Nejlepší menstruační kalíšky roku 2024

Hledáte ten pravý menstruační kalíšek? S výběrem by vám mohl pomoct aktuální žebříček nejlepších kalíšků sestavený americkým portálem Reviewed, který menstruační kalíšky podrobil laboratorním testům a nechal ženy, aby je důkladně vyzkoušely. Přečtěte si, které kalíšky u testerek bodovaly a proč.

Portál Reviewed je něco jako "americký dTest". Patří pod síť USA Today a najdete na něm nezávislé testy, recenze výrobků a transparentní spotřebitelská doporučení. Recenzované produkty podrobují experti z Reviewed testům ve vlastní laboratoři. Nás zajímalo, jak si vedly menstruační kalíšky.

Nejlepší kalíšky pro rok 2024

Menstruační kalíšky si získávají stále víc příznivkyň i v USA. Bodují nejen díky finanční úspoře, kterou poskytují, ale i jako ekologické a pohodlné řešení menstruační hygieny. "Účinnost" menstruačního kalíšku ovšem závisí na spoustě proměnných faktorů, jako je síla menstruace a jedinečná anatomie každého ženského těla. Proto neexistuje žádné univerzální doporučení. Komu který kalíšek lépe sedne, je hodně individuální.

15 kalíšků různých značek v Reviewed hodnotili nejen, co se týče uživatelské manipulace, tedy snadného zavádění a vyjímání či doby "zaškolení", než žena používání pomůcky natrénuje tak, že se s ní cítí jistá. Ve svých laboratořích Reviewed testovalo i kapacitu kalíšků (pomocí speciální tekutiny, která se svou konzistencí nejvíc podobala menstruační krvi), čištění dle pokynů výrobce a pružnost kalíšků s ohledem na doporučený sklad kalíšků (nevíte, co jsou Sklady menstruačního kalíšku?).

Každý kalíšek pak testovaly tři různé uživatelky. Testerky používaly kalíšek na den i na noc a vyplňovaly své dojmy ohledně toho, jak se s ním cítí, jak jim sedí, jak snadné je jeho použití a jak užitečné jim byly instrukce výrobce. Dalším důležitým kritériem při hodnocení kalíšků byla politika té které značky, pokud jde o vrácení peněz nebo výměnu kalíšku.

Nejlepší menstruační kalíšky pro rok 2024

Žebříček vítězných kalíšků pro rok 2024 podle Reviewed:

  1. AllMatters – celkový vítěz
  2. Nixit – nejlepší menstruační disk
  3. Lunette

Menstruační kalíšek AllMatters

+ snadno se skládá a dobře drží na místě
+ výborný návod
+ minimalistický eko obal

– stopka zakončující kalíšek může být pro někoho nepříjemně dlouhá (tu lze ovšem snadno zastřihnout, pozn. red.)

Vítěz AllMatters (dříve se značka jmenovala OrganiCup) bodoval díky skvělému uživatelskému manuálu. Měkkost tohoto čirého kalíšku, který se prodává ve třech různých velikostech, hodnotily testerky jako ideální – dostatečně měkký, aby se dobře skládal, a zároveň dostatečně pevný, že dobře držel na svém místě. Při sportu, běžném pohybu ani ve spaní o něm většina testujících žen ani nevěděla, navíc ocenily, že se snadno čistí. V neposlední řadě kalíšek AllMatters skóroval díky ekologickému, bezplastovému obalu, v kterém se prodává.

Menstruační kalíšek AllMatters
Menstruační kalíšek AllMatters - vítěz mezi menstruačními kalíšky pro rok 2024 podle Reviewed.

Menstruační disk Nixit

+ zůstává na místě, aniž by vytvářel podtlak

– poměrně dlouhá doba učení, než člověk vychytá správné zavádění a vyjímání

Nixit patří mezi menstruační disky. Jde o kalíšek, který tvarem připomíná spíše kruhovou diafragmu, a zavádí se výš než normální kalíšky, až pod děložní čípek. Je také mnohem tenčí než běžné kalíšky (vypadá jako tenká membrána s pevnějšími okraji), proto je poddajný a přizpůsobivý. Díky tomu se prodává jen v jedné univerzální velikosti.

Jedinečný tvar Nixitu je také příslibem jeho "automatického vyprázdnění". Jsou ženy, které správným tlačením na toaletě dovedou vyprázdnit kalíšek Nixit vědomě a záměrně, aby se jim nepřeplnil.

Menstruační kalíšek (disk) nixit
Menstruační kalíšek (disk) Nixit

Mezi další "superschopnosti" tohoto disku patří, že s ním můžete mít pohlavní styk. Neslouží ovšem jako antikoncepční pomůcka!

Všechny testerky hodnotily zavádění a vyjímání Nixitu jako velkou výzvu. Raději se psychicky připravte, že to může trvat i více než tři cykly, než se s ním skamarádíte. Disk se musí zavést poměrně vysoko, což není úplně pro každého. Disk přitom přeložíte na polovinu, zavedete a zasunete směrem ke kostrči, na přední půli disku je pak třeba zatlačit, aby "zapadla" pod děložní čípek. Jestliže se to povedlo, neměla byste disk prakticky cítit.

Většině testerek stálo za to počáteční potíže překonat. "Jakmile jsem tomu všemu přišla na kloub, začala jsem ho milovat," prohlásila jedna z žen. "Cítila jsem se mnohem jistěji než s jakýmkoli jiným kalíškem, které jsem používala dříve – stoprocentně bych ho doporučila lidem, kteří se nebojí trochu složitějšího tréninku."

  • Zaujal vás Nixit? Odpovědi na nejčastější otázky najdete na blogu Maluna.cz.

Menstruační kalíšek Lunette

+ snadno se skládá a dobře drží na místě
+ výběr barev

– stopka zakončující kalíšek může být pro někoho nepříjemně dlouhá (tu lze ovšem snadno zastřihnout, pozn. red.)

Kalíšek finské značky Lunette u žen zabodoval podobně jako AllMatters pro svou optimální pevnost – snadno se skládal, přesto dobře držel na místě. Žádná z testerek neprožila žádné významnější protečení, přitom kalíšek zkoušely při nejrůznějších aktivitách. Velikostně kalíšek vyhovoval, stopku však všechny ženy zakrátily.

Kalíšky Lunette se prodávají ve dvou velikostech a na rozdíl od vítěze AllMatters si u této značky přijdou na své i milovnice barev. :-)

Barevné menstruační kalíšky Lunette
Barevné menstruační kalíšky Lunette

Pod stupni vítězů se v žebříčku Reviewed umístily menstruační kalíšky značek Lena, DivaCup, Saalt Cup, Pixie Cup a další v Česku méně známé značky.

Zdroj: reviewed.usatoday.com

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Jak kalíšek používat

Jako s každou pomůckou, i s menstruačním kalíškem je nutné naučit se zacházet. Úspěch nemusí přijít hned napoprvé, ale je spousta možností co vyzkoušet, aby kalíšek začal správně fungovat.

Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšky jednotlivých značek se vyrábí ve dvou nebo ve třech velikostech, kalíšky Me Luna dokonce ve čtyřech. Obecně lze říci, že větší velikosti jsou pro ženy po porodu, ženy ve zralém věku a pro ženy se silnější menstruací. Menší velikosti kalíšků jsou určeny pro mladé dívky a aktivní ženy, pro ženy se slabší nebo normálně silnou menstruací. Ale... :)

OrganiCup se mění v AllMatters. Výrobce menstruačních kalíšků chce revoluci v osobní hygieně

Menstruační kalíšek slaví jako menstruační pomůcka světový úspěch. Dánská firma, která za ním stojí, chce nyní udělat revoluci v těch nejzákladnějších hygienických návycích a procedurách. Přichází s mýdly a sprchovými gely bez obsahu vody, které fungují na principu "dodělej doma" - kup mýdlo v prášku, vodu dolij sám. A šetři planetu. Redukují se tak emise oxidu uhličitého i množství jednorázových obalů.

Zkušenosti s menstruačním kalíškem Lunette

Přečtěte si zkušenosti našich zákaznic s menstruačním kalíškem Lunette. Možná to bude ta pravá inspirace pro zakoupení tohoto kalíšku! Zkušenosti pochází z naší skupiny na facebooku Kališnice a z e-mailů, které nám píšete.