Když přijde chtěné těhotenství, je každá žena plná štěstí a radosti. Dříve či později se ale většinou dostaví různé pochybnosti, obavy a strachy... My se tu podíváme na obavy "co bude těsně po porodu" aneb co se to vlastně bude dít v šestinedělí.
Šestinedělí
Tělo maminky se devět měsíců stará o dva životy, a tak se po porodu musí vyrovnat s velkou změnou. Děloha, která před otěhotněním váží průměrně 50 gramů, váží v těhotenství až dvacetkrát víc. A samozřejmě se výrazně zvětší. Po porodu trvá zavinování - zmenšování do původní velikosti, asi 10 dní - je to tzv. raná fáze šestinedělí. Podstatný vliv na rychlost má délka trvání porodu. Čím je porod delší, tím je zavinování pomalejší. V této době se také hojí porodní rány, začíná a postupně se stabilizuje tvorba mléka.
Po dobu 4 až 5 týdnů jsou z dělohy vylučovány takzvané očistky. Nejdříve obsahují krev a krevní sraženiny, odumřelou tkáň, tkáňový mok a ostatní sekrety. V prvních dnech jsou očistky červené, po 3–4 dnech hnědnou, cévy se postupně uzavírají a očistky mění svou barvu na žlutou. Po týdnu vymizí červené i bílé krvinky a očistky jsou bělavé, až se nakonec mění na průzračný hlen. Očistky mají charakteristický nasládle mdlý zápach a po průchodu porodními cestami ven z těla se mohou stát živnou půdou pro baktérie. Proto je třeba během šestinedělí dbát o zvýšenou hygienu celého těla.
Co s očistky aneb "přineste si do porodnice vložky"
Teorii tedy máme za sebou a alespoň trochu víme, co nás čeká. Já, když jsem na šestinedělí pomyslela, náhle jsem se zděsila, co vlastně budu používat! Už několik let jsem si spokojeně žila s menstruačním kalíškem a nepříjemné vložky a zapařování bylo jen vybledlou vzpomínkou. Ale vzpomínka to byla a rozhodně jsem nechtěla něco takového už nikdy opakovat. Takže jste těhotná a taky už jste pomyslela, co za hygienické pomůcky zvolíte v šestinedělí?
Jednorázové vložky
Na trhu je spousta jednorázových vložek. Některé ale rozhodně ani zkoušet nechceme, natož je používat v době, kdy můžeme mít různá poporodní zranění a vše "tam dole" máme citlivější než kdy jindy. Co si vzít do porodnice a co používat ve dnech, kdy je očistků hodně, na to nám dává odpověď značka Natracare. Poporodní vložky Natracare jsou, stejně jako všechny ostatní výrobky této firmy, vyrobené z biobavlny, nejsou běleny chlórem, neobsahují žádné plasty, superabsorbenty ani viskózu. Kromě toho jsou také biologicky rozložitelné a kompostovatelné. Měkké a nadýchané absorpční jádro rychle absorbuje a "uzamkne" tekutinu a dotyková vrstva z bio bavlny umožňuje pokožce dýchat.
Stejná značka nabízí i vložky do podprsenky (ty se vám budou hodit, když budete mít hodně mateřského mléka a bude vytékat z prsou nejenom do hubičky vašeho děťátka). Nádherně měkké a tvarované vložky udrží vaši pleť i podprsenku v suchu. Vložky jsou přirozeně prodyšné a opět bez plastů a chlóru, aby se jemné bradavky a ani vaše dítě nedostalo do styku s nebezpečnými dioxiny.
Látkové vložky
To byla moje cesta během velké části šestinedělí. Ačkoliv jsem před těhotenstvím nechtěla o této variantě moc slyšet a připadala mi už moc "alternativní", hrůza z komerčních jednorázových pomůcek mě inspirovala ke koupi menší výbavy látkovek ještě před porodem. A jaké bylo moje překvapení! Látkové vložky se mi velmi osvědčily - měkké, příjemné, bez typického vložkového zápachu (nezapácháte totiž vy, ale kombinace superabsorbentů, zapářky a krve v jednorázové vložce). Praní nakonec nebylo nic složitého a alespoň jsem věděla, kdo se vložek dotýkal (jen já) a sama jsem rozhodla, v jakém přípravku je vyperu. Doporučuji značku Meracus. :)
Menstruační kalíšek
Kalíšek těsně po porodu opravdu nejde použít - jednak nebudete mít chuť si cokoliv zavádět dovnitř, jednak očistky nejsou menstruační krev a z hygienického hlediska tuto variantu vůbec nedoporučujeme. Po neoperačním porodu se pochva vrací do původního stavu za 3 týdny, zůstává však méně pružná a stěny pochvy se mírně sníží. Kalíšek, který jste používala před těhotenstvím, by vám tedy pravděpodobně ani neseděl.
Během kojení mnoho žen vůbec nemenstruuje. Nekupujte tedy nový kalíšek dopředu a vyzkoušejte ten, který jste měla před těhotenstvím, až první menstruace přijde. Může se stát, že v době, kdy vaše děťátko už bude rychle lézt a z vás se stane vzpěrač a sprinter na krátké tratě, budete posílená jako nikdy dříve. Ano, včetně svalů pánevního dna - zkuste něco těžkého zvednout a snadno zjistíte, které svaly při tom stáhnete.
Hygiena
Ochranu před infekcí po porodu nepředstavuje jen správná volba vložek, ale také správná volba mýdel a častější mytí. Novopečená maminka by měla používat neparfémovaná mýdla určená pro intimní hygienu. Mýdla pro denní potřebu nejsou doporučována především kvůli nevhodnému pH - vysušují poševní sliznici. Nezapomínejte pro samou péči o miminko na péči o sebe. Vaše prsa, bříško i podbřišek si zaslouží kvalitní olej či mast (doporučuji například mast z jestřabiny od Argitalu) a pravidelné masáže. Stačí věnovat 5 min po každém sprchování promazání oblasti, která byla během těhotenství nejvíce namáhaná. Pokud vás trápí rozpraskané bradavky, výbornou přírodní mast nabízí česká značka Anela.
A poslední rada - při péči o miminko to nepřehánějte s mytím. Na zadeček je nejlepší čistá voda a kromě této hygienicky problematické :) oblasti není třeba miminko každý den koupat. Zbytečně se tím jeho jemná kůže vysouší. Pokud používáte látkové plenky, nebudete potřebovat ani neustále mazat jeho prdelku. Vyzkoušejte a samy uvidíte. Ne vše, co mi tvrdili v porodnici, byla pravda. Některé názory by mě jen vedly ke zbytečnému nakupování krémů a mastiček.
Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.