Ženské sdílení a křest obchodu

Když se řekně ženské sdílení, někdo si představí spíš "sraz slepic", které pomlouvají jedna druhou a klevetí úplně o ničem. Nicméně vzrůstající popularita ženských setkání jasně ukazuje, že společnost ostatních žen je pro nás ženy nezbytná.

Když jsem ještě byla na střední a pak na vysoké, nějak se stalo, že pro mě ženský kolektiv přestal být bezpečným prostředím. Měla jsem velmi málo kamarádek a ještě mě některé z nich, z mého pohledu, zradily a utvrdily v přesvědčení, že sesterství je pohádka. Postupně jsem ale, i díky tomu, že mě menstruační kalíšky přivedly zpět do výhradně ženského světa, objevila, že ta pohádka v našem světě existuje a můžeme ji žít.

V čem je největší síla ženského přátelství a co nám kamarádky dávají?

Mám své kamarádky ráda za to, že mě podpoří, když je mi nejhůř a za to, že se s nimi mohu smát a tančit, když je mi skvěle. Blízkost, jakou může cítit žena v přátelství s druhou ženou, dle mého názoru v přátelství s mužem (pokud vůbec existuje), nikdy nevznikne.

Otvíračka a křest obchodu Kalíšek.cz

Pokud je to skutečné kamarádství, pak takovou kamarádku málokdy ztratíme. Někdy se naše cesty mohou rozejít, každá kráčíme za něčím jiným a pak už se třeba tolik nevídáme, ale i setkání po letech pak může být velmi krásné a blízkost je hned obnovena. Jiný případ je něco, co jen jako kamarádství vypadá a ve skutečnosti je to třeba vztah založený pouze na tom, že je oběma ženám špatně, pláčou si na rameni a v momentě, kdy jedna začne být šťastná, druhá jí to vlastně nepřeje a vztah skončí.

Některé ženy se před jinými ženami uzavírají z důvodu předchozích negativních zkušeností a představ. Sama jsem takovou obezřetnost prožila. Bez přátelství s jinými ženami se ale nemůže rozvinout ženství a ženy pak zůstávají uvězněny spíše v mužském světě. Určitě jsou takové, kterým to vyhovuje, nicméně mnoho takových "mužských" žen sdílí například zkušenosti s velmi bolestivou menstruací.

Otvíračka a křest obchodu Kalíšek.cz v Praze Holešovicích

Copak nemůže být mezi ženou a mužem přátelství, kde není nikdo nic dlužen?

Půjčila jsem si kousek mé oblíbené písničky od Tomáše Kluse. Přátelství s ženou nebo mužem, který je gay, může být dle mé zkušenosti hodně podobné. Pak může existovat přátelství muže a ženy, kteří spolu byli jako pár, nevyšlo to, ale pak jsou schopni dál sdílet prostor jako přátelé. Bez toho, aby zkusili být partneři, to ale podle mě nejde. Vždy je tam schované, že jeden nebo druhý je vlastně zamilovaný a přátelství není to, o co stojí.

Co bychom měly jako ženy spolu sdílet?

Nic bychom neměly! Zrovna v tomto platí, že můžeme, ale nemusíme. Dělejme to, na co máme zrovna chuť. Neměly bychom se do něčeho nutit a neměly bychom být druhou stranou nuceny sdílet něco, co nechceme. Nicméně jako v každém vztahu platí, že je dobré sdílet to, v čem nám není dobře, v čem máme s kamarádkou problém - a vyřešit to, nenechat to takzvaně "vyhnít".

Vybíráme menstruační kalíšky - obchod Kalíšek.cz, Tusarova 25

Moje báječné kamarádky

15. srpna 2017 se konala přehlídka mých kamarádek, která mě nesmírně potěšila. Cože se to dělo? :) Uspořádaly jsme s kališnicemi z Kalíšek.cz otvíračku a křest našeho nového obchodu s menstruačními kalíšky a ostatními vychytávkami pro ženy. Obchod jsme s provizorními policemi otevřely už v červnu. Pak jsem si ale nechala udělat krásné dřevěné opláštění na skříňky a také pult a dopřála jsem si letní dovolenou, takže na tu pravou oslavu došlo až v srpnu. Rozhodla jsem se pozvat jen ženy, které znám, nedělat úplně otevřenou akci. A bylo to dobré rozhodnutí!

Nic by nebylo, kdyby mi se vším nepomohla Verča Lančaričová a Jana Hostinská, se kterými v rámci obchodu Kalíšek.cz spolupracuji již hodně dlouho. Jsou obě báječné! To, v jakém složení jsme se pak sešly, už bylo dílem letní náhody. Bylo moc krásné, že dorazily ženy, které znám již od vysoké a které jsem třeba už dost dlouho neviděla. Přišly ženy, se kterými jsem začínala kdysi chodit na ženské kruhy i mé obchodní partnerky. Dorazily i úplně nové kamarádky, které jsem znala teprve pár týdnů. Všechny dohromady jsme se ale skvěle bavily a oslava skončila až za tmy v nedalekém nově otevřeném Love By Day bistru (které se pravděpodobně stane naším oblíbeným :)).

Oslava v Love By Day bistru v ulici Komunardů, Holešovice

Děkuji za všechny skvělé ženy, které potkávám na své cestě životem!

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Ilona Bittnerová: „šťastná matka → šťastné dítě“

Na dnešní rozhovor jsem se od začátku velmi těšila. Popravdě nebýt této ženy, nemohl by vzniknout žádný předchozí rozhovor, neboť by nebyl ani samotný web Kalíšek.cz. Řeč je o Iloně Bittnerové, majitelce blogu Kalíšek.cz, která pro české ženy objevila menstruační kalíšky a dala vzniknout i samotnému pojmenování "menstruační kalíšek" (o tom vám jistě ráda poví v rozhovoru). Kromě toho, že se věnuje „menstruační osvětě“ a ukazuje, jak může být menstruace příjemnější a pohodovější záležitost, věnuje se také mnoha jiným činnostem a aktivitám.

Bohyně se probouzí…

Možná jste také v poslední době zaznamenali, že se začíná více hovořit o bohyni. Ano, je to tak - bohyně se do našich životů opět navrací, po mnoha staletích, kdy byla umlčena. K bohu je totiž potřeba přidat i ženský princip tedy bohyni, protože jedno bez druhého nemůže existovat.

Krém a olej pro 5 dní ženy

Kosmetická značka Argital představila dva nové produkty: olej a krém z mochny a zeleného jílu. Ty ženám přinášejí úlevu v době jejich menstruace. A proč název pro 5 dní ženy? Neboť právě tolik dní trvá průměrná doba menstruace.