Nejlepší menstruační pomůcky pro první menstruaci

Každá dospělá žena, která chce poradit mladé dívce s výběrem hygienických pomůcek pro zvládnutí první menstruace, asi automaticky sáhne k produktům, které je sama zvyklá používat. Maminky, tety, babičky, starší sestry, pojďme si rozšířit obzory, co je dnes na trhu k mání a kam pokrok ve světě menstruace dospěl od dob, kdy jsme samy dostaly na pomoc první vložku (a kdy ty šťastnější – později narozené – už obdržely vložku s lepicí páskou :-)).

Teen-friendly pomůcky: Jak na první menstruaci. Nejlepší tipy a alternativy pro mladé dívky

Je pravda, že v roce 2021 je na výběr tolik hygienických pomůcek, že to může leckomu zamotat hlavu. Zároveň je ale díky tomu snazší najít pomůcku:

 • která dívce opravdu sedne,
 • se kterou se bude cítit pohodlně,
 • která bude snadná na výměnu a údržbu,
 • která bude hezká, diskrétní a slečna s ní nebude prožívat žádné trapné nehody.

Daly jsme díky našim zkušenostem a zpětné vazbě mladých zákaznic dohromady přehledný výběr produktů vhodných pro mladé dívky, které začínají menstruovat: opakovaně použitelné, udržitelné, zdravé a „user-friendly“ alternativy či jejich kombinace pro citlivou životní etapu, kdy se z dívky stává žena. 

První menstruace

V současné době se stále posouvá věková hranice, kdy se z holčičky stává žena a kdy přichází první menstruace. Nebývá už úplně vzácné, že první krvácení překvapí devítileté slečny. Může ale přijít i výrazně později, pokud je tedy vaší dceři 14 nebo 15 let a menstruace se ještě neobjevila, není to důvod k panice.  Vše závisí nejenom na její genetické výbavě, ale také na stravě a prostředí, ve kterém vyrůstá.

První menstruace přichází mezi 9 a 16 rokem
První menstruace mohou bolet, ale nemusí, dívka může být podrážděná a může vyhledávat samotu, ale v pořádku jsou i jiné varianty. Každá jsme svá a v době dospívání dívka teprve zjišťuje, jaké to je být ženou.

U většiny dívek jsou prvním projevem dospívání zvětšující se prsa. Růst může být někdy doprovázen nepříjemným tlakem a bolestí. Poté se objevuje ochlupení a dívka může mít také občas slabší výtok. Změny mohou probíhat po dobu dvou až čtyř let, aniž by dívka menstruovala. První krvácení často bývá spíš nenápadné, ale není to pravidlo. I první menstruace může být bolestivá a silná. Opět to není důvodem k panice, mnohem větší službu dívce uděláme, pokud zůstaneme v klidu a ujistíme ji, že jde o velmi individuální záležitost a příští měsíc to může být zase jinak. Pokud sama bojujete s bolestivou menstruací, tak tohle není ten pravý čas oznámit dceři, že je určitě po vás a bude to tak mít pořád.

První měsíce i roky je zcela normální, že je menstruace nepravidelná. Vhodná menstruační pomůcka může v takovém případě být velkou pomocí. Je důležité dát mladému ženskému tělu dostatek času, aby dospělo. Pokud dívka začne brát příliš brzy hormonální antikoncepci, která je bohužel stále doporučována gynekology pro urovnání cyklu a krásnou pleť, může se stát, že se s pubertálními potížemi a hledáním sama sebe bude potýkat v pozdějším věku, až antikoncepci vysadí.

První menstruační pomůcky

Pokud právě hledáte přehled nejlepších menstruačních pomůcek vhodných pro dívky, které prožívají či očekávají první měsíčky, jste na správném místě. Doporučujeme před nákupem vše probrat s dívkou samotnou, protože je možné, že už má dost konkrétní představu o tom, co chce nebo naopak rozhodně nechce vyzkoušet a používat.

Menstruační kalhotky

Aktuálně jsou jednoznačně nejvíc trendy menstruační kalhotky! A pro mladé dívky je to opravdu ideální pomůcka. Proč?

 • Jsou na první pohled k nerozeznání od normálních kalhotek – nikdo tedy během převlékání na tělocvik nezjistí, že dívka menstruuje. Pokud to nechce se spolužačkami sdílet, nemusí.
 • Jsou pohodlné a dívka je může nosit i mimo menstruaci v době, kdy si není jista, zda krvácení zrovna nepřijde.
 • Vypadají dobře a je možné si vybírat z různých střihů i barev.

Menstruační houbička

Z pomůcek, které se zavádí dovnitř, máme nejvíce kladných recenzí na menstruační mořskou houbičku.

 • Houbičku lze upravit na velikost, která dívce vyhovuje - mokrou houbu jednoduše ustřihnete.
 • Houbička nevysušuje sliznici a snadno se zavádí.
 • Při silnější menstruaci může být vhodné použít houbičku dohromady s menstruačními kalhotkami nebo slipovou vložkou.

Menstruační houbička

Menstruační kalíšek

Některé dívky zláká pohodlí, které kalíšek poskytuje, jiné budou mít strach něco takového zkoušet. U téhle pomůcky platí dvojnásob: než ji koupíte, promluvte si s dcerou, zda ji vůbec chce vyzkoušet. Výhody jsou:

 • Nic není vidět a při správně zvolené velikosti dívka o kalíšku vůbec neví.
 • Kalíšek nevysušuje sliznici a neobsahuje žádnou chemii, která by nějak ovlivňovala poševní prostředí.
 • Kalíšek je nejlepší menstruační pomůckou pro sportování – plavání, atletiku, jízdu na koni...

Existují různé značky kalíšků, ale ne všechny mají malé velikosti pro dívky. Nenechte se zmást tím, že má nějaký kalíšek v názvu "velikost S". Podívejte se na srovnávací tabulku nebo rovnou na kalíšky s malým průměrem: Claricup 0, Me Luna S, Ladycup S nebo OrganiCup Mini.

Jak je to se zaváděním a panenskou blánou, jsme podrobně popsaly v článku Panna a menstruační kalíšek.

Jednorázové vložky a tampony

Stále nejčastěji používané pomůcky jsou ty jednorázové. Jsou snadno dostupné, všude je na ně mnoho reklam a dívka může argumentovat tím, že je používají její kamarádky. Běžné vložky jsou bohužel většinou parfémované a koktejl chemických látek může mít negativní vliv na reprodukční zdraví i podporovat vznik zánětů a chronických potíží. Proto doporučujeme vybírat vložky z bio bavlny a bez parfemace. Na trhu je mnoho různých značek a typů, nabídka je stejně široká jako u běžných vložek. Pro začátek je nejlepší koupit více typů, aby mohla dívka vyzkoušet, které jí nejlépe sednou – vyberte si!

Možnost použití tamponu, stejně jako použití kalíšku, je individuální. Opět ale doporučujeme vyzkoušet tampony z bio bavlny. Četly jste někdy složení tamponů? Viskóza, bavlna, polypropylen, polyetylen, polyester – to jsou běžné tampony, z nichž se krátká vlákna uvolňují a zůstávají v pochvě. Mrkněte na článek Všechna tajemství o tamponech. Tampony z bio bavlny jsou lepší, ale stejně jako ty běžné pochvu vysouší a odírají poševní sliznici. Navíc tlak, který způsobují, vyvolává u některých žen bolesti břicha a/nebo hlavy. Je to celkem běžný problém, ale bohužel se o něm moc nemluví.

Jednorázové vložky a tampony z bio bavlny jsou vhodné i pro první menstruaci

 

Bolesti, které mnohé ženy při menstruaci zažívají, mohou být způsobené jen nevhodně zvolenou menstruační pomůckou. Nedopusťte, aby se s tímto musela mladá žena potýkat, a poskytněte jí všechny informace, aby se sama mohla rozhodnout, co bude používat. Na e-shopu Maluna najdete kompletní sortiment menstruační hygieny a tady na blogu informace, recenze, praktické rady i inspirativní rozhovory. Přejeme si, aby každá žena našla takovou pomůcku, díky níž se bude v době menstruace cítit dobře.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační literatura

Název článku by přesněji měl znít: Menstruační literatura pro dívky, ženy (a také pro muže!). Na našem menstruačním blogu nesmí chybět zmínka o důležitých knihách, které se zaobírají tématem menstruace. Pojďme si jednotlivé knihy představit a říct si, proč stojí za přečtení a za kousek místa ve vaší knihovničce.

Recenze - menstruační kalhotky pro slečnu

Od doby, kdy mé mlaďounké dceři začala menstruace, jsme se obě docela natrápily. Bylo jí teprve 10 let, byla hodně hubená, nacpat klasickou vložku do těch malinkatých kalhotek bylo vcelku bizarní. Začala jsem se tedy rozhlížet na trhu. A pak na mě vyskočila na facebooku reklama na menstruační kalhotky Meracus a jedny jsme - na zkoušku - pořídily.

Menarché - inspirace pro rituál

V prvním díle článku jsme se věnovali otázce, proč je dobré svou menstruaci (a nejen tu první) uctít a dopřát si oslavu a to klidně i tehdy, pokud jsme již ženami v dospělém věku. V tomto článku přináším několik návrhů a inspirací...