Petra Yamuna Wolf o vaginálním mapování a terapii hlubokým dotekem

Petra Yamuna Wolf je vystudovanou psycholožkou a psychoterapeutkou. Pracuje převážně se ženami a znát ji můžete například díky jejímu projektu „Mám ji ráda“. Co to je vaginální a gluteální mapování, jak může ženám změnit život (nejen ten sexuální), si můžete přečíst v našem rozhovoru.

Jaké techniky při své práci využíváte?

Pracuji různě, například individuálně nebo v páru. Využívám šamanské techniky, které propojuji s Quodoushkou a vedu párové a skupinové semináře s živly, při kterých meditujeme, dotýkáme se - učíme se vědomý dotek, nastavování hranic, práci s elementy a s jejich projevem v intimitě.

Pro páry (muž/žena, dvě ženy) dělám i semináře, kde je učím, jak mají provádět terapii hlubokým dotekem - vaginální a gluteální mapování - to provádím i se ženami individuálně. Také provádím skupinově většinou dvakrát měsíčně večerní rodinné konstelace, které mohou být na jakékoliv téma - často řešíme sexuální problémy, vztahové problémy.

Zároveň mne začíná čím dál tím více přitahovat práce se ženami a tématem potratů. Mám v plánu v příštím roce udělat seminář pro ženy na toto téma a napsala jsem o tom takovou krátkou esoterickou pohádku. Je možné si ji stáhnout na mých stránkách www.psychoterapeutka.eu. Podle písemných ohlasů, které mi chodí, dokáže rozplakat a dotknout se i duše muže.

Petra Yamuna Wolf

V poslední době je čím dál tím více populární technika vaginálního mapování. Proč byste ženám tuto techniku doporučila? Lze pomocí vaginálního mapování zlepšit sexuální prožitek?

Ano, ženy mne individuálně navštěvují s problémy v intimitě. Jsou například po druhém, třetím, čtvrtém porodu a hlásí úbytek sexuálního libida, citlivosti, chuti se milovat a dotýkat se. Přichází také, protože nedosahují orgasmu, nebo proto, že mají za sebou nějaký nepříjemný až traumatický zážitek (zneužití v dětství nebo znásilnění v dospělosti).

Můj přístup k této problematice se odrazil ve vyvinutí speciální terapie - Terapie hlubokým dotekem®, která se neomezuje jen na oblast vagíny. Pracujeme i v oblasti hýždí (to se nazývá gluteální mapování), v oblasti stehen, kolem kostrče, kolem análního otvoru - abychom uvolnily svaly pánevního dna, v oblasti podbřišku, pánevní a stydké kosti. Terapie pomáhá vyplavit všechnu bolest fyzickou i psychickou, která je v těchto místech uložena často i po dlouhé věky. Tuto terapii tedy doporučuji všem ženám, které jsou připravené odložit vše, co je v oblasti intimity tíží, bolí, zneklidňuje, traumatizuje atd. Je to velmi intenzivní proces - často při něm obě křičíme, nebo jinak uvolňujeme bloky a bolesti. V oblasti vagíny a vulvy ale samozřejmě pracuji mnohem jemněji a opatrněji. Hledáme jemnými krouživými pohyby místa, od kterých se klientka odpojila, která necítí - jsou takzvaně zamrzlá. Ty rozmasírováváme, oživujeme, aby je opět cítila a vnímala v nich a skrze ně potěšení, radost a smyslnost a dosahovala rychleji a efektivněji orgasmu.

Jak taková terapie probíhá?

Při setkáních pracuji vždy tři hodiny v kuse s jejich tělem a k tomu si povídáme, provádíme přípravný rituál apod. Při posledním setkání dostává ještě ode mne "výslužku" - doporučenou literaturu, domácí úkoly na celý měsíc, kdy má systematicky pracovat se svoji intimitou a propojovat se se svým ženstvím. Také získá cvičení pro partnery a různé specialitky, pro prohloubení prožitku v intimitě. Jak se ale úkolů a cvičení zhostí, to záleží vždy na ní. Sklidí, co zasela podle toho, jak se o sebe starala a bude starat. (Jak později budou, společně s partnerem, pečovat o plamínek či plamen jejich vášně.)

Může pomoci vaginální mapování také s upravením menstruačního cyklu? Pokud ano tak jak?

Tato terapie pomáhá odbourat menstruační potíže - bolesti a křeče. Ženám, které rodily císařským řezem, také napomáhá zbavit se uložených a nedoprožitých křečí a stahů z nepřirozeně zakončeného porodu. Můžeme při ní i ošetřit různé jizvy na bříšku i v oblasti vstupu do vagíny.

Toto intenzivní léčení má vliv na menstruační cyklus v tom smyslu, že u žen, které již kojí rok nebo dva a zatím nezačaly menstruovat, často cyklus opět spustí, coby přirozenost ženy očišťovat se každý měsíc skrze odplavení starostí a bolestí emočního rázu.

Vždy chci po ženách, aby si vybraly všechny tři termíny v období blízko sebe a hlavně po menstruaci, pokud menstruují. Terapie hlubokým dotekem® totiž většinou posune menstruaci 5 až 7 dní dopředu, velmi výjimečně se po ošetření menstruace zpozdí.

"Changing female body image through art""Changing female body image through art"

Vytvořila jste projekt mamjirada.com, co má tento projekt změnit? Určitým způsobem také odkazuje na umělecké dílo Great Wall of Vagina. Co vás na tomto díle zaujalo?

The Great Wall of Vagina je krásné umělecké dílo mého přítele Jamieho Mc Cartneye z Brightonu UK. Ztvárňuje v něm pomocí odlitků vagín seřazených vedle sebe v několika panelech celou škálu podob našich vulv - mladé, staré, s ozdobami, před plastickou operací i po ní.

Sama jsem se nechala od něj do jeho sbírky zpodobnit a přímo pro projekt „Mám ji ráda“ vyrobil druhý odlitek, který používám k vysvětlování mé práce se ženami. Tento projekt je určený ženám, které chtějí léčit své ženství na vícero rovinnách.

Myslíte si, že by takovýto odlitek mohl ženám pomoci?

Při domácích úkolech, které dávám svým klientkám při individuální práci, nezapomínám na kreativní spojení a ztvárnění ženství, například pomocí keramické hlíny. Z arteterapeutických technik patří totiž k mým nejoblíbenějším - spojuje materiál, který pracuje s vizuální, ale také haptickou složkou a vnímáním. Hlína se dá tvarovat, transformovat a práci s ní můžeme i ritualizovat apod. Také v seminářích 4 archetypy pracujeme s hlínou a tvorbou podoby svého pohlaví. Je to silný a léčivý nástroj pro propojení se svým ženstvím, pro zvýšení SEBE-vědomí - VĚDOMÍ-sebe.

Hodně klientek ztrácí ostych a stud, když vidí, že odlitek mé vagíny/vulvy není pro mne tabu, ale je brán jako krásné umělecké dílo, artefakt. Navíc prakticky použitelný k vysvětlení postupu při terapii.

Je nějaká kniha, kterou byste ženám ráda doporučila? Která vás na vaší cestě nejvíce ovlivnila či inspirovala?

Knih, které mne ovlivnily, je spousta... napíšu jen několik málo z nich: Vědomé milování, Multiorgasmická žena, Vagina (od Naomi Wolf i od C. Blackledge)...

Petra Yamuna Wolf

Mgr. et Mgr. Petra Yamuna Wolf

Psycholožka, psychoterapeutka a šamanka, matka desetileté dcery Gangy. Vede skupiny pro ženy, semináře pro páry a pracuje individuálně na léčení ženství pomocí Terapie hlubokým dotekem ® - vaginálního a gluteálního mapování. Pracuje také s ženskou cykličností, s rodinnými konstelacemi, technikami Arteterapie, tancem. Píše knihy. Propojuje šamanské techniky s tradicí NAGUAL, Quodoushkou a elementy.

Více info na www.psychoterapeutka.eu, telefon: 724979756, email: petrunila@centrum.cz 

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články