Menstruační kalíšek Merula Cup

Merula Cup je menstruační kalíšek, který se vyrábí v Německu od roku 2016 v různých barevných variantách (červená, zelená, modrá, žlutá,...) z certifikovaného lékařského silikonu. Původně šlo o jednovelikostní kalíšek, ale přidala se ještě velikost Merula Cup XL. To je kalíšek s největším objemem ze všech.

Merula Cup

Kalíšek Merula Cup nás hned na první pohled zaujal, oproti ostatním kalíškům se totiž značně liší. Jeho kulovitý tvar se skvěle přizpůsobí vašemu tělu. Jak je to možné? Počítá se totiž s tím, že boční stěny se mohou lehce promáčknout, což ale nevadí, neboť důležité je, aby byl rozevřený horní okraj. Navíc má Merula Cup opravdu velký objem, 38 ml. Hodí se tedy jak pro slabou, tak i pro silnou menstruaci.

Menstruační kalíšek Merula Cup to je moderní způsob menstruace!

Merula Cup XL

V roce 2018 přišla Merle-Marie Forstmann, autorka kalíšku Merula Cup, s novou velikostí - Merula Cup XL. Jedná se o kalíšek, který je vyšší než původní verze a má tedy ještě větší objem.

Menstruační kalíšek Merula
Porovnání menstruačního kalíšku Merula Cup a Merula Cup XL

Zakončení - „žebříček“

Kalíšek Merula Cup je velmi nízký, pouze 39 mm (délka bez zakončení) a díky svému tvaru je tak výborným řešením pro ženy s nízkým čípkem. Pochopitelně jej můžete použít i pokud váš čípek není níže položený. Naopak je skvělý také pokud máte čípek umístěný hodně vysoko. S klasickými kalíšky se vám při výše umístěném čípku může stát to, že kalíšek zajede hlouběji, vy na něj poté dosáhnete pouze jedním prstem a vyjmutí se tak stává složitějším. To s kalíškem Merula Cup nehrozí díky jeho dlouhé a velmi specifické stopce. Stopka neboli „žebříček“ má tři stupínky, které si můžete zkrátit podle potřeby. Proto vzdálenost děložního čípku od vchodu pochvy v případě tohoto kalíšku nehraje žádnou roli. Po prvním vyzkoušení se sama rozhodněte, kolik příček na žebříčku ponecháte. Ale doporučujeme minimálně jednu nechat. (Žebříček kalíšku Merula XL má pouze 2 stupínky.)

Stopka neboli „žebříček“ kalíšku Merula Cup má tři stupínky, které si můžete zkrátit podle potřeby.

Zavádění a vyjmutí kalíšku

Před zavedením můžete kalíšek navlhčit vodou nebo potřít lubrikačním gelem na vodní bázi. Pro zavedení kalíšku zvolte sklad tzv. punchdown. Uchopte kalíšek a prstem druhé ruky jej na jedné straně promáčkněte. Kalíšek se „zabalí“, zmenší svou velikost a bude se vám lépe zavádět. Můžete ale vyzkoušet i sklad „C“. Zmáčkněte kalíšek a přehněte jej napůl, vytvoří se tvar podobný písmenu C. Zavádějte tak, aby přehnutá část byla dole (směrem ke kostrči), kalíšek se tak snadněji rozevře.

sklad punchdown
Pro zavedení kalíšku Merula Cup zvolte sklad tzv. punchdown.
Pro zavedení kalíšku Merula Cup XL zvolte také sklad tzv. punchdown.

sklad punchdown
Pro zavedení kalíšku Merula Cup XL zvolte také sklad tzv. punchdown.

Po zavedení se ujistěte, že se kalíšek uvnitř rozevřel. Boční stěny mohou být mírně promáčklé, důležité je, aby horní okraj byl rozevřený. Pokud se nedaří, můžete kalíšek vyjmout a zkusit zavést znovu. Případně zvolit jiný způsob skladu. Kalíšek není nutné zavádět tak hluboko jako tampon, avšak žádná poloha kalíšku není špatná. Správná je taková poloha, která bude vyhovovat právě vám!

Při vyndávání kalíšku lehce zmáčkněte jeho dno, aby se zrušil případný podtlak. Poté můžete kalíšek vytáhnout za pomocí stopky. Při vytahování kalíšek zbytečně nenaklánějte. Pokud se vám kalíšek nedaří vytáhnout rovně, můžete zvolit „viklavý“ pohyb (kalíšek jemně naklánět ze strany na stranu) a takto kalíšek vyndat. Po vyjmutí kalíšek vylijte, vymyjte pod tekoucí vodou a znovu zaveďte. Mimo dny menstruace doporučujeme kalíšek uschovávat v bavlněném pytlíčku.

Naprostá většina žen může mít tento kalíšek bez obav zavedený až 12 hodin, neboť za celou menstruaci odchází průměrně zhruba 30-45 ml krve. Doporučujeme jej však vylévat častěji.

Mimo dny menstruace doporučujeme kalíšek Merula Cup uschovávat v bavlněném pytlíčku.

Čištění kalíšku

Před prvním použitím kalíšek vyvařte a poté vyvařujte po každé menstruaci. Do vody můžete přidat trochu octu. Vyvařovat můžete v hrnci či v mikrovlnné troubě. Kalíšek můžete mít zavedený maximálně 12 hodin, ale je lepší jej vymývat a čistit častěji. Při každém vyjmutí vylijte obsah kalíšku a opláchněte jej pod studenou tekoucí vodou, případně umyjte mýdlem na kalíšek či jiným přípravkem k tomu určeným. Pokud nemáte možnost opláchnout vodou můžete pro jednou použít toaletní papír či vlhčený ubrousek a znovu zavést. Poté při nejbližší možné příležitosti kalíšek vypláchněte pod tekoucí vodou.

Pokud o svůj kalíšek dobře pečujete, může vám vydržet až 10 let. Mírné zabarvení silikonu v důsledku používání je normální.

Parametry kalíšku Merula Cup

Průměr horního okraje: 40 mm
Průměr kalíšku v jeho nejširší části: 46 mm
Objem kalíšku: 38 ml
Výška kalíšku bez zakončení: 39 mm
Výška kalíšku s jednou příčkou je 50 mm, se dvěma příčkami 61 mm a se třemi příčkami 72 mm.

Parametry kalíšku Merula Cup XL

Průměr horního okraje i průměr kalíšku v jeho nejširší části: 46 mm
Objem kalíšku: 50 ml
Výška kalíšku bez zakončení: 50 mm
Výška kalíšku s jednou příčkou je 61 mm, se dvěma příčkami 72 mm.

Merula Cup je vyroben v Německu ze silikonu certifkovaného pro použití v lékařství, jde o SIL-5940 od NuSil Technology. Firma garantuje i to, že silikon neobsahuje žádné živočišné složky.

Náš názor: Kalíšek Merula Cup není vhodný pro mladé dívky a ženy, které mají hodně úzkou pochvu (podobně jako FemmyCycle L či M). Nicméně třeba se stejně jako u kalíšku FemmyCycle i u Merula Cupu dočkáme dříve či později i velikosti S :)

Chcete si tento menstruační kalíšek hned objednat? Merula Cup v e-shopu Maluna.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

10+1 rada pro kališnice začátečnice

Často se při zodpovídání dotazů setkáváme s tím, že ženy při prvním neúspěšném zavedení kalíšku své snažení vzdají a píší nám, že potřebují jiný kalíšek. Doporučujeme nevzdávat se tak rychle a ještě nějakou dobu zkoušet! V tomto případě dvojnásob platí, že praxe dělá mistra.

Bolestivá menstruace a kalíšek

Kalíšek jsem si koupila v září 2013, takže už téměř rok jsem spokojená uživatelka. Po dlouhém hledání, které bylo velice náročné a myslela jsem, že nikdy neskončí, jsem se rozhodla pro Lunette 2. A musím říct, že tahle věc mi obrátila svět naruby.

Zkušenosti s menstruačním kalíškem Merula Cup

Přečtěte si zkušenosti našich zákaznic s menstruačním kalíškem Merula Cup. Možná to bude ta pravá inspirace pro zakoupení tohoto kalíšku! Zkušenosti pochází z naší skupiny na facebooku Kališnice a z e-mailů, které nám píšete.