Volná, svobodná nebo vědomá?

V poslední době mě až překvapil zájem o menstruaci, při které se nepoužívají žádné hygienické pomůcky. Jak to funguje a svojí zkušenost jsem již napsala do článku Volná menstruace. Ale malé připomenutí – jedná se o to, že žena nepoužívá ani kalíšek ani vložky ani nic jiného. Vždy po určité době aktivně vyprázdní dělohu skrz děložní čípek a nechá menstruační krev vytéci (na toaletě nebo v přírodě, pokud k tomu má chuť a možnost).

V mém prvním článku jsem zvolila termín „volná menstruace“, protože se používal v jednom ze starších článků na českém internetu, který jsem náhodou kdysi našla. Po mnoha diskuzích je ale potřeba udělat v termínech jasno!

Volná menstruace

Ke vzniku termínu volná menstruace pravděpodobně vedla německá kniha „Die freie Menstruation“ a doslovný překlad. Musím ale souhlasit s Veronikou Alexovou, která za volnou menstruaci považuje takovou, při níž žena vůbec nic nekontroluje. Tedy nechává krev volně vytékat kdykoliv a aktivně do procesu nezasahuje. Nepoužívá ani žádné menstruační pomůcky. Taková menstruace je možná v přírodě, kde bude žena sama nebo může být určitým protestem proti společensky tabuizovaným tématům (takhle to pojala například Kiran Gandhi při maratonu v Londýně).

Volná menstruace je možná v přírodě, kde bude žena sama.

Vědomá menstruace

Tohle spojení moc hezky zní a také vystihuje podstatu věci. Nejde tu o klasický přístup k menstruaci ve stylu "vezmu si vložku a jdu". Tedy chráním se nějakou pro mě pohodlnou hygienickou pomůckou a dělám to, co bych dělala i bez menstruace. Nebo v lepším případě některé věci z diáře vypustím, víc odpočívám, míň jsem mezi lidmi, kteří mi nevyhovují… Ale nemyslím na fyzickou stránku menstruace, nevěnuji se jí.

Vědomá menstruace určitě zahrnuje tu část, kdy žena uznává svou cykličnost a řídí se jí. A zároveň dává pozornost tomu, kdy je potřeba jít vyprázdnit obsah dělohy. Bez toho, aby žena vnímala a respektovala své potřeby, potřeby právě menstruující ženy, totiž lze jen těžko být natolik přítomna ve svém těle, aby rozpoznala ten správný okamžik a krev jí neunikla. Žena je tedy vědomá – vědomá si svého těla, svého cyklu, svých potřeb.

Žena je vědomá – vědomá si svého těla, svého cyklu, svých potřeb.

Svobodná menstruace

Svobodná menstruace odkazuje na skutečnost, že žena nepoužívá hygienické pomůcky, že nemusí nic nakupovat, myslet na zásobu vložek… A vychází také z knihy „Die freie Menstruation“, protože slovo freie lze přeložit i jako svobodná.

Co teď? Máme několik pojmů a všechny označují stejnou metodu. Buďme ve volbě slov svobodné :) Nicméně my se pro příště přikloníme ke spojení „svobodná menstruace“. A komu by nestačila slova nebo vlastní vyzkoušení, můžete přijít na některý ze seminářů Svobodná menstruace, který vede Katka Juřenčáková:

„Svobodná menstruace je pro mě zenová meditace, jak být neustále a plně ve svém středu.“

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Volná menstruace - "bezvložková metoda"

Vždy jsem si lámala hlavu nad tím, jak menstruaci řešily ženy dříve. Ale poté, co jsem sama objevila volnou (svobodnou) menstruaci, jsem stále více a více přesvědčena, že mnoho žen v minulosti vůbec nemuselo hygienické potřeby řešit!

Využití menstruační krve

Pro mnoho žen je nepříjemné pouze pomyšlení na to, že by se svou menstruační krví přišly do styku více, než je nezbytně nutné. Jiné už každý měsíc napadá, zda by nebylo lépe ji k něčemu využít než ji pouze vylít nebo již praktikují nejběžnější využití a hnojí svou krví květiny.