Maca jako zázrak pro ženy

Na první pohled nenápadný plod, jenž se podobá naší řepě. Ovšem už na ten druhý pohled je jasné, že se jedná o úžasný poklad, který pomáhá nejen nám ženám! O jakou rostlinu se jedná a jaké pozitivní účinky na naše zdraví přináší?

Maca peruánská

Hlíza této rostliny dostala mnoho názvů a přezdívek, díky svému přínosu pro lidské zdraví. Jsou to například: peruánský ženšen, ženský zázrak, peruánská viagra či dar od bohů. V domorodém jazyce se název ma-ca překládá jako „z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje“. Právě u domorodého obyvatelstva v Peru je již od nepaměti tradiční součástí stravy i přírodního léčitelství. Má tak jedinečné složení, že by se bez nadsázky dalo říct, že se jedná o jednu z nejvýživnějších rostlin na světě! V kořenu Macy jsou koncentrované výživné látky a složky. I ostatní části rostliny jsou velmi výživné, avšak nejčastěji se konzumuje a využívá právě kořen.

Maca kořen
Maca peruánská je prý jedním z nejúčinnějších přírodních afrodiziak. Vyzkoušíte ji? :)

Složení

Když jsem zmiňovala, že v kořenu je doslova koncentrát výživných látek, nepřeháněla jsem. Přesvědčte se sami: naleznete zde mnoho vitamínů (A, B1, B2, B6, C a E), stopové množství železa, vápníku, mědi, zinku, hořčíku, draslíku, sodíku a jódu. Hlíza macy peruánské obsahuje také velké množství aminokyselin a mastných kyselin (kyselinu linolenovou, palmitinovou, oleinovou, laurovou, stearovou). Steroly (kampesterol, stigmasterol, beta-sitosterol), třísloviny, bílkoviny, uhlovodany a vlákninu.

Účinky macy peruánské

Jak se v následujícím výčtu můžeme přesvědčit, účinky macy jsou velmi všestranné. Jak pomáhá konkrétně ženám?

Problémová menstruace

Protože maca působí na hormonální hladinu, celkově harmonizuje menstruační cyklus. Pomáhá při nepravidelné menstruaci a při anémii, která hrozí ženám při velmi silné menstruaci.

Menopauza

Maca vyrovnání hormonální hladinu (zvyšuje hladinu estrogenu) a snižuje symptomy klimakteria (návaly horka, nespavost).

Neplodnost

Maca se doporučuje při potížích s neplodností, jak u žen, tak také u mužů. Podporuje a stimuluje sexuální funkce, pomáhá při potížích s erekcí, zvyšuje libido a celkově prý také zvyšuje počet a pohyblivost spermií. A pomáhá rovněž při nejrůznějších dysfunkcích pohlavních orgánů.

Umí toho však daleko více:

  • Celkově ovlivňuje fyzické a duševní zdraví,
  • podporuje vitalitu a vytrvalost,
  • zmírňuje stres,
  • pomáhá při nespavosti,
  • podporuje paměť a koncentraci,
  • zlepšuje funkci imunitního systému,
  • omlazuje organizmus a celkově zmírňuje příznaky stárnutí,
  • pomáhá při osteoporóze,
  • zrychluje regeneraci svalů a podporuje růst svalové hmoty,
  • je skvělý antioxidant, zbavuje škodlivých radikálů, pročišťuje tělo a také krev.

Protože Maca působí na hormonální hladinu, celkově harmonizuje menstruační cyklus.

Zajímavost: domorodí peruánští obyvatelé donedávna neznali onkologická a kardiovaskulární onemocnění a mohli se chlubit jedním z nejvyšších věkových průměrů na naší zemi. Že by to bylo právě díky tomuto malému zázraku, který u nich roste?

Prášek z macy
Kořen macy peruánské zpracovaný do formy prášku.

Jak macu užívat?

Vždy je důležité macu v něčem rozmíchat, protože se zpracovává do formy prášku. Záleží už na vás, jestli se bude jednat o čistou vodu, smoothie, jogurt či jinou tekutinu. Doporučuji vyzkoušet a najít si kombinaci, která bude vyhovovat právě vám. Záleží také na tom, jestli užíváte prášek ze sušeného kořene či sušený koncentrát (za chvíli si vysvětlíme rozdíl v postupu výroby). Koncentrát, jak si ze slova můžeme odvodit, je silnější a užívá se menší dávka. U sušeného kořene se užívá množství větší. Když jsem tedy užívala prášek ze sušeného kořene, mým oblíbeným receptem bylo smíchat med, macu a přidat oříšky – tato trojkombinace měla úžasnou nasládlou karamelovou chuť. Nyní, když užívám koncentrát, přidávám jej každý den do své kaše či müsli.

Maca peruánská - dávka energie na celýden
Dejte si macu peruánskou ke snídani a zajistěte si tak dostatečnou dávku energie na celý den!
Prášek z rostliny maca můžete přidat do svého oblíbeného smoothie.

Jaké přípravky doporučujeme?

Jednoduchá na užívání je maca v BIO kvalitě od Royal Green - je totiž v tobolkách. V přípravku Royal Green je použito 80 % černých, 15 % nachových a 5 % žlutých kořínků. Přípravek je sušen při maximální teplotě 45°C. Díky tomu obsahuje nejširší možné spektrum živin a přináší maximální účinek.

Česká firma Naturalis nabízí koncentrovanou směs Plodnost & Potence. Ta kromě kořene maca obsahuje také plodiny tradiční čínské medicíny jako je shatavari, tribulus a ashwagandha.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, www.prozeny.cz, www.lekarna.cz,www.flowee.cz

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Antikoncepce a moudrost ženského těla

Žijeme v době, kdy jsme hormonální antikoncepcí doslova zaplavení, její výhody jsou zdůrazňovány a o nevýhodách se často mlčí. Je výborné, že někdo vymyslel způsob, který brání nechtěnému početí a my si tak sami můžeme regulovat a určovat kolik dětí budeme mít. Mladým dívkám je ale hormonální antikoncepce předepisovaná již od útlého věku, v době, kdy ještě ani nemají ustálený menstruační cyklus. Takto mladé tělo můžou (ale i nemusí) hormony poznamenat.

Bebutter aneb příběh bambuckého másla

Značka Bebutter je s láskou a péčí vyrobena v České republice a nabízí kvalitní kosmetiku s bio bambuckým máslem. Jedná se o kosmetiku za velmi příznivé ceny, která potěší nejen vás, ale hodí se i jako dárek pro vaše blízké,

Jaro, Vesna, radost a teplo

Jaro - to je radost, veselí, slunce a více tepla. Zpěv ptáků nám oznamuje, že je na čase vylézt ze svých ulit a těšit se z nadcházejícího období. Na ulicích potkáváme čím dál tím více šťastnějších tváří. Slunce a teplo jsou léčiteli na spoustu našich neduhů. Bohyně Vesna, archetyp staroslovanské bohyně, nás inspiruje k pohybu venku a oslavě vítězství světla nad tmou.