Rozdíly mezi menstruačními kalíšky

Pro správnou funkčnost kalíšku je nutné zvolit vhodnou velikost. Některé ženy to prostě tipnou podle jednoduchého návodu některého z výrobců. Pokud si ale chcete být jistější, že nesáhnete vedle, jsou informace v tomto článku přesně pro vás!

V množství různých značek menstruačních kalíšků může být obtížné najít ten pravý, ale oproti roku 2006 (byla pouze 1 značka na českém trhu) máme velkou výhodou v tom, že téměř každá žena může najít pro sebe ten pravý.

Menstruační kalíšky dnes vyrábí mnoho různých firem - v mnoha velikostech, barvách, z různých materiálů...
Menstruační kalíšky dnes vyrábí mnoho různých firem - v mnoha velikostech, barvách, z různých materiálů...

Rozměry menstruačních kalíšků

Nejdůležitější je pro výběr menstruačního kalíšku jeho průměr, ale je dobré přihlédnout také k délce kalíšku a objemu. Průměr kalíšku rozhoduje o tom, zda se kalíšek do pochvy vejde nebo ne (příliš velký kalíšek možná zavedete, ale bude nepříjemně tlačit). Na internetu existuje mnoho zavádějících informací o tom, že kalíšek je třeba vybírat podle síly menstruace - ano, ale je to až druhé kritérium. Pokud máte úzkou pochvu, tak i když máte silnou menstruaci, musíte si koupit nějaký z menších kalíšků.

Porovnání jednotlivých značek vám usnadní přehledy a fotografie na těchto stránkách:
Přehled různých značek menstruačních kalíšků
Kalíšky dle objemu, průměru a délky

Pevnost menstruačních kalíšků

Většina kalíšků je vyrobena ze silikonu, některé z TPE (např. Me Luna, SilkyCup, Masmi Organic Care). V závislosti na shore materiálu (udává měkkost) a množství použitého materiálu, mají kalíšku různou pevnost. Pokud srovnáte kalíšky různých značek se stejnou hodnotou shore, nemusí být stejně měkké, protože je na ně použito jiné množství materiálu - mají jinak silné stěny.

  • Podstatné je, že měkkost kalíšku nemá hlavní vliv na funkci. Důležitý je obvod kalíšku.
  • Pokud vám bude kalíšek obvodem malý, bude protékat.
  • Pokud vám bude kalíšek obvodem velký, bude vás buď tlačit nebo pokud bude měkký, ohne se a bude protékat.

Hlavní je tedy zvolit správný obvod, Ze zkušeností víme, že ať je kalíšek měkký nebo pevný, tak o kalíšku se správným obvodem vůbec nevíte. Podle čeho tedy volit?

  • Měkký kalíšek se hodí pro ženy, které jsou hodně citlivé a pevný kalíšek by jim vadil při vyndavání.
  • S pevným kalíškem je jednodušší manipulace - snadno se po zavedení otevře a také drží tvar, když ho vyndaváte.
  • Pevný kalíšek se hodí pro sportovní ženy, které mají zpevněné pánevní dno. Pokud žena stáhne svaly, může se měkký kalíšek snadno ohnout a protéci.

Porovnání jednotlivých značek najdete v článku Který kalíšek je měkký a který pevný?.

Dírky u horního okraje kalíšku

Kalíšky mají 2, 4 nebo 6 dírek. U různých značek jsou dírky různě veliké. Jsou na kalíšku proto, aby se při zavádění kalíšek správně otevřel a vznikl podtlak. Co je dobré vědět?

  • Pokud se kalíšek naplní až k dírkám, začne jimi mírně protékat.
  • U kalíšku se 2 dírkami je někdy potíž se správným otevřením.
  • Dírky je potřeba čistit. Lze to opatrně udělat špendlíkem nebo kalíšek naplnit vodou, přiklopit rukou a druhou rukou ho zmáčknout - voda vystříkne dírkami a pročistí je.

Kalíšky ve tvaru baňky (např. FemmyCycle, Merula, Satisfyer) nemají dírky nebo mají velmi malé dírky. Technika zavádění je trochu jiná a dírky nejsou potřeba.

Zakončení menstruačního kalíšku

Klasické a původní zakončení kalíšku je stopka. Může být různě dlouhá a je na kalíšku z toho důvodu, že se mnoho žen obává, jak kalíšek vyjmou. U tamponů je šňůrka, logickým řešením u kalíšků tedy byla stopka. Většina žen ale stopku dříve či později ustřihne, protože kalíšek je nejlépe vyndavat za spodní část a stopka překáží.

Tip: Je možné ustřihnout pouze část stopky, která vám vadí a část stopky ponechat, pokud vám usnadňuje vyjmutí kalíšku.

Další možné zakončení kalíšků je kulička (např. u kalíšků Me Luna, Naturcup), očko (Me Luna, Selena Cup, Satisfyer Feel Confident) nebo plochá stopka (LunaCup nebo lístek u  Luv Ur Body). Toto zakončení nemusíte ustřihnout, je pohodlné pro nošení a může některým ženám vyhovovat při manipulaci s kalíškem. S trochou zručnosti s manikúrními nůžkami ho lze také odstranit.
Výhoda těchto zakončení je tedy v tom, že za toto zakončení lze kalíšek dobře uchopit a zároveň není při používání nepříjemně cítit - což nezkrácená stopka být může.

Poslední variantou je kalíšek bez zakončení (Me Luna basic), který má pouze hladké dno. Často si ho kupují ženy, které již nějakou zkušenost s používáním menstruačního kalíšku mají.

Různá zakončení kalíšků Me Luna

Jak na vytahování kalíšku

Zakončení kalíšku by vám v žádném případě nemělo sloužit k vytahování kalíšku ven z pochvy. Menstruační kalíšek je třeba uchopit za spodní část, zmáčknout ho a teprve potom vytahovat. Zmáčknutím se totiž zruší podtlak a vyjmutí kalíšku je pak již jednoduché. Bez zrušení podtlaku může být nepříjemné až bolestivé. Stopka (nebo kulička či očko) slouží k tomu, abyste kalíšek mohla snadno chytit a urovnat při zavedení tak, jak potřebujete. Pokud při vyjmutí nemůžete na spodní část kalíšku dosáhnout, můžete ho za zakončení o kousek posunout.

Barva kalíšku

Někteří výrobci mají v nabídce také barevné menstruační kalíšky. Funkci splní všechny kalíšky stejně a a ty, které najdete na e-shopu Maluna, také splňují požadavky na kvalitu a zdravotní nezávadnost. Záleží tedy jen na vás, jakou barvu si vyberete!

Více informací o barvách najdete v článku Barevné kalíšky.

Menstruační kalíšky LunetteLunette v čiré variantě a čtyřech barvách.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Čínské kalíšky

Stejně jako mnoho jiných výrobků, se v Číně vyrábí i menstruační kalíšky. Existují značky z Číny a existují také dovozci čínských kalíšků, kteří dali těmto kalíškům vlastní názvy. Někteří výrobci si nechávají kalíšky v Číně vyrobit. Jak se v tom vyznat?

Značky menstruačních kalíšků

Menstruační kalíšky se vyrábí v mnoha zemích. Liší se tvarem, zakončením, barvami a materiálem, ze kterého jsou vyrobené. V závislosti na zpracování, místě výroby i strategii firmy se také odlišují cenou. V tomto článku najdete seznam různých značek a článek zároveň funguje jako rozcestník, pokud hledáte o nějaké značce více informací.

Proč kalíšek někdy protéká a jindy ne?

Také jste to zažily, kalíšek někdy sedí skvěle a někdy (z nepochopitelných důvodů) proteče? Máme na to jednoduchou odpověď, neboť v jednoduchosti je síla a my někdy zbytečně vytváříme složité důvody a varianty, proč tomu tak je.