Biodynamická farma Wegwartehof

Farma Čekankový dvůr leží v Rakousku v přírodní rezervaci poblíž města Göpfritz (blízko českých hranic). Farmář Andreas Höritzauer, jeho rodina i přátelé spravují 6 ha půdy dle zásad biodynamického zemědělství. Respektují přirozené cykly přírody, kultivují půdu a za odměnu si berou rostliny, které na ní vyrostou.

Kromě pěstování rostlin jsou na farmě v duchu biodynamického zemědělství chováni také koně. Jsou využíváni pro práci i relaxaci. Kobylí mléko je součástí produktů, která farma nabízí:

  • kobylí mléko jako pitná kúra
  • čokoláda, která obsahuje kobylí mléko
  • kosmetiku s obsahem kobylího mléka

Většina z produktů splnila náročné požadavky pro udělení značky Demeter a jedná se o jediné Demeter produkty s kobylím mlékem na světě.

Na farmě Wegwartehof jsou v duchu biodynamického zemědělství chováni také koně.

Od hříbátka ke kosmetice

Kobyly nejsou kvůli mléku odděleny od svých hříbat. Dojení začíná až v době, kdy se hříbata začínají sama pást a nejsou již závislá pouze na mateřském mléce. Vždy ráno jsou hříbata umístěna do ohrady blízko svých matek, do takzvané "školky pro hříbata". Kobyly jsou (někdy i vícekrát) ručně podojeny a odpoledne odcházejí s hříbaty na pastvu, kde tráví společně také noc. Průměrná denní produkce mléka na jednu kobylu jsou 2 litry. Vše je optimalizováno pro pohodu a zdraví zvířat, ne pro co nejvyšší dojivost. Veterinář, který na farmu občas chodí, zná všechny své svěřenkyně jménem.

Samozřejmostí je, že:

  • kobyly nejsou trvale uvázány, mají volnost pohybu a jsou ustájeny na organické podestýlce,
  • kobyly mají volný přístup k čerstvé vodě a mají zajištěn výběh na čerstvém vzduchu, popř. na pastvině.

Na farmě Wegwartehof kobyly nejsou kvůli mléku odděleny od svých hříbat.Síla a dynamika, které charakterizují koně, se odráží v řadě vysoce kvalitních surovin, které nám přinášejí radost a vitalitu.

Vytrvalí a učenliví haflingové

Na farmě jsou chováni koně plemene Hafling, které pochází z tyrolských Alp. Koně tohoto plemenou jsou temperamentní, ale s bezproblémovým charakterem. Jsou to světlí či tmaví ryzáci s výrazně bílou hřívou a ocasem. Vyznačují se pevnými kopyty a dlouhým krokem. Pro svou nenáročnost a krásu si získali srdce mnoha chovatelů po celém světě. Jsou odolní a hlavně velmi přátelští a učenliví. Mohou vykonávat různé práce a jsou vhodní také pro relaxační aktivity s dětmi a ke krátkým i dlouhým vyjížďkám.

Na farmě Wegwartehof jsou chováni houževnatí a přátelští koně plemene Hafling.

Koně na farmě Wegwartehof si každý rok užívají přítomnost dětí – a samozřejmě i naopak! Farmář Andreas pořádá různě dlouhé pobyty na farmě pro děti i pro dospělé, kteří mají zájem o koně či tématiku biodynamického zemědělství. Dětské tábory nejsou jen o ježdění. Děti se učí jak o koně pečovat, práci s nimi a součástí je i praktická výuka o jejich způsobu života a potřebách. Předchozí zkušenosti s koňmi nejsou nutné, ale je nutná znalost němčiny.

Koně na farmě Wegwartehof si každý rok užívají přítomnost dětí – a samozřejmě i naopak!

Zaujala vás diodynamická farma Wegwartehof?

Pak navštivte jejich web: www.wegwartehof.at (v němčině)

Pokud máte zájem o biodynamickou kosmetiku z této farmy, více informací najdete zde a koupit ji můžete v našem e-shopu Maluna.cz.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak zvládnout bolest bez růžové pilulky?

Také patříte mezi osoby, které při sobě nosí neustálou první pomoc v podobě zázračné „růžové pilulky“ a tuto pak přes všechna předsevzetí do sebe lupnete, jakmile se ozve sebemenší bolest? Ano, také já jsem si kdysi „užívala“ pravidelné „růžové dny“.