Pudr s mastkem pro intimní hygienu? Raději ne. Johnson & Johnson stahuje pudr z trhu

Společnost Johnson & Johnson oznámila, že od roku 2023 stahuje z evropského trhu pudr pro kojence s obsahem mastku. Důvodem jsou letité soudní spory ohledně jeho údajné spojitosti s rakovinou vaječníků. Američanky měly ve zvyku používat dětský pudr i pro intimní hygienu. A mnohé ho viní z rakovinotvorných účinků.

„Máma mě naučila, že k opravdovému osušení je potřeba víc než jen ručník.“

Ne, takovou reklamu dětskému pudru Johnson & Johnson nedělala nějaká roztomilá slečna, nýbrž urostlý baseballista Harmon Killebrew. A to v roce 1972.

Mastek a intimní hygiena

Používat k osobní hygieně pudr, včetně toho, že ho ženy přijaly jako součást intimní hygieny - a proti zápachu si sypaly pudr na kalhotky či vložku -, má v USA "tradici" po desetiletí. Dětský pudr otevíral "Johnsonům" dveře domovů po celém světě a byl základním kamenem pověsti značky "přátelské k rodině". Podle odhadu společnosti byl v letech 1930 až 1990 dětský pudr používán u zhruba poloviny dětí narozených ve Spojených státech. Marketingová prezentace z roku 1998 popsala dětský pudr jako "aktivum číslo 1", které je zásadní pro „hlubokou osobní důvěru“, kterou spotřebitelé ke značce mají... Tato důvěra, která se otřásala celkem už 38 tisíci žalob ze strany údajně poškozených spotřebitelů, dostala nyní ránu z milosti. Dětský pudr s mastkem, tak jak ho znaly celé generace, končí.

Společnost Johnson & Johnson oznámila, že od roku 2023 stahuje z evropského trhu pudr pro kojence s obsahem mastku kvůli letitým soudním sporům ohledně jeho údajné spojitosti s rakovinou vaječníků. Obvinění, že výrobek byl kontaminován azbestem, a proto způsoboval rakovinu, společnost nadále odmítá. (V USA byl pudr na bázi mastku stažen z trhu už v roce 2020.) Mastek bude ve výrobcích nahrazen kukuřičným škrobem (kterým mastek jiní výrobci pudrů nahradili už před časem).

Proč je mastek problém?

Problém je vlastně stále "jen" v podezření... I když z celého příběhu agresivního marketingu, lobby kosmetických gigantů a vágních regulí pro běžnou kosmetiku v USA se vám asi neudělá dobře. Přečíst si o tom můžete na stránkách New Yorkeru.

"Podle současných vědeckých důkazů neexistuje příčinná souvislost mezi použitím mastku v intimních oblastech a vznikem rakoviny vaječníků. Dosud největší analýza ovšem ukazuje, že ačkoliv nebyla prokázána přímá souvislost, možná existuje malé a zatím nezaznamenané zvýšení rizika. Předpokládaný vztah mezi mastkem a rakovinou vaječníků vychází z toho, že mastek jako surovina může být kontaminován karcinogenním azbestem," píše dTest.

Mastek je přirozeně se vyskytující měkký minerál. Skládá se z křemíku, hořčíku, kyslíku a vodíku. V kosmetickém průmyslu se používá nadrcený na velmi jemný prášek. Mastek jako takový je stále považován za bezpečnou látku (a nejdete ho i v některé bio kosmetice). Kosmetický mastek (ve složení ho hledejte jako talc) by ale neměl obsahovat žádné stopy azbestu. Prášek z mastku se získává rozmělněním přírodního minerálu složeného především z hořčíku a silikátů. Azbest je rovněž přírodní minerál a je také tvořen silikáty. Mastek i azbest se vyskytují ve stejných lokalitách a stejných dolech. Společnost Johnson & Johnson kvůli popularitě svého dětského pudru svého času dokonce doly na mastek koupila, aby měla surovinu pod větší kontrolou.

Kosmetiku už jen talc-free?

Už jen talc-free?

"Dříve se mastek používal i v produktech pro děti, zejména v USA, ale současná doporučení pro výrobky dětské kosmetiky jej nepřipouští. Nikoliv proto, že by byl karcinogenní, ale proto, že jeho částice jsou tak malé, že je dítě může vzdechnout a poškodit si plíce. Mastek je široce používán v jiných typech kosmetiky, zejména pudrovém make-upu nebo očních stínech, kde brání navlhnutí nebo tvorbě hrudek a dodává krycí vlastnosti výrobku," dočteme se na stránkách dTestu. Milovnice přírodních produktů správně připomenou, že i v dekorativní kosmetice už se najdou talc-free pudry a tvářenky. Mastek v nich bývá nahrazen slídou, také přírodním minerálem, a to zejména z toho důvodu, že mastek hůř nese pigment a víc ucpává póry.

A co používáte pro intimní hygienu vy?

V těchto článcích se dočtete, co jste možná nevěděli o intimní hygieně a zdánlivě nevinných produktech denní potřeby:

Zdroje: dTest.cz, newyorker.com, ac24.cz, encyklopedie.biooo.cz

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Přírodní kosmetika se zeleným jílem

Již delší čas si na našem e-shopu můžete vybrat z mnoha různých výrobků italské firmy Argital. Jednoduše jejich výrobky milujeme! A proto si Argital zasluhuje samostatný článek, ve kterém se mu dostane mnoho chvály a ocenění.

Karolína Krézlová: Kosmetiku plnou chemie u mě v koupelně nenajdete

S herečkou, modelkou a moderátorkou Karolínou Krézlovou jsme si povídaly o menstruaci a pracovním vytížení, menstruačních kalhotkách, na které nedá dopustit, o přírodní kosmetice, nesrovnávání se s druhými i o pečujících rituálech, kdy je vděčná svému tělu. Vděčnost a pokoru cítí i díky cestování na vlastní pěst: "Když v Africe vidíte plačící matku s dítětem před nemocnicí, která nemá peníze ani na vyšetření, ani na případné ošetření, změní to váš život a způsob myšlení."

Jak mě uchvátila přírodní kosmetika Anela

Značku Maluna sleduji už několik let. Přestože nepatřím k lidem, kteří by řešili ekologii příliš aktivně, menstruační kalíšek používám už přes deset let, protože je to prostě to nejlepší, co mě potkalo. Za ekologii má u mě plusové body, ale pro mě je u kalíšku nejdůležitější to, že s ním vlastně většinu času ani nevím, že nějakou menstruaci vůbec mám.

Lenka Hudová: Přírodní kosmetikou žijeme, z naší rodiny je skvělý tým

Lenka Hudová, jednatelka a spolumajitelka rodinné české firmy, která vyrábí přírodní kosmetiku DERMAPRO, říká, že kouzlu přírodních ingrediencí a vývoji nových produktů propadla. Co ji a její blízké přimělo kosmetiku vyrábět? Jak kloubí práci a rodinu a jaká je její oblíbená vůně? Enormně nás zajímala řada intimní péče pro ženy DERMAPRO Gyne. V čem jsou mycí gel a gynekologická koupelová sůl jedinečné? Nejen to se dočtete v rozhovoru.