Na první pohled nenápadný plod, jenž se podobá naší řepě. Ovšem už na ten druhý pohled je jasné, že se jedná o úžasný poklad, který pomáhá nejen nám ženám! O jakou rostlinu se jedná a jaké pozitivní účinky na naše zdraví přináší?
Maca peruánská
Hlíza této rostliny dostala mnoho názvů a přezdívek, díky svému přínosu pro lidské zdraví. Jsou to například: peruánský ženšen, ženský zázrak, peruánská viagra či dar od bohů. V domorodém jazyce se název ma-ca překládá jako „z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje“. Právě u domorodého obyvatelstva v Peru je již od nepaměti tradiční součástí stravy i přírodního léčitelství. Má tak jedinečné složení, že by se bez nadsázky dalo říct, že se jedná o jednu z nejvýživnějších rostlin na světě! V kořenu Macy jsou koncentrované výživné látky a složky. I ostatní části rostliny jsou velmi výživné, avšak nejčastěji se konzumuje a využívá právě kořen.
Složení
Když jsem zmiňovala, že v kořenu je doslova koncentrát výživných látek, nepřeháněla jsem. Přesvědčte se sami: naleznete zde mnoho vitamínů (A, B1, B2, B6, C a E), stopové množství železa, vápníku, mědi, zinku, hořčíku, draslíku, sodíku a jódu. Hlíza macy peruánské obsahuje také velké množství aminokyselin a mastných kyselin (kyselinu linolenovou, palmitinovou, oleinovou, laurovou, stearovou). Steroly (kampesterol, stigmasterol, beta-sitosterol), třísloviny, bílkoviny, uhlovodany a vlákninu.
Účinky macy peruánské
Jak se v následujícím výčtu můžeme přesvědčit, účinky macy jsou velmi všestranné. Jak pomáhá konkrétně ženám?
Problémová menstruace
Protože maca působí na hormonální hladinu, celkově harmonizuje menstruační cyklus. Pomáhá při nepravidelné menstruaci a při anémii, která hrozí ženám při velmi silné menstruaci.
Menopauza
Maca vyrovnání hormonální hladinu (zvyšuje hladinu estrogenu) a snižuje symptomy klimakteria (návaly horka, nespavost).
Neplodnost
Maca se doporučuje při potížích s neplodností, jak u žen, tak také u mužů. Podporuje a stimuluje sexuální funkce, pomáhá při potížích s erekcí, zvyšuje libido a celkově prý také zvyšuje počet a pohyblivost spermií. A pomáhá rovněž při nejrůznějších dysfunkcích pohlavních orgánů.
Umí toho však daleko více:
- Celkově ovlivňuje fyzické a duševní zdraví,
- podporuje vitalitu a vytrvalost,
- zmírňuje stres,
- pomáhá při nespavosti,
- podporuje paměť a koncentraci,
- zlepšuje funkci imunitního systému,
- omlazuje organizmus a celkově zmírňuje příznaky stárnutí,
- pomáhá při osteoporóze,
- zrychluje regeneraci svalů a podporuje růst svalové hmoty,
- je skvělý antioxidant, zbavuje škodlivých radikálů, pročišťuje tělo a také krev.
Zajímavost: domorodí peruánští obyvatelé donedávna neznali onkologická a kardiovaskulární onemocnění a mohli se chlubit jedním z nejvyšších věkových průměrů na naší zemi. Že by to bylo právě díky tomuto malému zázraku, který u nich roste?
Jak macu užívat?
Vždy je důležité macu v něčem rozmíchat, protože se zpracovává do formy prášku. Záleží už na vás, jestli se bude jednat o čistou vodu, smoothie, jogurt či jinou tekutinu. Doporučuji vyzkoušet a najít si kombinaci, která bude vyhovovat právě vám. Záleží také na tom, jestli užíváte prášek ze sušeného kořene či sušený koncentrát (za chvíli si vysvětlíme rozdíl v postupu výroby). Koncentrát, jak si ze slova můžeme odvodit, je silnější a užívá se menší dávka. U sušeného kořene se užívá množství větší. Když jsem tedy užívala prášek ze sušeného kořene, mým oblíbeným receptem bylo smíchat med, macu a přidat oříšky – tato trojkombinace měla úžasnou nasládlou karamelovou chuť. Nyní, když užívám koncentrát, přidávám jej každý den do své kaše či müsli.
Jaké přípravky doporučujeme?
Jednoduchá na užívání je maca v BIO kvalitě od Royal Green - je totiž v tobolkách. V přípravku Royal Green je použito 80 % černých, 15 % nachových a 5 % žlutých kořínků. Přípravek je sušen při maximální teplotě 45°C. Díky tomu obsahuje nejširší možné spektrum živin a přináší maximální účinek.
Česká firma Naturalis nabízí koncentrovanou směs Plodnost & Potence. Ta kromě kořene maca obsahuje také plodiny tradiční čínské medicíny jako je shatavari, tribulus a ashwagandha.
Zdroje informací: cs.wikipedia.org, www.prozeny.cz, www.lekarna.cz,www.flowee.cz
Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.