Jak na bylinnou napářku

Ženská vaginální napářka není žádná věda. Postup je jednoduchý a každá žena si může pravidelně užívat domácí péči. Nejjednodušší cestou, jak začít, je zakoupit si bylinnou směs a případně také sadu na napářku (prkénko a hrnec) a přečíst si tento článek s praktickými tipy.

Kdy napařovat?

Všechny zdroje se jednoznačně shodují na tom, kdy nenapařovat: během menstruace (viz. kontraindikace v článku Lékaři a bylinná napářka). Ohledně ostatních fází menstruačního cyklu se názory lehce liší. Obecně se dá říct: vyzkoušejte si napařování v různých fázích vašeho cyklu a vyhodnoťte si sama, kdy je vám napařování nejpříjemnější.

Co je k napařování potřeba?

Napařování před ovulací

V mnoha článcích je uvedeno, že napařování po menstruaci, tedy před ovulací, je nejbezpečnější. A dokonce, že napařování v tomto období může pomoci ženám, které se snaží otěhotnět. S napářkou začínejte nejlépe tři dny po skončení menstruace.

Napařování během ovulace

Některé ženy popisují, že napářka během ovulace jim příjemná nebyla. (Domnívám se, že to může být i proto, že některé ženy během ovulace zažívají ovulační bolesti označované jako „middle pain“.)

Napařování před menstruací

Pokud máte bolestivou, silnou nebo nepravidelnou menstruaci, proveďte si napářku 2-3x v týdnu před očekávanou menstruací a jednou po jejím skončení, až do doby, dokud se délka menstruace neupraví.

Jak často napařovat?

Pokud nemáte problémy s menstruací, můžete napářku zařadit do svého života jako prevenci nebo jako rituál, díky kterému si dvakrát do měsíce (před a po menstruaci) uděláte příjemný čas pro samu sebe.

Obecně by se dalo říci, že pokud jste po porodu, je lepší začít napařovat až po skončení šestinedělí, obzvláště v případě nějakých porodních poranění. Na druhou stranu lze najít zkušenosti, které potvrzují, že napářka může pomoci s rychlejším odcházením očistků a vyčištění děložního hrdla. Je to velmi individuální a je to vždy na vlastním uvážení konkrétní ženy.

Jak často napářku používat, je na vás. Preventivně stačí dvakrát do roka, ale pokud ji používáte k léčebným účelům, můžete i dvakrát týdně.

Co je k napařování potřeba?

Potřebujeme upravenou stoličku, židli či prkénko - něco takového, aby pára mohla procházet skrz. Doporučujeme přírodní materiály jako například dřevo či bambus. Dále je potřeba velký hrnec, alespoň třílitrový.

Náš tip: Monika Valová se svým mužem vymyslila a vyrobila sedátko Steamy, které se k napařování skvěle hodí!

Prkénko Steamy na vaginální napářku

Dále jsou potřeba 2-3 deky. Opět platí, že vhodnější jsou přírodní materiály jako bavlna či vlna. V zahraničí, kde už napařování „frčí“ déle, existují ženské lázně či salóny, kam ženy za touto technikou docházejí. Tam mají často k dispozici ne deky, ale něco jako stahovací sukni. Tu mají ženy umístěnou nad prsy či kolem krku a je dlouhá až k zemi.

A co je hlavní - potřebujete bylinky! Můžete využít jednu svou oblíbenou bylinu či si namíchat nebo zakoupit bylinnou směs na napářku. Existují různé druhy směsí dle toho, jaké máte při napařování záměry - zda potřebujete podpořit léčbu nějakého zdravotního problému nebo chcete napářku provádět pouze preventivně.

Bylinky a bylinné směsi pro napařování

Pro napářku jsou vhodné byliny ženské. Používat můžete bylinky čerstvé i sušené. Pokud budete používat bylinky čerstvé, budete na jednu napářku potřebovat volně naplněnou asi litrovou sklenici (tzn. bylinky při sběru nemačkejte). Pokud použijete rostlinky sušené, budete potřebovat 28g.

Do napářky nedávejte éterické oleje, nejsou k tomuto užití vhodné!

V našem e-shopu Maluna.cz i v obchodu v Praze nabízíme tyto bylinné směsi vhodné pro vaginální napářku:

  • Směs na gynekologické potíže
  • Směs na úpravu menstruačního cyklu
  • Směs na podporu plodnosti
  • Směs na pravidelnou očistu ženského lůna
  • Směs na poporodní hojení
  • Směs určenou pro ženy v období klimakteria
  • Směs pro uvolnění porodních cest a směs "voňavý porod"

 

Bylinné směsi pro ženskou vaginální napářku

Proces napařování

Bylinkovou směs vaříme ve 2 litrech vody. Pokud používáte namíchaný balíček koupený u nás, je to přesně 28 g bylinek. Obsah celého balíčku či vámi připravenou směs bylin můžete vložit přímo do hrnce s vroucí vodou. Vařte zhruba deset minut, poté hrnec odstavte a nechte dojít ještě zhruba 5-15 minut. Pára by měla být horká, avšak ne tolik, abyste se následně popálila. Myslete na to, že vaše intimní oblast je citlivá. Ucítíte-li při napařování, že vás cokoli pálí, nesnažte se to vydržet, ale hrnec ještě na chvíli zaklopte a počkejte, až bude teplota nižší. Napařování by mělo být příjemnou záležitostí, nikoli mučením. My ženy máme občas tendenci některé věci přetrpět či vydržet, v případě bylinkového napařování tak ale rozhodně nečiňte.

Až se pohodlně usadíte, zabalte se dekami, aby teplo nikde neutíkalo. Můžete si vzít také teplé ponožky, abyste se skutečně cítila dobře a bylo vám teplo. Celá procedura by měla trvat 20-30 minut. Během napařování se soustřeďte na svou dělohu, čípek, pánevní dno, vejcovody a vaječníky - zjednodušeně na své lůno. Relaxujte.

Po ukončení napářky si alespoň na 40 minut lehněte do tepla a užívejte si příjemného pocitu prohřátí zevnitř. Napářku si můžete provést kdykoliv během dne, nejvhodnější doba je ovšem v podvečer, abyste se po ní mohla rovnou uložit do postele a usnout nebo již prostě nevstávat.

“Vaginální bylinné napařování umožňuje ženám navázat kontakt se svým vlastním tělem. Dává jim také možnost propojit se s moudrostí žen předchozích generací a naladit se na jejich nitro – na vnitřní léčitelku.”

 

Po vaginální napářce si dopřejte dostatek odpočinku v pohodlí a v teple.

Zkušenosti žen z celého světa i Čech

Začněme zkušeností Moniky, díky které si můžeme užívat napařování i tady u nás v Čechách:
„První napařování bylo velmi příjemné! Našla jsem si na něj čas večer před spaním. Po všech svých porodech, jsem ucítila první zažehnutí vnitřního plamínku!  Druhý den ráno jsem se cítila velmi svěže. Podobný pocit jako v ústech po čerstvě vyčištěných zubech, jen ten pocit zažívá jiné místo mého těla. Vaginální napářka je přínosná nejen pro tělo, ale i pro naši ženskou duši. Zafungovala jako ozdravný proces pro mé vnitřní ženské orgány a mé tělo, ale zároveň mi umožnila zastavit se v běžném životě a obrátit svou pozornost jen k sobě samé. Díky napářce mě před menstruací přestal pobolívat podbřišek a po letech zmizela migréna. Již žádná nervozita či PMS. Z menstruační krve se ztratily sraženiny. Upravil se mi cyklus a zkrátil se na 28 dní. Vyčistila jsem se tak dokonale, že jsem ne úplně plánovaně otěhotněla. WOW! Jedna má drahá přítelkyně, které jsem napářku provedla, dostala hned další den menstruaci, na kterou již několik dní čekala. Jiná ucítila rozžehnutí vnitřního plamene. A všechny byly překvapeny, jak moc příjemná napářka je!“

„Je to takový příjemně teplý čaj pro naše lůno!“

„Po prvních třech bylinných napářkách se má menstruace vrátila do normálu. Jednou trvala dokonce 18 dní! Ovšem po dalších bylinných napářkách se to změnilo: má menstruace nyní trvá pouze 5 dní a vymizely mi rovněž nepříjemné symptomy PMS. Zmírnilo se také krvácení samotné a vymizely sraženiny.“

„Je škoda, že jsme se samy o sebe přestaly starat a přenechaly jsme tuto péči a zodpovědnost na jiných. Všimněte si, že gynekologie byla a je převážně záležitostí mužů. No není to trochu zvláštní, aby muži ženy učily o jejich těle a říkali, jak se o něj správně starat? Měly bychom svým ženským orgánům začít dávat větší důležitost, vždyť budou nosit další generaci.

„Jsem moc ráda, že výsledky po bylinných napářkách jsou tak pozitivní. Mívala jsem nesnesitelné menstruace a až extrémní bolesti, kdy jsem nemohla nic dělat a musela pouze ležet. Nyní je to o tolik lepší! Méně bolestí, méně závratí a minimální nepohodlí.“

„...Je to nejpříjemnější menstruace, jakou jsem kdy zažila. Žádné bolesti, žádné křeče ani bolesti zad jako obvykle.“

„Po několika napařování mi vymizely bolesti během menstruace a také jsem začala lépe spát.“

„Myslím si, že každá žena by měla mít v domácnosti napařovací sedátko. Není to pouze způsob relaxace, ale také náš domácí pomocník. Můj manžel lékař se nechal slyšet, že je touto technikou nadšen, jelikož se jedná o přírodnější způsob léčby různých ženských potíží a díky které by mohl předepisovat méně léků.“

Ženské bylinky pro vaginální napářku

Co říci na závěr? My ženy potřebujeme přijmout své vlastní tělo a ženskost a bylinná napářka může být jedním z prostředků. Díky ní nám totiž můžou zmizet gynekologické potíže či nepříjemné bolesti během menstruace. A bez těchto nepříjemností se nám menstruace mnohem snadněji vnímá jako pozitivní a potažmo se pozitivně proměňuje celý vztah k našemu tělu. Je na čase své tělo začít hýčkat a pečovat o něj - vnímat jeho dary a děkovat za ně. Pokud naše tělo zrovna v pořádku není, příroda nám naštěstí dala rostliny, jako svou medicínu pro nás. Vezměme si zpátky zodpovědnost za naše zdraví, štěstí a spokojenost a pečujme o sebe. Nástrojů a technik máme mnoho, stačí si pouze vybrat pro sebe to pravé. A takovou správnou technikou pro vás může být třeba vaginální bylinná napářka...

Vše potřebné pro ženskou bylinnou napářku najdete v e-shopu Maluna.cz v kategorii Bylinná napářka.

Zdroje: steamychick.com, www.wild-honeychild.com, www.soulvibrance.com/yoni-steam/, natural-fertility-info.com/vagina-steam.html, z českých zdrojů děkujeme Monice Valové za její přehledné, informacemi a zkušenostmi nabité stránky www.sebevedomarodina.cz.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Lékaři a bylinná napářka

Bylinná napářka je zcela přírodní ozdravná cesta pro ženské intimní partie. Názory lékařů na ni se různí a v tomto článku se podíváme na argumenty pro a proti vaginální napářce.

Ženská bylinná napářka

Vaginální bylinná napářka je pro mě rozpomínání se na to, co ženy dříve znaly a co v dřívějších dobách bylo běžnou praxí. Dnes pro nás tento „návrat ke kořenům“ může být příjemnou očistou, kterou si můžeme pro své nejdražší klenoty dopřát. Pomocí různých směsí bylinek si žena čistí pochvu a také dělohu. Kromě detoxikačních účinků má ovšem tato metoda mnoho dalších přínosů...

Ženské pohlaví "pod lupou"

V našem dvoudílném článku se zaměříme na mužské a ženské pohlavní orgány. Všeobecně známé informace vynechám a zaměřím se pouze na to nejpodstatnější a nejzajímavější. Vzhledem k tomu, že „dámy mají přednost“ začneme u nich.

Zkušenosti s bylinným vaginálním tělískem

Zkušenosti různých žen s bylinným vaginálním tělískem. Zkušenosti pochází z naší skupiny na facebooku a z e-mailů, které nám píšete. Mohou vám pomoci v případě, že se rozhodujete, zda si vaginální tělísko koupit nebo hledáte, zda má někdo podobnou zkušenost jako vy.