Menstruační kalíšek a kvasinková infekce

Kvasinka Candida albicans se v pochvě vyskytuje bez jakýchkoli příznaků až u třetiny žen, ovšem v případě přemnožení umí potrápit nejednu ženu. Tématem, kterému jsme se na našich stránkách ještě nevěnovali podrobněji, je používání menstruačního kalíšku během kvasinkové infekce a po jejím prodělání. Je možné používat stejný kalíšek nebo je potřeba zakoupit kalíšek nový? Přečtěte si, jak se k danému tématu vyjádřili výrobci menstruačních kalíšků.

Příznaky kvasinkové infekce

Pro vaginální kvasinkovou infekci je typické neustávající a intenzivní pálení či svědění v okolí poševního vchodu, které nutí ke škrábání, a bílý hrudkovitý (žmolkovitý) výtok. Přečtěte si tyto články:

Kvasinky na menstruačním kalíšku?

Silikon (či TPE) je vysoce kvalitní neporézní materiál, který je nepřilnavý pro bakterie a nepodporuje mikrobiologický růst. To je jeden z hlavních důvodů, proč se využívá k výrobě sexuálních hraček, dudlíků, zdravotnických pomůcek i například menstruačních kalíšků. Z výše řečeného vyplývá, že kvasinky na kalíšku nepřežijí, ovšem pozor. Pokud si zakoupíte kalíšek, který kromě silikonu obsahuje ještě další příměs materiálů, které nejsou takto odolné či neporézní, mohou se zde kvasinky uchytit.

Pokud zrovna trpíte kvasinkovou infekcí a používáte svůj kalíšek, může dojít k jeho kontaminaci a můžete se následně znovu infikovat. Jak je to možné, když jsme si právě řekli, že je silikon nepřilnavý pro bakterie? Může se totiž stát, že svůj kalíšek neočistíte důkladně. Například dírky kalíšku či vroubky pro snadnější držení kalíšku jsou náchylné na usazení nečistot. Na vině ale nemusí být jen menstruační kalíšek. Po prodělané kvasinkové infekci je důležité veškeré prádlo, které jste nosila, vyprat na teplotu vyšší než 60 °C.

Menstruační kalíšek a kvasinková infekce
Pokud žena trpí kvasinkovou infekcí, v prvé řadě radíme přestat kalíšek používat až do úplného vyléčení.
Ilustrační obrázek, zdroj Pexels.com

Zkušenosti žen

Na internetu lze najít protichůdné zkušenosti různých žen. Některé popisovaly, že se díky menstruačnímu kalíšku zbavily opakujících se kvasinkových infekcí, které pravděpodobně způsobovalo používání jiných menstruačních pomůcek. Nejčastěji chronické potíže podporují tampony, ale problém mohou podporovat i parfémované vložky či nevhodný prací prostředek, ve kterém perete menstruační kalhotky či látkové vložky.

Opačná zkušenost ukázala, že žena, která používala menstruační kalíšek, se opakovaných kvasinkových infekcí zbavila až poté, co si pořídila kalíšek nový. Ovšem u zkušeností lze většinou jen těžko ověřit okolnosti - nevíme tedy, o jaký kalíšek se jednalo, jestli jej čistila důkladně...

Co tedy "po kvasinkách"?

I když je lékařský silikon nepřilnavý pro bakterie, neznamená to, že se tam nikdy žádná bakterie nemůže „udržet“. Pokud chcete svůj kalíšek používat i po prodělané kvasinkové infekci, pečlivě vyčistěte všechny zábyby a sterilizujte ho (nejlépe také chemicky - použijte například tablety Milton). Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, pořiďte si nový kalíšek.

A jak se k tématu kvasinkové infekce vyjádřili někteří výrobci menstruačních kalíšků?

Claricup

V této otázce jsme opatrnější a vždy raději ženám po prodělané kvasinkové infekci doporučujeme pořídit si kalíšek nový.

Diva Cup

Pokud žena trpí kvasinkovou infekcí, v prvé řadě radí přestat kalíšek používat až do úplného vyléčení. "Když se nás ženy zeptají, vždy se pro jistotu přikláníme k výměně za kalíšek nový."

FemaCup

Pokud má žena kvasinkovou infekci, měla by být nejdříve přeléčena, než bude opět menstruační kalíšek FemaCup používat. Při použití kalíšku během kvasinkové infekce by totiž mohlo dojít k ještě většímu podráždění sliznice - což by bylo velmi nepříjemné. Pokud žena menstruační kalíšek během infekce používala, je potřeba jej vyvařit po dobu nejméně 10 minut společně s octem.

Fun Cup

Pokud má žena kvasinkovou infekci, je potřeba kalíšek důkladně očistit vodou, jemným mýdlem určeným na kalíšek a poté vyvařit. Je rovněž velmi důležité důkladně vyčistit otvory kalíšku a záhyb pod okrajem kalíšku. K čištění, prosím, nepoužívejte žádné nástroje.

Gaia Cup

Při kvasinkové infekci je důležité kalíšek velmi důkladně sterilizovat.

LaliCup

Ženy z LaliCup doporučují svůj osobní tip, jak vyzrát na kvasinkovou infekci: "Při kvasinkové infekci přidejte na kalíšek probiotický jogurt (stejně jako se aplikuje na tampon) a takto jej do pochvy zaveďte. Kalíšek nemusíte poté vyhazovat, stačí jej několikrát důkladně vyvařit."

Lily Cup

Lékařský silikon je neporézní materiál, proto stačí kalíšek důkladně vyvařovat po prodělané infekci po dobu 5–8 minut. Pokud dbáte o správnou hygienu a udržujete kalíšek v dobrém stavu, takto jej vyvařit bude dostačující. Ovšem při probíhající kvasinkové infekci jej nepoužívejte.

Lunacup

Při léčbě kvasinkové infekce doporučujeme se řídit pokyny lékaře. Jinak během mykózy, nezáleží až tolik na tom, jaká hygienická pomůcka se používá. Kalíšek je určitě lepší varianta než tampon, který vysušuje a narušuje pH. Mykóza je obvykle komplexní problém - je potřeba soustředit se na životosprávu ženy, stres, spánek, posílit imunitu. Také je potřeba dodržovat hygienu, kterou by měl dodržovat i sexuální partner. Žena by měla myslet také na to, aby po mykóze vyhodila žiletky na holení, nosila vhodné spodní prádlo. Uživatelkám, které často trpí na opakované infekce a jsou k nim náchylnější, doporučujeme kalíšek sterilizovat i během cyklu a vyprazdňovat ho častěji během dne a vždy ho umýt důkladně teplou vodou ideálně s intimním gelem.

Pokud kalíšek používá žena během mykózy, je nejlepší ho pak důkladně umýt teplou vodou a intimním gelem i opakovaně (to pomůže i v případě, když kalíšek zapáchá) a pak ho minimálně 5 minut vyvařit. Může se také použít čištění peroxidem vodíku 3%. Kalíšek se přes noc nechá namočený v peroxidu a ráno se pak znovu vysterilizuje a je připraven na nové použití. Peroxid zároveň odstraňuje skvrny od menstruační krve.

Lunette

Při prodělané infekci doporučují vyzkoušet některý z těchto postupů:

  • Kalíšek vyvařujte po dobu 20 minut společně s octem.
  • Svůj kalíšek na 15 hodin zamrazte (alespoň v  –15 °C ).
  • Ponořte svůj kalíšek do 3% peroxidu vodíku a poté vyvařte.
  • Nejchoulostivějším místem na kalíšku jsou dírky, protože představují potenciální místo pro množení bakterií. Dbejte proto na jejich důkladné čištění.
  • Může se ovšem stát, že i když vyzkoušíte naše rady a tipy, kvasinková infekce se vrátí. V takovém případě si určitě pořiďte kalíšek nový.
Luv Ur Body

Menstruační kalíšek během kvasinkové infekce nepoužívejte. Nejprve vylečte kvasinkovou infekci a až poté kalíšek používejte. (O léčbě se poraďte se svým lékařem.) Žena, která trpí kvasinkovou infekcí, by rovněž měla zvýšit osobní hygienu. Pokud se žena přece jen rozhodne kalíšek používat během infekce nebo kalíšek do kontaktu s kvasinkami přišel, doporučujeme zvýšit péči o kalíšek a pokaždé použít také Milton tablety pro sterilizaci.

Masmi

Sterilizace kalíšku by měla být dostačující. Pokud ale žena trpí kvasinkovou infekcí, doporučuje výrobce raději vyměnit kalíšek za nový.

Me Luna

Ani na materiálu TPE (termoplastický elastomer) se bakterie ani kvasinky neudrží. V případě kvasinkové infekce kalíšek vyvařujte 10 minut a vysterilizujte také za pomoci Milton tablet.

Merula Cup

Po kvasinkové infekci doporučujeme vyvařit kalíšek třikrát za sebou po dobu 20 minut. Mezi každým procesem vyvařování, by mělo být několik hodin sušení. Je možné také ponořit kalíšek přes noc do 3% roztoku peroxidu vodíku.

Mooncup

Při různých vaginálních infekcích, jako je ta kvasinková či bakteriální vaginóza, je potřeba přestat používat menstruační kalíšek. Je potřeba vše přeléčit a počkat, až bude daná žena bez symptomů. Před opětovným použitím Mooncupu je důležité, aby byl důkladně vyčištěn. Ponořte kalíšek do sterilizačního roztoku (takového, který se běžně používá pro sterilizaci dětských dudlíků, použít můžete i Milton tablety). Řiďte se návody a ponořte kalíšek na minimální doporučenou dobu. Poté jej důkladně opláchněte čistou vodou. Samotné vyvaření totiž nestačí k vyčištění Mooncupu po kvasinkové infekci.

Naturcup

Po prodělané kvasinkové infekci stačí kalíšek důkladně vyvařit, není potřeba kupovat kalíšek nový.

AllMatters

Během kvasinkové infekce nedoporučujeme ženám kalíšek nosit. Po vyléčení může žena používat stejný kalíšek, ovšem za předpokladu, že jej skutečně velmi důkladně vyčistila a vysterilizovala.

Selena Cup

V případě jakékoli infekce doporučujeme vyvařovat 5 minut před každým použitím až do úplného vymizení infekce.

Yuuki

Vyrábíme kalíšky hladké, abychom zabránili bakteriím se na kalíšku uchytit. U sametovějších kalíšků si nejsme jistí. Co se týče bakterií, dojde k jejich zničení po každém vyvaření. Je ale potřeba to provádět před menstruací i po jejím ukončení. Pokud žena, která má kvasinkovou infekci, používá kalíšek, je potřeba, aby jej vyvařovala také během cyklu. Po prodělané kvasinkové infekci není třeba kalíšek vyhazovat. Kalíšek se vyčistí opět jeho vyvařením. Bylo by zbytečně nákladné a nevýhodné kupovat vždy nové kalíšky. Opět vyvařit v dostatečném množství vody po dobu 5–10 min. Většina mikroorganismů - bakterií, virů, kvasinek a plísní - je usmrcena při teplotě nad 70 °C po dobu 10 minut.

Zdroje informací: e-mailová konverzace s jednotlivými výrobci a informace z těchto článků:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23375858
http://thegreenvagina.com/menstrual-cup-yeast-infection/

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Tea tree a kvasinkové infekce

Tea tree olej (olej čajovníku australského) je nejužívanější přírodní antiseptikum a je ceněn i pro své antimykotické účinky. Laicky řečeno - jedná se o přírodní lék, který může vyřešit mnoho zdravotních potíží.

Vaginální mykóza nebo bakteriální vaginóza?

V pochvě se nachází velké množství mikroorganismů (bakterií) a pro zdravé poševní prostředí je důležité, aby mezi sebou byly bakterie v rovnováze. Často jakýkoliv poševní diskomfort označují ženy jako vaginální mykózu, ale...

Vaginální mykózy a 4 P - projevy, příčiny, prevence, pomoc

Kvasinkové infekce patří mezi nejčastější gynekologické problémy. Ačkoliv je mykóza doprovázena výraznými a velmi nepříjemnými projevy, které opravdu dokáží potrápit, nejedná se o závažné onemocnění, které je navíc poměrně snadno a rychle léčitelné.

Ženská bylinná napářka

Vaginální bylinná napářka je pro mě rozpomínání se na to, co ženy dříve znaly a co v dřívějších dobách bylo běžnou praxí. Dnes pro nás tento „návrat ke kořenům“ může být příjemnou očistou, kterou si můžeme pro své nejdražší klenoty dopřát. Pomocí různých směsí bylinek si žena čistí pochvu a také dělohu. Kromě detoxikačních účinků má ovšem tato metoda mnoho dalších přínosů...