Moje cesta k eko-menstruaci

Zhodnotila jsem, že už mám doma poměrně dost produktů prodávaných v internetovém obchodě Kalíšek.cz, proto jsem se rozhodla se s Vámi podělit, jak některé zbožíčko používám já. :)

Menstruační kalíšek

Před mnoha lety mne kolegyně v práci „nalákala“ na menstruační kalíšek, který si nad míru chválila. Vybrala jsem si tehdy Yuuki 1. (dříve ještě nebylo rozlišení na měkčí a tvdší, byl asi tak něco mezi), protože mi bylo tuším něco kolem 25let, bez předchozího těhotenství a hlavně jich v té době nebylo v nabídce ještě tolik (při mé nerozhodnosti naštěstí :)).

Kalíšek mne nadchl, i když mi úplně nesedl a průběžně mi protékal. Řešila jsem to tak, že jsem používala kalíšek a zároveň nosila i jednorázovou vložku. I tak jsem byla spokojená, protože jsem ušetřila o mnoho více vložek a tamponů, které bych spotřebovala nepoužívat kalíšek. Osobně se totiž snažím eliminovat množství vyprodukovaného odpadu.

Časem se ke mně dostal kalíšek větší, a to LadyCup L, který používám dodnes. Netvrdím, že mi občas neprotéká, ale to je spíše způsobeno tím, že ho nevymývám každé dvě hodiny a vesměs se mi to stává jen první jeden až dva dny, protože to mám menstruaci nejsilnější. Protékání řeším tím, že používám s kalíškem látkovou vložkou.

Menstruační kalíšek LadyCup LČištění kalíšku mi přijde geniálně jednoduché. Zatím jsem si vystačila pouze s vyvařováním v hrnci. Maximálně ho v průběhu menstruace ve sprše trochu „namydlím“ intimním mýdlem od Erdé (a potom samozřejmě důkladně opláchnu vodou), které je opravdu jemné a nebojím se, že by mě po použití dráždilo. Mýdlo jsem si mimochodem zvykla používat na celé tělo.

Látkové vložky

Má historie látkovek se také postupně vyvíjí. Začala jsem nepropustnou slipovkou Line, protože mi přišlo sympatické, že je maličká a nenápadná. A hlavně nepropustná. A co mám vlastně několikaletou zkušenost, tak je opravdu nepropustná. Jestli se nepletu, tak mi prosákla jen jednou, ale to jsem pochopila, protože to bylo vážně hodně tekutiny.

Po několika cyklech jsem dospěla k tomu, že mi vlastně už nestačí, protože chci zrušit používání jednorázových vložek úplně a slipovka někdy nestačila včas uschnout po vyprání. A taky jsem chtěla vyzkoušet nějakou další látkovku. :)

Pokračovala jsem tedy intimkou s motýlky, která mě oslovila. Plyš na středu vložky je příjemný na nošení, dobře sákne a i udrží trochu tekutiny. Jako ochrana prádla mimo menstruaci parádní a jde použít i jako pojistka ke kalíšku při slabších dnech menstruace nebo na konečné špinění po cyklu.

Látkové vložky Meracus

Chtěla jsem mít doma ale další slipovku, jako spolehlivého náhradníka mé první látkovky. To jsem si pořídila slipovku s plyšem po celé „horní“ straně a zjistila, že mi vyhovuje ještě o něco více. Na základě toho jsem koupila intimku s kočkami, která má jednu celou stranu z červeného plyše a z druhé strany roztomilé decentní kočičky. Tu mám opravdu moc ráda, hlavně mimo menstruaci. :) Dál se ke mně dostala intimka Jane bílá, tu ale používám mimo období menstruace, příjemně se nosí.

A zatím posledním kouskem  v mé sbírce se stala denní vložka Jane fialová, z které jsem opravdu hodně nadšená. Ta jemná vrchní vrstva z úpletu je neuvěřitelně příjemná, hladká, super se pere, díky nepropustné spodní vrstvě a středové „výplni“ udrží opravdu hodně (alespoň zatím všechno :)). Asi jedinou nevýhodu zatím vidím v tom, že jelikož je to denní vložka s více vrstvami (a jednou nepropustnou), tak neuschne po praní přes noc, což některé intimky dokážou.

A jak já to dělám s praním látkových vložek? Večer když se sprchuju vložku namočím, několikrát přejedu mýdlem na praní od Erdé, které moc příjemně voní, a nechám na umyvadle působit. Po umytí se několikrát vložku promnu a pořádně vymáchám v čisté vodě. Při odolných skvrnách používám tekuté žlučové mýdlo od Ulrichu.

Mimochodem, nevím jestli to někdo někde píše, ale já jak čisté, tak i použité látkovky nosím poskládané do malého čtverečku, kdy oba delší kraje složím dovnitř a přes vrch zapnu na patentek. Je to až neuvěřitelně šikovné, protože se vložka vejde diskrétně do kapsy. A takto také vždy jednu náhradní vložku nosím v kabelce ještě v bavlněném sáčku nebo ve větším sáčku i všechny, když například cestuji na déle pryč.

Zkušenost s menstruačním kalíškem a vložkami

Celkově mě na těchto produktech baví, že jsou ekologické, protože se dají používat opakovaně a dlouho. Sice už si nepamatuji, kdy jsem si pořídila svojí první látkovku (pár let už to bude), ale musím říci, že jí používám každý cyklus (a to stihne i několikrát) a pořád hezky drží. A tím pádem jsou i hodně ekonomické, jelikož se počáteční investice na úspoře za jednorázové potřeby brzy vrátí.

O dalších věcičkách, které s oblibou od Maluna.cz používám třeba někdy příště. ;-)

Jana

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Je menstruační kalíšek (ne)bezpečný?

V mnoha článcích o kalíšcích zmiňujeme jejich zdravotní nezávadnost, ale přesto se čas od času někdo zeptá, jestli je kalíšek opravdu bezpečným řešení menstruace, neboť se jeho gynekolog/gynekoložka na konto kalíšku nevyjadřoval moc pěkně a tuto pomůcku nedoporučoval/a.

Krém a olej pro 5 dní ženy

Kosmetická značka Argital představila dva nové produkty: olej a krém z mochny a zeleného jílu. Ty ženám přinášejí úlevu v době jejich menstruace. A proč název pro 5 dní ženy? Neboť právě tolik dní trvá průměrná doba menstruace.

Saunování během menstruace

Mnohé z nás jsou milovnice saunovaní, kde můžeme na chvíli zapomenout, jaká je venku zima a vyženeme "mráz z kostí". Možná vás proto napadá otázka: a mohu navštívit saunu, když mám své dny? Na tuto otázku odpoví následující článek.