"Kdy už bude menstruace neutrální slovo jako třeba rohlík?" ptá se Ivana Kolcunová a zve na představení

"Jedna věc mě nepřestává udivovat. Že menstruace je v dnešní době pořád ještě tabu," říká Ivana Kolcunová, vzdušná akrobatka a spoluautorka multižánrové inscenace obnaŽENA, která jedinečným způsobem představuje proměny ženy během menstruačního cyklu. Přečtěte si, jak Ivana zvládá náročné umění ve všech fázích svého cyklu, a přijďte se 6. června podívat na představení do bránického divadla Bravo!

O představení obnaŽENA jsme na Kalíšek.cz psaly vícekrát. ... jsi jedna a přece čtyřikrát jiná. Každý měsíc. Po celý rok. To je úvodní slogan inscenace o ženské cykličnosti, která bere divákům dech vzdušnou akrobacií, zpěvem, živou hudbou, tancem i hereckými výkony. Jde o zážitek na pomezí nového cirkusu, divadla a meditace s terapeutickým efektem.

V tomto textu vzdušná akrobatka Ivana Kolcunová upřímně popisuje, jak se jí daří kloubit náročné výkony s vlastním cyklem a jak představení obnaŽENA pomáhá pochopit menstruaci nejen ženám, ale i dětem a mužům:

Kdy už bude menstruace normální?

ObnaŽENA bude mít na podzim 5 let. A jedna věc mě ale nepřestává udivovat. Že menstruace je v dnešní době pro někoho pořád ještě tabu. A že cykličnost, která je v podstatě exaktně biologickým jevem, bývá vnímaná jako “ezo” téma. A přitom by se nám všem tak moc ulevilo, kdyby se menstruace jako proces, i krev s ní spojená, normalizovaly.

Proč se jako ženy strachujeme, jestli nám náhodou neprosákne krev na oblečení? Když se říznu do prstu a teče mi krev, tak vzbudím soucit. Když řeknu, že dneska mám fakt silné krvácení, blbě se mi přemýšlí a potřebovala bych si odpočinout, tak to u okolí vzbudí spíše rozpaky.

Ivana Kolcunová - představení obnaŽENA
Ivana Kolcunová - představení obnaŽENA

Nebo ta emocionální stránka věci. Já to mám třeba tak, že jsem vždycky den před menstruací a první den menstruace dost citlivá. Na všechno. A prostě se často rozbrečím. Ať už to má větší, či menší důvod. Nebo "žádný". Najednou mám pocit, že je ten život tak nějak těžší, složitější, že se nedokážu ani rozhodnout, jestli chci grepový nebo pomerančový džus. No a co. Tak se prostě rozbrečím. A je mi smutno, když od žen občas slyším, jak provinile, nebo dokonce i poníženě se cítí, když jim třeba v práci ukápne slza. Nedejbože před šéfem!

Vědomá práce s cyklem a vlastní energií

Jo, musím říct, že když mám naplánované termíny obnaŽENY nebo jiných show, tak se dost modlím, aby mi to nevyšlo na menstruaci. Ale ne proto, že bych ji neměla ráda nebo se za ni styděla. Ale spíš proto, že ten úbytek energie je prostě znát. A k té vzdušné akrobacii i produkční práci se hodí být v plné síle. Ale samozřejmě že za ty roky se protočily všechny fáze cyklu. A naučila jsem se s tím vědomě pracovat. Nazařazuju ty nejnáročnější akrobatické prvky, více se soustředím na dech a častěji deleguju úkoly, když to jde. A přijde mi, že když tomu tělu takhle dám najevo, že ho nechci vyždímat stůj co stůj, tak mi pomůže. A v tom vystupovacím flow dostatek energie nakonec přijde.

Z jedné věci mám fakt velkou radost – že se nám čím dál více daří hrát o cykličnosti a umělecky tu menstruaci ztvárňovat pro širší okruhy lidí. Třeba už druhým rokem spolupracujeme s iniciativou Zdravé dospívání a společně jsme vytvořili program pro školy. A máme vždycky plno! Petra Sovová, lektorka ze Zdravého dospívání to s těma dětma fakt umí. Začínáme přednáškou, já tomu říkám spíš “edukační one-woman show”. Petra nakráčí na pódium s plyšovými pohlavními orgány a autentickými menstruačními pomůckami. A za chvíli už je slyšet upřímný smích dětí, které na konci nadšeně tleskají. A pak nakráčíme na pódium my. A jde vidět, že to ty děti vnímají a dávají nám šanci. A jejich tleskání a výskání mi vžene do očí slzy. Vždycky jim na konci děkuju za jejich pozornost. A že mě těší, že i když je mezi námi generační rozdíl, tak že spolu můžeme takto komunikovat.

obnaŽENA pomáhá lidem pochopit cyklus

A asi největší “wow” jsem zažila na loňském “Hacker campu”. Takový festival pro lidi z IT a technologického prostředí. Mno, takže ano, celkem výzva postavit si tam konstrukci, pověsit šálu a začít se lidí ptát, jestli znají fáze cyklu a kterou by chtěli vidět. Takhle to na těch festivalových akcích dělám – snažím se lidi více vtáhnout do děje a nechat je ovlivnit show. A k mému překvapení to dopadlo skvěle. Lidi pak za mnou chodili, že to bylo super, že jim to pomohlo ten cyklus lépe pochopit. A řada z nich si pak koupila vstupenku na celé představení do divadla.

Přála bych si, abychom se jako společnost jednou dostali do bodu, kdy menstruace bude stejně neutrální slovo jako rohlík.

Ženy, které jsou inspirací

Naše večery v Divadle BRAVO! nejsou “jen” o obnaŽENĚ. Kdysi mě napadlo, že bych to chtěla spojit s diskuzemi se zajímavými ženami. A inspirovat lidi nejen skrze umění, ale i skrze zajímavé příběhy. A mám velkou radost, že se tenhle nápad ujal. Sérii zahájila víc než symbolicky právě Ilona Bittnerová, zakladatelka blogu Kalíšek.cz, a pozvání pak přijaly další významné ženy: herečka Simona Babčáková, ochránkyně lidských práv Lilia Khousnoutdinova, biohackerka Veronika Allister, designérka Anna Marešová, antropoložka Katarína Bagniari Baniariová, průvodkyně rituály Barbora Zemanová, lektorka v oblasti partnerských vztahů Denisa Říha Palečková a další. A naposledy jsme si povídali s celostní lékařkou Helenou Máslovou.

Zorya Blue
Mezinárodní perfomerka burlesky Zorya Blue.

A tentokrát s námi bude 6. června v Divadle BRAVO! moje kamarádka, a za mě nejlepší burlesque performerka, kterou jsem zatím viděla. Zorya Blue. Známe se už snad 15 let. A od té doby, co se začala věnovat burlesce – je to asi tak pět let, se mi začala proměňovat před očima. Přijde mi neuvěřitelné pozorovat, co se stane, když člověk začne naplno dělat to, co opravdu miluje a co ho naplňuje. Zorya na svém webu o sobě říká:

“Charisma, ženskost, vysoká energie ve spojení s půvabem a ohromujícími kostýmy. Jsem zkušená mezinárodní performerka z Prahy, která ve svých vystoupeních ráda ztvárňuje a usměrňuje silné ženské postavy.“

A je to pravda. Z jejích show mě v tom nejlepším slova smyslu mrazí. Protože ta energie, kterou do toho dává, je elektrizující. Je mimo jiné spisovatelka. V minulosti napsala celou řadu turistických průvodců a loni pokřtila svou další knížku – knihu moderní sexuality “Už budeš?”. A tak jsem ji poprosila, jestli by nasdílela, jak ona vnímá menstruaci jako performerka. Jak ji prožívá, jestli ji v něčem omezuje…

Show must go on

Deadline na tento text přišel ve stejný den, když přišla ta horší menstruace. Ta, kterou spousta z nás mívá jednou za dva měsíce. I přes prášky mám pocit, že za chvíli porodím ježka. Jenže k večeru učím. Ale pocitově jsem trochu zelená. Moje milované menstruační kalhotky jsem vyměnila za pohodlnější tampon, dala na sebe sexy prádlo, ve kterém se dneska moc sexy necítím. Mám low energy, takže toho holkám moc nepředám, ale show must go on. V písničce od Portishead se zpívá – “give me a reason, to be a woman”, a já bych zrovna ten důvod potřebovala (smích). Chci být autentická, tak jsem studentkám řekla, že možná budu trochu zmatená, ale užijeme si to. A takhle to dopadlo – byla jsem zmatená a užily jsme si to. Dneska jsem od nich dostala hodně energie.

Asi podstatnou nevýhodou mé práce je, že je jedno, jestli jsem nemocná, mám menstruaci nebo jsem po rozchodu – vystupovat se musí a diváci si zaslouží to nejlepší. I když pravda je, že fyzickou práci vykonává spousta žen a je jedno, jestli mají křeče nebo ne. Takže umění až tak odlišné v tomto není. Největší rozdíl je možná to, že si před show stříhám šňůrku od tamponu – jinak bych totiž stresovala, že mi při nějakém pohybu vyleze vedle kalhotek. Ze stejného důvodu během show nepoužívám kalíšky. Křeče člověk v ideálním případě zažene prášky, únava je prostě únava a je třeba na ni zapomenout.

Ivana Kolcunová - představení obnaŽENA

Zajímavá věc se ale děje s emocemi. Jednou se mi stalo, že den před show se se mnou rozešel kluk. Půl dne jsem brečela, pak si nasadila sluchátka s hudbou z show a dala se do kupy. Byla jsem plná emocí. Stejně jako jsem občas plná emocí před menstruací. A stane se vždy zázračná věc – všechny ty negativní emoce, vztek, bolest, zklamání, jsem schopna přetavit na energii, charisma, zábavu a vše, co je nejlepší pro show.

Tak přijďte kouknout 6. 6. do Divadla BRAVO! v Braníku. A můžete hádat, v jaké fázi zrovna budem ;) Kromě diskuze bude totiž Zorya Blue i vystupovat. A v obnaŽENĚ nás je pět žen. Tak je skoro jisté, že na některou zrovna padne červená karta. A možná v ten den padne i na vás a nebude se vám chtít vůbec nic. Což je úplně v pořádku. Anebo přijďte i tak. Nenamalované, v teplákách a s prosáknutým flíčkem. A i tak si budete moct užít tu podporující atmosféru. Že jsme v pořádku. Takové, jaké jsme.

Ivana Kolcunová
Ivana Kolcunová
vzdušná akrobatka, psycholožka, autorka představení obnaŽENA

Jsem milovnice pohybu, vzdušná akrobatka a vystudovaná psycholožka, která se věnuje tématu ženské cykličnosti. V rámci mé vize podpořit ženy v přijímání sebe samých se vším všudy a inspirovat muže v přijímání žen, jsem založila projekt The Same Self. Z něj - ve spolupráci s dalšími umělci - vznikla multižánrová inscenace obnaŽENA.

Představení je věnováno ženám. Aby láskyplně přijímaly svou přirozenost. Aby byly v kontaktu se všemi dary, které jim měsíční cyklus přináší. Aby mohly vědoměji využívat proměnlivost své energie (ať už v soukromém životě nebo v práci).

Představení je věnováno mužům. Aby uviděli potenciál, který se skrývá v náladách ženy. Aby pochopili, že i ta "protivná" fáze má svou krásu a přínos. Aby respektovali ženu v její celistvosti.

obnaŽENA

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

The Same Self - dechberoucí představení o cykličnosti

... jsi jedna a přece čtyřikrát jiná. Každý měsíc. Po celý rok. To je úvodní slogan představení o ženské cykličnosti, které kombinuje akrobatické výkony se zpěvem, tancem a hodně silnými slovy. Navštívit divadlo na začátku prosince 2021 vám doporučujeme "všemi 10" a samy jsme zvědavé, jakým směrem se bude představení ubírat v příštím roce.

Zorya Blue: Burleska je o body positivity. Učím ženy cítit se skvěle ve vlastním těle

"Vystupování mi určitě pomohlo mít ráda své tělo," říká Zorya Blue, zakladatelka Czech Burlesque School, v níž na kurzech a workshopech ženy podporuje, aby se přijaly takové, jaké jsou. "Nároky na ženy a ženská těla jsou prostě nereálné. Od nejmladších let nám společnost říká, že máme být nějaké," popisuje performerka, producentka a moderátorka podcastu Už budu!. Burleska podle ní ženy přitahuje, protože je hodně o body positivity. Jaké to je se burleskou živit a stát na pódiu téměř nahá?

Ivana Kolcunová: Je umění si říct, že taková, jaká jsem právě teď, jsem v pořádku

Představení vzdušného tance obnaŽENA je dialogem akrobatky a zpěvačky o ženě a její proměnlivosti v průběhu menstruačního cyklu. Je o tom, že žena je stejná a přece čtyřikrát jiná. S Ivanou Kolcunovou, autorkou námětu a konceptu této multižánrové inscenace, jsme si povídaly o tom, co ji naučily "ženské kruhy", jak dojemná je odezva dívek, žen i mužů, a také o tom, že je možné si plnit sny, i když je to mnohdy adrenalin a bolest.

Lenka Chuchutová: Nejde jen o fyzioterapii, ale o příběh každé ženy, intimitu i vztah k ženství

Pro fyzioterapeutku Lenku Chuchutovou není práce s pánevním dnem jen o cvičení, ale je to téměř životní filozofie. "Být ve spojení se svým tělem a svou pánví znamená, že děláte věci s větší radostí a lehkostí a daleko víc autenticky. Tím pádem máte i spoustu energie," říká žena a kněžka, která spolu dalšími fyzioterapeutkami a psychoterapeutkami provozuje centrum, které nabízí podpůrné terapie při léčbě různých gynekologických témat. Povídali jsme si i o vhodných menstruačních pomůckách a o síle rituálu menarché.