"Pro mě je menstruace komunikačním kanálem mého těla, kterým mi dává najevo, jak dobře se o sebe celý měsíc starám, jestli dostatečně odpočívám a jak zacházím se svou energií," říká Vendulka Pánková, která jako menstruační koučka pomáhá ženám menstruovat bez bolesti. Ženy Vendulka podporuje také v uvolňování pánevního dna a jeho správném cvičení. Věděli jste, že pro třetinu žen je relaxace pánevního dna mnohem zásadnější než posilování, protože ho mají stresem a tlakem na výkon příliš stažené?
Na úvod nám, prosím, povězte, s čím vším může oslabené pánevní dno souviset a jak často cvičit a relaxovat, aby to mělo význam?
Oslabené pánevní dno je častým problémem u žen po porodu nebo po přechodu. Ale může nás, ženy, potkat i v jiných fázích života, kdy nemáme dostatek pohybu a aktivity (pánevnímu dnu opravdu nesvědčí náš sedavý styl života) nebo je na pánevní dno naložena velká zátěž – zvedání a přenášení těžkých břemen, rychlé zvýšení váhy či nadváha… Ale i zátěž emoční v podobě nezpracovaného traumatu nebo jako následek po gynekologických zákrocích a potížích. Časté je také u oslabeného pánevního dna zhoršení při dlouhodobém nesprávném cvičení (např. sklapovačky – klasicky když se ženy po porodu s oslabeným pánevním dnem snaží neefektivně vycvičit bříško, a ještě si zhorší pánevní dno i bolest zad), při přehnaném tlačení při vylučování (měly bychom se umět na WC patřičně uvolnit, ne tlačit!) nebo po dlouhotrvajícím kašli.
Poznáme ho nejtypičtěji podle úniku moči – právě při běhu, poskočení, zakašlání, kýchnutí nebo smíchu. (Inkontinence však nemusí být způsobena pouze oslabeným pánevním dnem – je více typů. A kromě úniku moči můžeme mít potíže i s únikem plynů nebo stolice.)
Není to však jediný signál – časté je i vnímání povolených svalů pánevního dna a příliš "otevřené" pánve, pokles / prolaps orgánů (děloha, močový měchýř, konečník), bolesti zad – především beder, povolené a nefunkční břicho, necitlivosti či bolest při milování, ztráta chuti na sex.
Ženy se pak vrhají rovnou na posilování, což není optimální postup, a tudíž nemusí nést kýžené výsledky.
Co tedy ženám radíte?
Všem ženám doporučuji naučit se pánevní dno relaxovat předtím, než se pustí do posilování. I ženy s oslabeným pánevním dnem mívají svaly pánevního dna v dysbalanci a některá svalová vlákna příliš stažená. Chceme tedy svaly dostat na stejnou "startovní pozici", aby následné cvičení mělo skutečně efekt. A zároveň abychom se po cvičení nedostaly do opačného extrému. Nechceme pánevní dno stažené, ale krásně pružné a "šťavnaté", schopné se adekvátně aktivovat a vyvinout sílu a výdrž, ale i se uvolnit. ;) Pak bude i funkční.
Ale úplně prvním a klíčovým krokem je z mé zkušenosti vůbec začít pánevní dno vnímat a vědět, jaké svaly ho tvoří a s čím tedy chceme vlastně pracovat. Mnoho žen vlastně pořádně neví, co to pánevní dno je, a buď ho ani necítí, nebo místo pánevního dna stahují hýždě, a velmi často posilují na základě "dobrých rad" o přerušování močení na WC pouze svěrače.
Pokud si z tohoto rozhovoru odnesete alespoň jednu věc, ať je to toto – Nikdy nezadržujte na záchodě močení v naději, že si posílíte pánevní dno! Zapojíte především svěrače, což je jen pouhých cca 10 % pánevního dna, takže to rozhodně není funkční cvičení. Ale především si narušíte vylučovací reflex, můžete si přivodit hyperaktivní močový měchýř a je tu i riziko zánětů močových cest.
Učím tedy ženy se na pánevní dno naladit, podpořit jeho citlivost a pracovat s ním ne silově a výkonově, ale jemně a s citem. Právě práce s pánevním dnem mne naučila, jak velká síla se skrývá v jemnosti.
Dalším krokem je dech a nastavení pánve a trupu, pochopení souvislostí v těle (např. souvislost pánve s chodidly, břichem a krkem), a pak se teprve pouštíme do cvičení.
S tím, že ženy učím především "neviditelná cvičení", která můžete dělat kdekoliv, a pánevní dno správně používat v každodenních aktivitách, místo cvičení dlouhých sestav. Pro pánevní dno je totiž vhodnější cvičit krátce, ale často (třeba tři minuty každé dvě hodiny) než hodinu jednou za týden. Pokud ho umíte správně zapojovat, dělá mu pak dobře cvičení na střed těla (core, HSS), pilates, joga, nordic walking… nebo tanec.
Ale jako nejzásadnější vnímám to, jak ho používám a zapojuji každý den, nechceme donekonečna jen cvičit. Každopádně po cvičení doporučuji opět nezapomínat na relaxaci.
Jaké cvičení není pro ženy s oslabeným pánevním dnem vhodné?
Dokud pánevní dno nezačnete při pohybu správně zapojovat, vyhnula bych se intenzivnímu běhu, skákání, trampolínám, nebo vibračním plošinám. Pozor také na sklapovačky (ty ale nedoporučuji nikomu) a vše, kde dochází ke zvýšení nitrobřišního tlaku (například i zvedání činek a závaží).
Pokud už vás trápí lehká inkontinence, využijte inkontinenční kalhotky (či plavky). Jsou pohodlnou a elegantní alternativou k jednorázovým inkontinenčním vložkám. Kalhotky lze ve většině případů používat i jako menstruační a částečně to platí i obráceně.
- Inkontinenční kalhotky Love Luna mají patentované zabezpečené švy proti úniku. Moč má totiž rozdílnou konzistenci než krev (moč je řidší).
- Plavky od značky Dorina můžete používat pro plavání v době slabé menstruace i při menších problémech s inkontinencí.
Co ještě může mít na stav pánevního dna vliv?
Málo se například mluví o vlivu jizev na stav pánevního dna – pokud máte jizvu po porodu nebo třeba po gynekologické operaci, víte, jak o ni pečovat? A hlavně – děláte to?
Pro funkční pánevní dno je vhodné zaměřit se i na stav a funkčnost chodidel, nastavení pánve a trupu, zapojení břišních svalů a středu, dechové stereotypy, nebo stav krku a čelistí, potažmo znát souvislost s hrdlem a hlasem.
Důležitou roli hrají i emoce a energie v těle, a proto se s ženami zaměřuji i na psychosomatické příčiny potíží a celostní pohled na ženskou pánev.
O cvičení pánevního dna toho bylo napsáno mnoho a mnoho žen pátrá především po tom, jak pánevní dno posílit. Ale pojďme se více bavit také o relaxaci. Proč je tak důležitá a jak pánevní dno uvolňovat?
Jak jsem již zmiňovala, relaxace je důležitá i pro ženy, které mají pánevní dno povolené, aby cvičení přineslo kýžený efekt. A zhruba pro 30 % žen je právě relaxace i mnohem zásadnější než cvičení, protože mají pánevní dno v hypertonu – stažené, o čemž se příliš nemluví (časté především u sportovkyň a hodně fyzicky aktivních žen a u výkonově zaměřených žen, které na stres reagují stažením svalů). Cvičením a jeho posilováním si pak svůj stav ještě zhoršují.
Stažené pánevní dno může způsobovat bolesti a napětí v pánevní oblasti, především v oblasti kříže, kostrče, stydké spony a kyčlí, menstruační a ovulační bolesti a bolesti v malé pánvi, funkční neplodnost, bolestivost při sexu (ale třeba i při zavádění tamponu), vaginismus, potíže s vylučováním, hyperaktivní močový měchýř, zácpy nebo hemeroidy.
Mám velkou radost, když například můj program pro menstruaci bez bolesti ženám jako "vedlejší produkt" přináší i úlevu od hemeroidů, kterých se léta nemohly zbavit, ač vyzkoušely ledasjaké preparáty.
A jak pánevní dno uvolňovat?
K účinnému uvolňování pánevního dna doporučuji naučit se dýchat až dolu do pánve, "do kalhotek". Zkuste si položit dlaně na podbřišek a nadechnout se až dolu, jako kdybyste v pánvi nafukovaly balonek. Dech cítíme nejen vpředu v podbřišku, ale i dole v pánvi, v bocích a vzadu v kříži. U toho si můžete představovat, jak se svaly pánevního dna uvolňují, tekutí a rozpouštějí se do podložky jako kostka ledu na sluníčku… :) Doporučuji začít vleže s pokrčenými koleny a dopřát si k uvolnění dostatek času.
K uvolňování ráda používám i teplo, myofasciální relaxaci, jemnou masáž pánve, relaxační pozice a cviky… A pomoci může i orgasmus. :) Tyto a další techniky učím ženy na kurzech pro Zdravé pánevní dno nebo Menstruaci bez bolesti.
Stačí uvolňovat fyzicky? Jak velkou roli hraje u zdravého pánevního dna psychosomatika?
Pánevnímu dnu se přezdívá "emoční barometr" – velmi citlivě reaguje na naše emoce a především na stres a pocit ohrožení. Proto je pro ženy tak důležitý pocit bezpečí a bezpečné prostředí třeba při milování nebo porodu – v případě ohrožení se pánevní dno stáhne a proces porodu i prožitku z milování se zastaví.
Pokud nám tedy nejde pánevní dno uvolnit technikami přes tělo, je vhodné se podívat, co držím i na emoční úrovni. Čemu se moje pánevní dno brání, čemu se uzavírá, čeho se bojí… Co nechci pustit? Z čeho je mé tělo ve stresu a napětí? Mám potřebu neustálé kontroly a dokonalosti, podávání výkonů?
Svaly mohou na ohrožující a traumatizující situaci reagovat nejen stažením, ale i povolením (a pak se nám nedaří je posilovat, i když se můžeme ucvičit) nebo odpojením se – necítíme je, nejsme schopné s nimi nic dělat.
Na pánevní dno má také velký vliv náš vztah k ženství a všemu, co s ním souvisí, k sexualitě, pocity studu a viny za své tělo a jeho projevy a potřeby, sebeláska a sebepřijetí.
Učíte orientální a bollywoodský tanec, ženský prožitkový tanec, tanec ženských archetypů atd. Dá se říct, který tanec je pro pánevní dno nejlepší?
Pánevní dno miluje pohyb obecně, rozhodně mu nesvědčí sedavý způsob života. Takže vřele doporučuji jakýkoliv tanec, ale například u orientálního tance existují i vědecké studie, že pomáhá pánevní dno dostat do kondice a vnímám ho jako pro ženy ideální. :)
Učím i Loona dance, ženský prožitkový tanec inspirovaný mimo jiné pohyby orientálního tance, který podporuje naše lůno a ženskou energii, a pracujeme v něm vědomě i s pánevním dnem, takže ho můžu též doporučit.
V čem tkví blahodárnost tance pro ženské zdraví? A uvolňuje tanec, nebo spíše posiluje pánevní dno?
Tanec vnímám jako blahodárný po všech stránkách. Pomáhá tělo posílit, protáhnout, získat grácii a ladnost, vylepšit koordinaci a motoriku. Pomáhá i naší duši a psychické pohodě, uvolnit emoce a stres, vyplavit endorfiny, podpořit ženskost, smyslnost, zabydlet se v těle a mít radost ze života.
Navíc je to pro mě skvělá forma meditace – krásně vás dostane do "tady a teď" a pro mě mnohem příjemnějším způsobem než klasická verze vsedě. Pánevní dno pak zábavným a nenuceným způsobem posiluje. Já sama mám tento způsob mnohem raději, než "suché" cvičení. :)
Jaké ženy vás nejčastěji vyhledávají? Kdo je vaše typická klientka?
Na tanec za mnou často chodí ženy, které se chtějí naladit na své tělo a užívat si ho v každém věku i velikosti. Chtějí přístup, který není tolik orientován na výkon, ale především na prožitek, ženskost a vědomý pohyb, který podpoří tělo i duši. Vedu i kurzy pro seniorky, takže když mi někdo tvrdí, že je na tanec moc starý, ukážu mu moje "holky", kterým je 70 plus a díky tanci mládnou a udržují se v kondici.
Tanec také skvěle pomáhá přijmout své tělo a milovat ho takové, jaké je. (Aneb chcete mít tělo tanečnice? Stačí mít tělo a začít tančit. ;) )
U pánevního dna s ženami nejčastěji řeším bolestivou menstruaci a techniky, jak si užívat svůj cyklus příjemněji, podporu otěhotnění, péči po porodu, prevenci a řešení inkontinence nebo sexualitu a více potěšení z milování.
Kurzy a konzultace v rámci projektu Menstruace bez bolesti jsou především pro ženy, které už zkusily ledacos, lékař jim řekl, že jsou v pořádku, ale jim se nedaří menstruační bolesti zmírnit a nechtějí se spokojit s "řešením" v podobě velkých dávek analgetik, antikoncepce nebo čekání na to, jestli bolest po porodu přejde (nebo taky ne…).
Sama jsem zkoušela bylinky, doplňky, preparáty, úpravu stravy, změnu menstruačních pomůcek… Zlepšení nebylo bohužel žádné, nebo jen minimální, a analgetika téměř nezabírala. Pomohla mi až práce s pánevním dnem, dechem a naladění se na ženskou cykličnost a potřeby svého těla.
Ženám však nabízím celostní přístup a široké spektrum nástrojů, ze kterých mohou vybírat. A především pochopení, v čem může být potíž právě u nich, a nasměrování tím správným směrem, který může pomoci právě jim.
Nejsem zastáncem instantních a zobecňovaných řešení, ani přesvědčování, že pomůže jen ta moje jediná správná metoda. Z mé zkušenosti má každý cestu jinou, a ráda proto pomáhám se v té spleti cest vyznat, pochopit souvislosti a najít to pravé pro sebe.
Kromě jiného jste menstruační koučka a pomáháte ženám menstruovat bez bolesti. Proč ženy menstruace bolí? A existuje snadné řešení, jak mít menstruaci v pohodě?
Příčin bolestivé menstruace je více. Mimo jiné může jít např. o endometriózu a různé gynekologické potíže, proto ženám doporučuji určitě nejprve navštívit gynekologa, případně zkontrolovat hladiny ženských hormonů.
Nejznámější příčinou bolestivé menstruace je zvýšená hladina prostaglandinů – hormonům podobných látek, které lokálně zvyšují zánětlivou reakci těla a zesilují křečovité svaly dělohy při vypuzování menstruační krve, což působí typické menstruační bolesti.
Vliv mívá i stažené pánevní dno, které "utlačuje" dělohu samotnou a děložní čípek, což brání volnému odtoku menstruační krve a děloha se tak musí stahovat tím více, a křeče, a tím i bolesti, jsou horší a přenáší se například i na střeva nebo vystřelují dále do těla.
Pro mne je menstruace komunikačním kanálem mého těla, kterým mi dává najevo, jak dobře se o sebe celý měsíc starám, jestli dostatečně odpočívám a jak zacházím se svou energií. Proto mi zásadně pomohlo dovolit si první dny menstruace (popřípadě i pár dní před) zvolnit a odpočívat a nebičovat se za to, že nemůžu být všude, stíhat vše a potřebuji pomalejší tempo. Pokud si odpočinek dopřeji, bolesti a únava jsou minimální a po menstruaci mám energie o to více a i následný PMS je mírnější.
Z mé zkušenosti pomáhá snižování zánětu (stravou, relaxací, případně včasným podáním protizánětlivých léků na bolest), uvolňování pánevního dna a pánevní oblasti (a obecně pánevní dno v optimální kondici) a naladění se na vlastní cykličnost a přijetí menstruace jako daru a cesty, jak být v souladu se svým tělem.
Není to tak "snadné" jako zapít prášek a ignorovat, co se v mém těle děje, ale pokud si svou cestu samy k sobě prošlapete, prášky už pak nejsou potřeba, a když bolest přece jen přijde, obvykle mi stačí pět až deset minut technik, které mám ozkoušené, a bolesti ustoupí i bez prášků. Což je něco, čemu bych dříve ani nevěřila, že je možné, a proto považuji za důležité šířit mezi ženy, že to skutečně jde i jinak.
Máte pro naše čtenářky nějaký osobní tip, jak dostat cykličnost do našich nabitých diářů?
Cykličnost se může někomu jevit jako "ezo-koncept", ale z mého pohledu jde o velmi praktický přístup k životu v ženském těle. Je prokazatelné, že se hladiny hormonů v ženském těle s každým cyklem mění, což přináší vědecky zdokumentované změny – v průběhu cyklu se mění naše imunita (víte, že máte větší pravděpodobnost onemocnět v premenstruační fázi?), náš práh bolesti (nejvíce ji sneseme po menstruaci), náš hlas (při ovulaci je nejvyšší a nejčistší, při menstruaci zastřenější a hlubší), naše soustředění nebo třeba chuť na milování a citlivost na dotek. Právě souvislost doteku a ženské cykličnosti teď zkoumáme a rozvíjíme v projektu s pracovním názvem "Cyklický dotek", který chystáme s masérem Markem Šťastným. Když znáte specifika jednotlivých fází, nejen co se týče doteku, ale i energie, komunikace a emocí, může vám to zlepšit nejen vztah sama k sobě, ale i partnerský a pracovní život. :)
Proto ženám doporučuji zkoumat svůj cyklus a alespoň tři měsíce za sebou si zapisovat, nejlépe každý den, tělesné příznaky (například děložní hlen, zadržování vody, bolestivost prsou, bolesti zad a hlavy atd.),chuť na milování, pocit přitažlivosti (kolem ovulace se "zázračně" zvyšuje :) ), společenskost (nebo chuť zalézt "do nory") ,emoční naladění, styl komunikace (hádavost x vstřícnost) a další specifika.
Důležité je najít opakující se vzorce u sebe. Obecné rozdělení a charakteristika fází je dobré vodítko a inspirace, ale vedu ženy k tomu, aby poznaly vlastní cyklus a necítily se divně, že to mají třeba jinak, než zrovna četly v knížce nebo na internetu.
- A pak si můžu například na fázi po menstruaci nechat věci a aktivity vyžadující plánování, strukturu, logické myšlení a racionální pohled na věc. Je vhodné využít dostatek energie a výdrže nejen pro práci, ale i pro sport.
- V ovulační fázi si můžeme plánovat více schůzek a společenských událostí, využívat chuť komunikovat i čas na randíčka… A těšit se na smyslné milování s partnerem. :)
- V premenstruační fázi nám dobře dělá kreativní činnost, mnoho žen rádo před menstruací uklízí nebo dotahuje úkoly. Ale je dobré v této fázi kompenzovat přetlak emocí třeba vhodným pohybem.
- A na menstruační fázi si neplánovat nic náročného a užívat si odpočinku, samoty, čerpání energie, silnější naladění se na potřeby svého těla a intuici.
Pokud svůj cyklus zvládáme v diáři reflektovat, tělo se nám během měsíce bohatě odmění dostatkem energie a příjemnější menstruací.
Je nějaká možnost využití cykličnosti i pro ženy bez menstruačního cyklu?
Ano, pokud už cyklus nemáte, můžete se naladit na cyklus Měsíce!
Nov odpovídá menstruaci, dorůstající měsíc fázi po menstruaci, úplněk ovulaci, a couvající měsíc premenstruační fázi.
Dotazník můžete vyplnit zde.
Pro ženy, které se chtějí dozvědět více o tom, jak docílit, aby je menstruace nebolela a mohly si ji třeba i užívat, má Vendulka pozvánku na kurz MENSTRUACE BEZ BOLESTI – Na cyklické vlně, který začíná už 22. 8. 2022.
A inspiraci o pánevním dnu a pokladech ukrytých v naší pánvi můžete čerpat ve facebookové skupině Tajemství ženského těla.
Vendulka je vášnivá tanečnice, objevovatelka propojení mezi tělem a duší, lektorka zdravého pohybu pro ženy a specialistka na pánevní dno a s ním související ženská témata.
Už více než 10 let učí ženy hýbat se zdravě a s radostí v každém věku i konfekční velikosti, užívat si menstruaci bez bolesti i svou cykličnost, podpořit otěhotnění i opečovat svou pánev po porodu, předcházet inkontinenci a více si užívat svou ženskost i více potěšení (nejen) v intimitě.
Pomáhá ženám odhodit stud a bourat tabu, kterými je ženská pánev opředená, a tím přivítat do života více radosti a energie. Ženskou energii a naladění se na moudrost svého těla podporuje i na ženských kruzích a rituálech.
Miluje nejen vědomý pohyb, ale i dotek a kromě masáží se věnuje i propojení doteku a ženské cykličnosti.
IG Zdravé pánevní dno
FB Zdravé pánevní dno
vendulka.eu
menstruace-bezbolesti.cz
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!