Žena je změna: tanečně divadelní představení Mirky Papajikové

Zveme vás na premiéru! Nový tanečně divadelní projekt choreografky Mirky Papajikové ukazuje proměnlivost během roku i proměnlivost našich životů. Premiéru má 27. května 2022 v Divadle U Hasičů v Praze. Možná i vy jeho přispěním najdete ve vnímání kola roku oporu. "Každá patronka nese nějakou esenci - některé období je vhodnější pro regeneraci, pro práci na sobě, jiné pro sdílení s ostatními, jiné pro přinášení nových projektů, jiné pro ukončování. Čím víc jsem s tímto kompasem v souladu, tím víc se mi daří a méně se vyčerpávám," přibližuje Mirka Papajiková.

Mirka Papajiková je především žena, která miluje tanec. Je ovšem také autorkou divácky úspěšného tanečně divadelního představení Divé ženy, o kterém jsme si s ní povídaly před časem v tomto rozhovoru a které se hrálo od roku prosince 2018 do listopadu 2021. Divé ženy byly vyprávěním příběhů o tom, jaké jsme, když jsme samy, a jaké jsme, když jsme s muži, jak ztrácíme, hledáme i nacházíme svoji opravdovost a naladění na sebe i na ostatní.

Na Divé ženy volně navazuje nový Mirčin divadelně taneční projekt Žena je změna, který bude mít premiéru 27. května 2022 od 19:30 hodin v pražském Divadle U Hasičů. Zde si můžete koupit vstupenku.

Projekt Žena je změna
Mirka Papajiková na fotce z projektu Žena je změna

Čím víc jsem s cyklem ročních proměn v souladu, víc se mi daří a méně se vyčerpávám

Autorka, choreografka Mirka Papajiková přibližuje našim čtenářkám představení Žena je změna v následujícím rozhovoru:

Můžete projekt Žena je změna představit čtenářkám? O čem je?

ŽENA JE ZMĚNA je taneční představení o ženách a životě v kontextu proměn roku. Diváci se s námi mohou naladit na kolo roku, přírodní a životní cykly i slovanské kořeny. Tancem, hudbou (a možná) i zpěvem představíme jednotlivé slovanské bohyně/patronky, které kolo roku reprezentují. Ukážeme vám, jak se naše energie, záměry a tendence během roku mění, jak jsou jednotlivá témata důležitá pro integraci stínů i rozvinutí potenciálu, pro budování sebe-vědomí, laskavosti a vnitřní stability.

Co vás inspirovalo k jeho napsání? Divé ženy byly určitou vaší reakcí na zkušenosti z ženských kolektivů. Jak se ve vás rodila a zrála témata cykličnosti přírodních proměn a kola roku?

Pokud člověk tvoří se ženami, tak je téma cykličnosti přítomné vždy. Což tedy ostatně platí i v případě, že je člověk žena :-) Ale na svém vlastním příkladě jsem si uvědomila, že tam naše pojetí cykličnosti často končí. Neuvědomujeme si cyklus celého roku a tím se můžeme vyčerpávat, oslabovat imunitu i své spojení s přírodou jako takové. Sledování projektu #jsemzenajsembohyne a stejnojmenná kniha ve mně vzbudily o kolo roku zájem, který postupně narůstal. Nejprve jsem sama u sebe pozorovala, jak se má energie, pozornost a síla během roku proměňují, co potřebuji, jak se cítím apod., abych pak mohla v rámci projektu vést ostatní ženy už přes nějakou hmatatelnou zkušenost. Bez vlastní zvnitřněné zkušenosti totiž nedovedu nic v životě předávat tak, aby to dávalo smysl. Takže cesta od první myšlenky k realizaci trvala asi dva roky.

Vypráví představení příběh, nebo pracujete spíše se symboly?

Představení vypráví příběh roku. Ale je to trochu vzdálenější příběh, než jsme zvyklí, tak to bude ve výsledku možná působit více symbolicky, ale myslím, že hodně záleží na úhlu pohledu. Pro někoho je možné sledovat jen jednotlivé krátké úseky, epizody, někdo dovede vnímat příběh celého dne nebo dokonce týdne, někdo se dovede naladit na celý svůj měsíc a být tedy ve spojení se svým měsíčním cyklem. Dotáhnout pozornost až do celého roku už vyžaduje určitou pružnost mysli a představivosti. Věříme, že tuto pružnost představením probudíme. Představení současně zprostředkovává principy ženské spolupráce, sesterství, radosti, ladnosti pohybu, krásy v rozmanitosti nebo autenticity.

Divé ženy předkládaly otázku například Jak rozvíjet ženskost a neodcizovat se mužům. Jaké otázky si klade projekt Žena je změna?

Žena je změna se ptá na podstatu, na náš charakter, na jeho barevnost. Ptá se, jestli dovedeme vyjádřit naději, radost, svůdnost, lásku, plodnost, hojnost, odpuštění i klid a smíření. Ptá se, jestli se vnímáme, jestli neztrácíme samy sebe ve snaze vyhovět kdejakým požadavkům. A ptá se samozřejmě i na to, jakou citlivost máme k proměnám během roku a jestli jsme s nimi v souladu či nikoli.

Jakým kompasem může pochopení kola roku pro ženu (a pro muže) být - a jakým kompasem je pro vás?

Skoro bych řekla, že kolo roku není potřeba chápat, že to může být součást života, aniž bychom plně rozuměli záměrům přírody (i proto, že toto plné porozumění může být záležitostí celoživotního učení). Pro mě osobně jsou jednotlivá období a rituály kola roku vodítkem k plánování událostí. Každá patronka nese nějakou esenci - některé období je vhodnější pro regeneraci, pro práci na sobě, jiné pro sdílení s ostatními, jiné pro přinášení nových projektů, jiné pro ukončování. Čím víc jsem s tímto kompasem v souladu, tím víc se mi daří a méně se vyčerpávám. A proto věřím, že už zhlédnutí takového představení může nastartovat zájem o tuto tematiku a rozvinutí vnímání proměnlivosti během jakéhokoli cyklu (měsíčního, pracovního, vztahového, životního...).

Představení Žena je změna

PREMIÉRA tanečně divadelního představení ŽENA JE ZMĚNA se uskuteční 27. 5. 2022 od 19:30h
v Divadle U Hasičů, Římská 45, Praha 2.

mirka_papajikova
Mirka Papajiková
lektorka, tanečnice, choreografka, fotografka

Mirka o sobě říká, že je především žena, která miluje tanec. A když se podíváte na její profesní život, pochopíte. Je to lektorka, autorka tanečně divadelního představení Divé ženy, mnoho let pracovala v divadle Bílá velryba a v minulosti se podílela také na projektech jako zážitková seznamka či zážitková angličtina. Ženám pomáhá pomocí tance rozvíjet sebe-vědomí a lásku ke svému tělu.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Kolo roku – tak trochu jiné vnímání času

Kolo roku rozděluje kalendářní rok na jiná období, než jsme běžně zvyklí. V tomto pojetí není rok rozdělený na dvanáct měsíců, ale na osm období. Tento koncept vychází ze starších tradic, kdy se kola roku objevovaly napříč různými kulturami a podle toho se také jejich pojetí lišilo. Podobný kalendář měli některé indiánské kmeny, Keltové a známe jej také z Tibetu. V dnešní době na původní tradici navazuje kult Wicca, který uctívá přírodu a její proměny a také novodobá ženská spirituální hnutí, která uctívají Bohyni.

Taneční představení Měsíční spirála

Představení Měsíční spirála je inspirováno knihou Mirandy Gray - Rudý měsíc a tématicky navazuje na představení Ženy Luny. Oslavuje ženskou energii, kreativitu a přirozenost žen ve své cyklické podstatě.