Teenagerka pomohla dívkám v Peru. Díky menstruačním kalhotkám nebudou vynechávat školu

Co byste dělali, kdybyste se dozvěděli, že se spousta dívek stejně starých jako vy, jen z jiného koutu světa, nemůže vzdělávat kvůli tomu, že mají menstruaci, ale nemají pomůcky pro její důstojné zvládnutí? Americká středoškolačka Cora Shields se rozhodla jednat. Přečtěte si o její inspirativní cestě do Peru.

Pro umenšení menstruační chudoby, kterou každoročně jako téma k řešení připomíná Mezinárodní den menstruace, se dá udělat leccos. Americká studentka Cora Shields ale podnikla něco, co by udělal málokterý dospělý, natož středoškolák...

"Byla jsem zděšená a pobouřená"

Cora je teprve v prvním ročníku na Riverbend High School ve Virginii. Je pro ni důležité vzdělání, a když se dozvěděla, že mnohým dívkám jejího věku je vzdělání upřeno jen proto, že menstruují – a kvůli nedostatku hygienických pomůcek se musí během menstruace zdržovat doma –, mix zděšení a pobouření ji přiměl k akci.

Pro Coru bylo šokující zjištění, že pouhý menstruační cyklus může tak dramaticky ovlivnit životy žen. Začala se tématem menstruační chudoby zabývat hlouběji a zjistila, že dospívajícím dívám v některých zemích chybí hygienické potřeby, proto přestávají chodit do školy, aby se vyhnuly trapným situacím, že mají oblečení od krve.

Zakrvácené šaty jsou navíc pro některé muže důkazem, že dívka je už "sexuálně dostupná", což s sebou nese další rizika, včetně příliš brzkého mateřství. "Mami, tyhle holky jsou mámami v mém věku! Jak potom dokončí školu a jakou si asi mohou najít práci?" ptala se nevěřícně Cora své matky Rachel a rozhodla se situaci změnit.

Zdroj www.fredericksburgfreepress.com

Ženy byly dychtivé popovídat si o menstruaci

Od přátel, svého skautského oddílu i školy vybrala Cora více než 2000 dolarů na nákup menstruačních kalhotek, tedy opakovaně použitelného absorpčního spodního prádla, které zabrání protékání a zároveň pomůže skrýt menstruaci. Vytvořila brožuru o menstruační hygieně ve španělštině a vymyslela krátkou výukovou lekci, jak předvést menstruační spodní prádlo těm, kteří o něm nikdy neslyšeli. Cora pak využila toho, že je její otec lékař, a s rodiči se o jarních prázdninách vydala spolu s neziskovou organizací International Medical Relief na lékařskou misi do Peru.

Během cesty Cora a její rodina čelily náročným podmínkám, včetně horka, komárů a omezeného přístupu k vodě. Navzdory těmto překážkám Cora vytrvala a předala informace i pomůcky dívkám a ženám v odlehlých částech amazonského deštného pralesa. Spolu s matkou Rachel pozorovaly, že jakmile se dav dívek a žen trochu uvolnil, dychtivě diskutovaly o menstruaci a byly vděčné, že mohou probrat téma, které je jinak tabu. Cořino úsilí bylo tak působivé, že International Medical Relief, která organizuje krátké lékařské mise do míst, kde je lékařská péče omezená nebo obtížně dostupná, plánuje použít její práci jako příklad pro mise budoucí.

"Byla to dobrá zkušenost," hodnotí výsledky svého úsilí Cora. "Musela jsem překročit Amazonku, ale v jeden den jsem dokonce měla možnost mluvit na dívčí škole s 80 studentkami. Všechny byly opravdu šťastné a slíbily, že nebudou vynechávat vyučování."

Zdroj: www.fredericksburgfreepress.com

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Látkové vložky Meracus pro Ugandu a Keňu

Mezinárodní den menstruace připomíná i globální problém menstruační chudoby. Africké dívky někdy dostávají běžné menstruační vložky z charitativních zdrojů. Pro majetnější Afričanky je zase používání jednorázovek statusová záležitost. V obou případech vzniká odpad problematický pro životní prostředí. S Karin Gregor-Kocum jsme si povídaly o sbírce, díky níž putovaly látkové vložky Meracus do Ugandy a Keni. Jak se zrodil plán podpořit tamní ženy v hygienické soběstačnosti a zároveň umenšit množství odpadu v místě, kde žijí? Jak Karin projekt hodnotí?

Recenze - menstruační kalhotky pro slečnu

Od doby, kdy mé mlaďounké dceři začala menstruace, jsme se obě docela natrápily. Bylo jí teprve 10 let, byla hodně hubená, nacpat klasickou vložku do těch malinkatých kalhotek bylo vcelku bizarní. Začala jsem se tedy rozhlížet na trhu. A pak na mě vyskočila na facebooku reklama na menstruační kalhotky Meracus a jedny jsme - na zkoušku - pořídily.

Látkové vložky

Látkové vložky jsou dámské hygienické vložky vyrobené z různých textilních materiálů. Po použití je vyperete (v pračce, ne na valše) a použijete znovu. V tomto článku vás s nimi chceme seznámit. Jen s dostatkem informací totiž můžeme posoudit, zda by třeba právě látkové vložky byly vhodným doplňkem menstruační hygieny i pro nás.