Proč intimka k menstruačnímu kalíšku?

Je pro vás menstruační kalíšek novou pomůckou a ještě si při jeho používání nejste jistá? Pak je vhodné používat navíc ještě pojistku, abyste během prvních dnů nebyla ve stresu, že by kalíšek mohl protéci. Jakou pojistku je nejlepší zvolit?

Pojistka k menstruačnímu kalíšku

Určitě znáte menstruační kalíšek z reklam jako skvělou pomůcku pro období menstruace a pod tím si představujete své dny bez nehod. Co se ale z reklam nedozvíme je to, že kalíšek je ze všech hygienických pomůcek nejnáročnější na výběr. Aby byl skutečně spolehlivý, je nutné vybrat si správnou velikost a neméně důležité je naučit se s kalíškem zacházet. Těmto tématům se věnují například články:

Kalíšek může protékat?

Ano, může. Stejně jako tampony nebo vložky, ani kalíšek není spása všech žen a nefunguje vždy stoprocentně. Je důležité naučit se s kalíškem správně manipulovat, to je základ. Některým ženám kalíšek sedne hned a jsou spokojené (ty pak na sociální sítě nepíší) a jiné mají menší či větší potíže (ty o tom naopak píší). Někdy stačí více pokusů nebo jiný sklad pro zavedení kalíšku, jindy je potřeba změnit velikost. Při hodně silné menstruaci je ale časté, že kalíšek může trochu protékat.

Menstruační kalíšek a intimní vložky

Proč používat vložku k menstruačnímu kalíšku?

  • Při začátku používání si ještě nejste jista správnou manipulací s kalíškem a tenká vložka vám ušetří nervy typu "co když mi kalíšek proteče".
  • Při hodně silné menstruaci může kalíšek protékat, obzvláště v první dny nebo když ho nestihnete včas vylít.
  • Při povoleném svalstvu pánevního dna kalíšek netěsní a malá vložka může být vhodným doplňkem. (Povolené svaly souvisí například s věkem nebo se sedavým způsobem života a lze je posílit pomocí speciálních cviků.)

Jaké konkrétní hygienické pomůcky zvolit?

Jako pojistku je vhodné zvolit menší hygienickou vložku - jednorázovou nebo látkovou. Z jednorázových doporučujeme z našich zkušeností například vložky Natracare Mini nebo jednotlivě balené slipové vložky Organyc. Pokud vám kalíšek protéká minimálně a chcete opravdu tenkou vložku, pak jsou výborné jednotlivě balené bambusové vložky Love Luna nebo Natracare Ultratenké.

U látkových vložek volíme nepropustné slipovky nebo intimky, které jsou u většiny značek ušité pouze z bavlny a nemají nepropustnou vrstvu. Je tedy potřeba volit dle toho, jak vložku budete používat. Pokud ji máte jako pojistku, kterou vyměníte hned, jakmile ucítíte protečení, zvolte látkovou intimku. Pokud vložku použijete jako doplněk ke kalíšku, který trochu protéká a nechcete se s tím zabývat, zvolte slipovou vložku.

Proč intimka k menstruačnímu kalíšku?

Menstruační kalhotky jako pojistka?

Ano, i menstruační kalhotky se ke kalíšku skvěle hodí. Pokud si nejste jistá, jak se menstruační kalhotky používají, mrkněte sem. Existuje mnoho značek a typů menstruačních kalhotek a je potřeba si při výběru dát pozor, abyste nesáhla "vedle". Kalhotky, které se hodí ke kalíšku, jsou ty, které jsou určeny pro slabou menstruaci nebo jsou zcela bez savé vrstvy a slouží opravdu jen jako pojistka k jíné menstruační pomůcce. Je to tedy podobné jako u výběru vložek. Můžete vybrat kalhotky bez savé vrstvy, pokud jste si celkem jistá, že vám kalíšek neprotéká, ale nechcete riskovat nehodu v žádném případě. Pak doporučujeme například kalhotky LaliPanties. Pokud chcete kalhotky, které mají slabou savou vrstvu, pak vybírejte z kalhotek vhodných na slabou menstruaci.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

S kalíškem můžu …

Do roku 2005 jsem používala při menstruaci vložky a někdy tampony … a menstruace pro mě znamenala problém. Několik dnů, kdy jsem nemohla dělat některé z věcí, které jsem při jiných dnech – těch „normálních“ – ráda dělala. Pak mi kamarádka ukázala menstruační kalíšek … a všechno se změnilo!

10+1 rada pro kališnice začátečnice

Často se při zodpovídání dotazů setkáváme s tím, že ženy při prvním neúspěšném zavedení kalíšku své snažení vzdají a píší nám, že potřebují jiný kalíšek. Doporučujeme nevzdávat se tak rychle a ještě nějakou dobu zkoušet! V tomto případě dvojnásob platí, že praxe dělá mistra.

9 věcí, kterých vaše lůno raději ušetřete

V televizi i časopisech jsme neustále doslova bombardovány různými skvělými výrobky na naši intimní oblast. Prodávají se v pěkných květovaných baleních či naopak (asi pro manažerky) v minimalistickém designu s decentní fialovou. A co slibují? Vůni a čistotu! A ještě lepší vůni a čistotu!

Často kladené dotazy - látkové vložky

Otázky, na které se nás ženy často ptají, když si chtějí pořídit látkové vložky nebo když už je používají a mají nějaké potíže.