Ilona Bittnerová pro Heroine: Vše, co jste chtěla vědět o menstruaci

"Kamarádce bych poradila vyzkoušet všechny menstruační pomůcky, které ještě nezkusila," říká Ilona Bittnerová, majitelka e-shopu Maluna a zakladatelka blogu Kalíšek.cz, v rozhovoru pro časopis Heroine. Ženám radí, aby se nebály experimentovat, protože rozhodně platí, že v různých životních fázích preferujeme jinou pomůcku. Dozvíte se také, proč mají ženy po porodu rády menstruační houbičku a jaké jsou zkušenosti s menstruačními kalhotkami.

Líbí se mi vaše myšlenka, že žena nemusí používat každou menstruaci ty stejné pomůcky, ale může se rozhodovat podle toho, jak svou menstruaci tráví. Co tedy máme všechno k dispozici? A proč bychom to měly chtít zkusit? A platí také, že v různých životní fázích nám bude vyhovovat něco jiného?

Rozhodně platí, že se preference mění v různých životních fázích. Největší změny bývají po porodu a často také souvisí s výskytem zdravotních komplikací. Dnes je na trhu velké množství menstruačních pomůcek - typů i značek - a díky tomu můžeme být během menstruace mnohem víc v pohodě než ženy dříve. Každé ženě doporučuji vyzkoušet co nejvíce pomůcek, protože pak se může rozhodnout, co je pro ni nejlepší. A také v jaké situaci je pro ni konkrétní pomůcka ta pravá. Můžeme uvést různé příklady:

  • Menstruační kalíšek nebo tampon využívají ženy při aktivní dovolené nebo při sportu.
  • Menstruační kalhotky jsou vhodné pro mladé dívky, často si je chválí jako pojistku ženy s velmi silnou menstruací.
  • Menstruační houba vyhovuje ženám, které kvůli jizvám po porodu nemohou používat tampony.
  • Látkové vložky jsou velmi pohodlné v šestinedělí.
  • Jednorázové vložky jsou ideální pomůckou, pokud přijde menstruace při akutních zdravotních problémech.

Různé menstruační pomůcky - kalhotky, kalíšek, houby, látkové vložky a jednorázové hygienické potřeby z biobavlny
Různé menstruační pomůcky - kalhotky, kalíšek, houba a jednorázové hygienické potřeby z biobavlny

Menstruace je zrovna doba, kterou nevnímáme jako ideální pro experimentování - osobně už léta mám připravený kalíšek, ale nenašla jsem odvahu ho použít. První dny si řeknu, mám to teď příliš moc, nechci to absolvovat a pak už to mám zas příliš málo… takže to nestojí za to. :-) Co byste mi poradila?

Nové menstruační pomůcky zkoušejte v pohodlí domova nebo si k nim vezměte pojistku. Tedy pokud budete zkoušet kalíšek, vezměte si ještě vložku nebo menstruační kalhotky, abyste si byla jistá, že pokud dojde k nehodě, nikdo kromě vás to nezjistí. Zároveň si ale zkoušku naplánujte společně s nějakou činností - tedy ne, že si zavedete kalíšek a budete pozorovat, co se děje. Já jsem například menstruační kalíšek poprvé použila na horách, když jsme jeli lyžařský závod. :)

Jako expertka na menstruaci - je něco, co vám osobně ulevilo při menstruaci - a  teď nemyslím nutně konkrétní pomůcka, ale možná i například způsob, jak k menstruaci přistupujete?

Pomohlo mi vést si rok záznamy o svém cyklu. Každý den jsem si zaznamenala, jak se cítím, zda mám nějaké bolesti, jsem podrážděná apod. Zjistila jsem díky tomu, co mi v době před menstruací a během ní vadí, a když se tomu vyhnu, nemám vůbec menstruační bolesti. Také už přesně vím, které mé chování a nálady jsou spojené s ovulací a které s menstruací. Teď si žádné záznamy už roky nevedu, ale když začnu přehnaně uklízet, zpozorním, protože je mi jasné, že během dvou dnů přijde menstruace.

Cyklický kalendář
Cyklický kalendář je určen pro ženy, které se vydávají na cestu ženského poznání, sledování ženského cyklu a hledání souvislostí mezi svými náladami a fázemi měsíce. Každý měsíc je zobrazen vždy v kruhu s prostorem pro zaznamenávání emočních, fyzických a energetických pocitů.

Slyšela jsem od žen nadšené reakce na menstruační kalhotky, ale také hodně zklamané… V čem je problém?

Některé kalhotky na trhu nejsou kvalitní a někdy také ženy vyberou jinou pomůcku, než potřebují. Jako menstruační kalhotky jsou označovány i kalhotky bez savé vrstvy, které slouží jen jako pojistka k jiné menstruační pomůcce. Navíc některé "skutečné" menstruační kalhotky jsou určeny na silnou menstruaci, jiné jen na špinění. Je potřeba, aby si ženy přečetly nejen název, ale i popis zboží a byly také obezřetné, co se týká reklamních sdělení. Na Maluně kalhotky pečlivě testujeme, a pokud se neshodneme s výrobcem na tom, zda jsou kalhotky opravdu vhodné na silnou menstruaci, na e-shopu to uvádíme.

Kdybych chtěla pro svou dceru, která s menstruací začíná, poradit od vás. Co byste doporučila? Rovnou přeskočit vložky a vyzkoušet kalhotky? Nebo by měla vyzkoušet i vložky, i kalhotky? Kalíšky a tampony jsou, předpokládám, určeny až ženám, které zahájily sexuální život - nebo je to jinak?

Radila bych říci dceři o všech dostupných variantách a nechat ji, ať si vybere, co chce vyzkoušet. Kalhotky jsou velmi vhodné z toho důvodu, že jde o zcela diskrétní pomůcku, která je navíc zdravotně nezávadná (samozřejmě dle zvoleného pracího prostředku). Pokud má ale dcera zájem zkoušet například menstruační kalíšek, určitě bych jí v tom nebránila. Existují malé měkké kalíšky vhodné pro mladé dívky - zda lze kalíšek zavést a používat, vždy záleží na stavu panenské blány.

Ilona Bittnerová s dcerou Helenou
Ilona Bittnerová s dcerou Helenou

A jak je to s menstruačními houbami? Pro koho se hodí? Pro mladé dívky? Nebo pro jaké situace se doporučují?

Menstruační houby může používat každá žena, ale je pravda, že nejvíce si je chválí ženy se slabší menstruací nebo je ženy používají až v druhé polovině menstruace. Také jsou vhodné pro ženy, které chtějí používat pomůcku zaváděnou dovnitř do pochvy, ale například kvůli poporodním jizvám nesnesou pevný kalíšek ani tampon. A i mezi mladými dívkami mají houby mnoho zastánkyň.

Ještě zpět k menstruačním kalhotkám - jak se perou? V pračce? Nebo se nejdřív perou v umyvadle? Jaký je doporučený postup?

Nejlepší je kalhotky předeprat v ruce ve vlažné vodě a pak je dát do pračky. Teplotu praní je třeba volit podle doporučení výrobce a určitě je vhodné použít sáček na praní, aby kalhotky déle zůstaly pěkné. Není vhodné sušení na topení ani v sušičce.

Nejčastější výtky:

Kalhotky jsou moc těsné, nebo moc volné - co radíte? Jít vyzkoušet do showroomu?

Nejjednodušší je vybrat si kalhotky "na živo", například v prodejně MamaLuna v Holešovicích je možné vyzkoušet kalhotky Modibodi. Mají opravdu hodně typů, velikostí i barev. Pro ženy, které si chtějí prohlédnout různé menstruační pomůcky a poradit se, nově nabízíme každoměsíční večerní tematická setkání v Praze.

Kalhotky jsou moc neprodyšné - nevhodné do letního počasí?

Moje zkušenost taková není, kalhotky mi byly pohodlné, i když bylo teplo. Doporučuji v tomto případě ty s merino vrstvou.

Menstruační krev je cítit - setkala jste se s touto výtkou?

Ano, někdy to tak je. Často to souvisí s tím, že něco není v pořádku. Ale může to být i normální jev v nějaké kombinaci faktorů - např. vedro, nemožnost včasné výměny atd.

Kalhotky propustí krev - to je asi ta situace, kdy jsou jen jako podpora, a nikoli jako jediná pomůcka...

Samozřejmě každá hygienická pomůcka nás může zklamat a může dojít k nehodě. Nejlepší je zkoušet nové věci v pohodlí domova a pak teprve s nimi vyrazit "do terénu".

Ještě bych ráda doplnila, že nejčastější výtka v mainstreamu je to, že je to prostě "hnusný". Že menstruovat do kalhotek a chodit v tom je hnus. Nerozumím úplně tomu, jaký je tedy rozdíl kalhotky/vložka. Nicméně vždy na to píšu, že naštěstí to není jediná pomůcka a každá si můžeme vybrat to, co nám vyhovuje. Důležité je být k sobě tolerantní. Mohu říci, že mně se to nelíbí a zkoušet to nechci. A při tom nemusím urážet ani výrobek, ani ženy, kterým vyhovuje.

Ilona Bittnerová
Ilona Bittnerová dovezla první kalíšky do České republiky už v roce 2007.
Foto od @lilia.ng

Co byste řekla své dceři o menstruaci, co byste řekla kamarádce a co byste řekla svému muži?

Nezkrácená verze rozhovoru pro podzimní vydání Heroine.

Ilona Bittnerová
Ilona Bittnerová
Průkopnice moderní menstruační hygieny v Čechách

Ilona se tématu menstruační hygieny věnuje více než 15 let. Jako první dovezla do Česka menstruační kalíšky a v roce 2016 začala vyrábět menstruační kalhotky Meracus. Patří jí blog Kalíšek.cz a obchod Maluna. S Lilií Khousnoutdinovou založila nezávislé nakladatelství MintyFox.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Ilona Bittnerová: „šťastná matka → šťastné dítě“

Na dnešní rozhovor jsem se od začátku velmi těšila. Popravdě nebýt této ženy, nemohl by vzniknout žádný předchozí rozhovor, neboť by nebyl ani samotný web Kalíšek.cz. Řeč je o Iloně Bittnerové, majitelce blogu Kalíšek.cz, která pro české ženy objevila menstruační kalíšky a dala vzniknout i samotnému pojmenování "menstruační kalíšek" (o tom vám jistě ráda poví v rozhovoru). Kromě toho, že se věnuje „menstruační osvětě“ a ukazuje, jak může být menstruace příjemnější a pohodovější záležitost, věnuje se také mnoha jiným činnostem a aktivitám.

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky jsou aktuálně v České republice velmi populární. První se začaly prodávat již v roce 2016 (značka Meracus), ale většího ohlasu se dočkaly až díky masivní kampani další české značky - kalhotek Snuggs. Dnes je již na trhu značek opravdu mnoho. Jak si tedy vybrat tu pravou? A na co se vlastně zaměřit? Jaký je mezi kalhotkami rozdíl?

Panna a menstruační kalíšek

Mladé dívky, které jsou ještě panny, se často ptají zda mohou používat menstruační kalíšek. Co se schovává za větou "Kalíšek je vhodný pro všechny ženy, které již měly pohlavní styk. Panny mohou používat kalíšek jen v některých případech." ?

10+1 rada pro kališnice začátečnice

Často se při zodpovídání dotazů setkáváme s tím, že ženy při prvním neúspěšném zavedení kalíšku své snažení vzdají a píší nám, že potřebují jiný kalíšek. Doporučujeme nevzdávat se tak rychle a ještě nějakou dobu zkoušet! V tomto případě dvojnásob platí, že praxe dělá mistra.