O menstruační kalíšek je potřeba se důkladně starat. Umisťuje se do těch nejintimnějších partií a jedná se o opakovatelně použitelnou menstruační pomůcku - péče je tedy opravdu na místě. Jak na to?
Péče o menstruační kalíšek
O tom, jak se o menstruační kalíšek správně starat, jsme psaly již v mnoha předchozích článcích. Můžete se podívat na ty nejdůležitější:
Proč se kalíšky sterilizují?
Odpověď je jednoduchá - aby opakovatelně použitelná menstruační pomůcka mohla být stále čistou a zdravotně nezávadnou. Jen díky důkladnému čištění a sterilizaci můžeme z kalíšku odstranit bakterie a další nežádoucí částice. Díky sterilizaci předcházíme vzniku zánětů a infekcí v důsledku nedostatečné hygieny.
Důležitá informace: Občas se nás zákaznice ptají, jestli stačí kalíšek pouze přelít vroucí vodou. Nestačí, menstruační kalíšek je potřeba vyvařit po dobu 5 - 10 minut. Jen tak můžete mít jistotu, že dojde k usmrcení všech bakterií.
Kdy kalíšek sterilizovat?
Nejlepší je kalíšek sterilizovat před začátkem menstruace, aby byl čistý a připravený k použití. Budete-li chtít, můžete jej sterilizovat i po skončení menstruace.
Jak kalíšek sterilizovat?
Existuje několik variant a způsobů- Vvyberte si ten, který vám bude vyhovovat nejvíce! V základu se jedná o sterilizaci varem či horkou párou. Podívejme se na všechny varianty.
V hrnci na plotně
Dovolím si tvrdit, že tento způsob je nejsnadnější, neboť plotnu a hrnec vlastní většina domácností. Pro vyváření můžete použít jakýkoli hrnec, který doma máte, nebo si můžete pořídit hrnec speciální, který bude sloužit pouze pro vyvařování menstruačního kalíšku (stačí i malý plecháček). Že má žena vlastní hrnec na kalíšek, jistě ocení i někteří muži - dokládá to tato příhoda*: „Aleš načapal svou přítelkyni, jak svůj menstruační kalíšek vyváří v jeho speciálním hrnci na párky! „Ale vždyť já ho pak umyju. Navíc se to vyváří, takže je to úplně čistý,“ tvrdila přítelkyně Alešovi. Jenže pohled na kastrol, ve kterém klokotal menstruační kalíšek jeho přítelkyně, nevratně poznamenal jeho vztah ke kastrolu. Už nikdy si v něm párky neohřál...
Co bychom pro naše muže neudělaly, malý plecháček nebo vyřazený kastrůlek po babičce přeci nejsou tak nákladnou záležitostí.
Ovšem i tento způsob sterilizace má své nevýhody, jak dokládá zkušenost jedné z našich zákaznic: „Zatím jsem sterilizovala kalíšek vařením na sporáku v malém hrníčku, co jsem si na to extra pořídila. Problém ale je, že mám několik spolubydlících a nebylo mi příjemné odpovídat na dotazy (zvláště pak mužské části), co že to tam dělám. Neustálé číhání, kdy zrovna nikdo není doma a já mohu v klidu začít vařit, mě už obtěžovaly... (více si můžete přečíst ve článku Zkušenost s Milton tabletami). Další zádrhel tohoto způsobu vyvařování může nastat na cestách, kdy nemusíme mít přístup k plotně. Jsme ubytování na hotelu, kde kuchyňka není součástí pokoje nebo jsme naopak někde v divoké přírodě a nechce se nám s sebou tahat „speciální kastrůlek na vyvařování“. Ovšem i na takové případy existují řešení.
Jak poznám, že vyvařuji na plotně v hrnci správně?
Na začátku vás mohou napadat různé otázky, pokusím se informace o vyvařování více rozvést. Kalíšek vyvařujte 5-10 minut. Do hrnce přidejte hodně vody (platí, raději více než méně), během vyvařování kalíšek může různě poskakovat a může se dotknout stěn hrnce i jeho dna. Když je v hrnci voda, tak to nevadí – pokud by ale došlo k vyvaření vody a kalíšek se dotýkal rozpálených stěn, mohl by se připálit. Kalíšek se může i spálit, v závislosti na tom, jak dlouho se dotýkal stěn hrnce. Takový kalíšek pak již není možné používat. Proto udělejte tyto dvě věci: při vyvařování kalíšku si vždy nastavujte budík. Případně vložte kalíšek do drátěné měchačky, kterou ponoříte do hrnce s vodou. Budete tak mít jistotu, že se kalíšek nedotkne stěn, ani když dojde k vyvaření vody.
Mikrovlnná trouba
Pro sterilizaci v mikrovlnné troubě můžete kalíšek vložit do:
- Kelímku, který je k tomu určený. Vybrat si můžete silikonový kelímek skládací, plastový od firmy Yuuki či speciální CupsCup od firmy Merula. Kelímky se používají následovně: sterilizační kelímek naplňte vodou, zavřete víko, vložte sterilizační kelímek do mikrovlnné trouby a vařte. Přesnější informace naleznete vždy u výrobku. Kelímek můžete také využít na sterilizaci kalíšku za pomocí Milton tablet.
- Sterilizačního vajíčka, které se používá na dětské dudlíky či kousátka.
- Sterilizačního sáčku. Pořídit si můžete například sáček od značky Lunacup. Ten je součástí balení každého kalíšku a je možné jej zakoupit také samostatně. Použití je jednoduché: do sáčku nalijete několik lžic vody, vložíte kalíšek, utěsníte zip uzávěrem a na několik minut vložíte do mikrovlnné trouby na maximální výkon. Kalíšek tak vysterilizujete parou.
Sterilizační tablety
Tento způsob se skvěle osvědčil na cestách a všude tam, kde není mikrovlnka ani plotna s hrncem. Milton tableta se rozpouští ve studené vodě a po jejím rozpuštění získáte desinfekční roztok, který slouží pro sterilizaci menstruačních kalíšků a je možné jej využít i na dětské lahve, dudlíky, kousátka, apod. Do kelímku se studenou vodou hodíte jednu Milton tabletu, necháte ji rozpustit, vložíte kalíšek a za 15 minut jej vytáhnete vysterilizovaný. Před použitím je pak ale nutné kalíšek dobře omýt vodou, aby se zbytky desinfekce nedostaly do kontaktu s poševní sliznicí.
Milton tablety zabíjejí viry, bakterie i houby. Nevýhodou tohoto způsobu je, že se jedná sterilizaci chemikálií. Doporučujeme vám přečíst si složení a rozhodnout se, zda tablety vzhledem k ekologii chcete používat. V lékárně je možné zakoupit standardní velikost, na e-shopu Maluna.cz najdete menší velikost, která se pro sterilizaci malého kalíšku hodí více.
Další možnosti sterilizace:
Sterilizátory
Existují sterilizátory parní nebo ty do mikrovlnné trouby. Výrobci doporučují tyto sterilizátory pro sterilizaci dětských lahví, ale můžete je využít i na menstruační kalíšky. Jejich použití je jednoduché: přidáte do sterilizátoru trochu vody, zavřete a necháte, ať práci hezky odvede za vás. (Následujte pokyny u konkrétních výrobků.) A co nevýhody? U sterilizátorů do mikrovlnné trouby máme v kuchyni další nádobu navíc – v případě sterilizátorů parních rovnou další elektrický spotřebič.
Autokláv
Autokláv je přístroj, který se používá ke sterilizaci v laboratořích a můžete jej rovněž použít pro sterilizaci kalíšků. Proces sterilizace je prováděn vlhkým teplým vzduchem a vyšším tlakem. Standardně vše probíhá za teploty 121°C.
Za nás bychom tento způsob shrnuli takto: tuto teplotu kalíšek zvládne v pohodě, je otázkou, co se z dlouhodobého hlediska stane, když bude kalíšek takto vystavovaný vysokému tlaku. Věříme ale, že tento způsob sterilizace není úplně běžnou praxí a vyberete si proto raději něco z ověřené klasiky.
Univerzální UV sterilizační box
U této pomůcky dochází ke sterilizaci za pomocí UV záření. Používají se pro sterilizaci dětských hraček, dudlíků, zubních kartáčků a dalších kosmetických pomůcek. Poslední dobou se o nich začíná hovořit také v souvislosti s menstruačními kalíšky. Ultrafialové světlo o vysoké intenzitě ničí bakterie a viry. U barevných kalíšků může (avšak nemusí) dojít ke změně barev. Tento způsob sterilizace jsme konzultovali s výrobcem silikonových kalíšků, konkrétně značky Yuuki. „Jsem přesvědčen, že tento materiál (silikon) bude zvládat UV záření velmi dobře. Ovšem vyvaření dle mého odstraní spoustu zbytků vodou rozpustných nánosů, takže bych to nevynechával. Shrnutí: toto určitě neuškodí, ale doporučujeme zůstat hlavně u klasického vyvařování vodou či párou.“
Souhrnná tabulka způsobů sterilizace menstruačního kalíšku
Způsob sterilizace | Výhody | Nevýhody |
Na plotně v hrnci | snadno dostupné nízká cena |
náročný způsob během cestování či společného bydlení |
Mikrovlnná trouba | snadné použití | mikrovlnná trouba nemusí být součástí domácnosti |
Milton tablety | sterilizace bez nutnosti varu skvělé během cestování |
chemický odpad |
Sterilizátory | snadné použití | nádoby či spotřebiče navíc |
Autokláv | velmi důkladná sterilizace za vyšší teploty a tlaku | není běžnou součástí domácnosti |
UV sterilizační box | ničí spolehlivě viry i bakterie | vyšší pořizovací cena není jistota, že je tento způsob dostačující |
*S laskavým svolením webové stránky ekolist.cz byla tato příhoda otištěna v knize Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století
Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.