) je nejužívanější přírodní antiseptikum.

Recepty jak na kvasinkové infekce

100% čistý Tea Tree olej rozhodně nelze doporučit k výplachu. Nepoužívejte ho ani k potírání, je velmi silný a kromě zničení veškeré mikroflóry byste si přivodila velmi nepříjemné pálení. Naředěný může být ale přesně to pravé, co vám pomůže! Zde je několik typů (ze zkušeností různých žen) jak je možné Tea Tree olej využít pro boj proti kvasinkové či jiné poševní infekci:

  • "Namočte menstruační tampon (ideálně z bio bavlny) do rozředěného Tea Tree oleje a nechte ho v pochvě přes noc."
  • "V odměrce smíchejte 1 díl oleje s 10 díly alkoholu. Vhodný roztok také připravíte smícháním 1 dílu oleje a 10 dílů vody. Rozptýlení oleje ve vodě docílíte přidáním malého množství mléka. Olej je možné používat k omývání, do koupelí a k lokálnímu použití na kůži."
  • "Nejprve smíchejte 10 kapek Tea Tree oleje s 2 dl mléka (oleje se ve vodě nerozpouští) a pak vlijte roztok do vany. Dopřejte si takovou koupel 3x týdně."

Tea Tree v kombinaci se solí z Mrtvého moře

Po osobních zkušenostech můžeme doporučit kombinaci soli z Mrtvého moře a Tea Tree oleje, jedná se o produkt Sůl z Mrtvého moře s Tea Tree. Sůl z Mrtvého moře se používá při léčbě kožních onemocnění (lupénka, ekzémy, akné). Vysoká koncentrace minerálů čistí, regeneruje a prokrvuje pokožku. Více informací o Mrtvém moři a léčivých účincích soli z něj najdete v článku Sůl z Mrtvého moře.

Sůl v kombinaci s Tea Tree olejem můžete využívat pro relaxační koupele, pro sedací koupele i pro výplachy pochvy. Pro dokonalé rozpuštění oleje lze do koupele přidat také trochu mléka. Koupele i výplachy jsou velmi vhodné jako prevence potíží po gynekologickém vyšetření či zákrocích, po pohlavním styku s rizikovým partnerem, při užívání antibiotik (velmi častý důvod vzniku poševní infekce). Vhodným doplňkem léčby jsou při vracejících se infekcích i přímo při probíhající infekci.

Sůl v kombinaci s Tea Tree olejem můžete využívat pro relaxační koupele, pro sedací koupele i pro výplachy pochvy.

Tea Tree olej je přírodním léčivem. Proto vhodná koncentrace bude pro každou ženu jiná. Množství soli pro koupel by mělo být 0,15 - 0,5 kg na 100 l vody. Někteří lidé jsou na Tea Tree olej citliví a to i při menší koncentraci. Pokud Tea Tree používáte poprvé, sledujte bedlivě reakci pokožky. Mírné pálení zanícených míst (např. otevřeného akné) je normální. Po výplachu pochvy byste měla cítit pocit osvěžení, ne nepříjemné pálení.

Čeho se vyvarovat při kvasinkových infekcích?

Pokud trpíte na opakované kvasinkové infekce:

Kvasinky dokáží přežít i po vyprání, zničí je jen vysoká teplota, vyvářka a žehlení.

Užitečné odkazy:

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

9 věcí, kterých vaše lůno raději ušetřete

V televizi i časopisech jsme neustále doslova bombardovány různými skvělými výrobky na naši intimní oblast. Prodávají se v pěkných květovaných baleních či naopak (asi pro manažerky) v minimalistickém designu s decentní fialovou. A co slibují? Vůni a čistotu! A ještě lepší vůni a čistotu!

Gabriela Tuatti: "Nikdo jiný než vy sami vás nevyléčí"

Představte si, že se chystáte na páteční večírek, zčistajasna se vám udělá špatně a odveze vás záchranka. Když se probudíte, uslyšíte verdikt: Endometrióza s vyhlídkou na to, že nikdy nebudete mít děti. To potkalo, tehdy 23letou Gabrielu Tuatti Vágnerovou. Od té doby uběhlo již 8 let, Gabriela se vyléčila, má nádherného syna a pomáhá ženám se stejným verdiktem…

Vaginální mykózy a 4 P - projevy, příčiny, prevence, pomoc

Kvasinkové infekce patří mezi nejčastější gynekologické problémy. Ačkoliv je mykóza doprovázena výraznými a velmi nepříjemnými projevy, které opravdu dokáží potrápit, nejedná se o závažné onemocnění, které je navíc poměrně snadno a rychle léčitelné.