Zkušenost s kalíšky Merula Cup XL a Selena Cup L

Zkušená kališnice nahradila svůj vysloužilý Mooncup dvěma novými kalíšky. Jak se jí osvědčil Selena Cup L, Mooncupu typově podobný kalíšek, a jak jí slouží tvarově originální "velkokapacitní" Merula Cup XL? Přečtěte si podrobnou uživatelskou zkušenost.

Po letech používání jsem se rozhodla poslat do věčných lovišť svůj Mooncup A, který jsem si pořídila v době, kdy na trhu žádný jiný menstruační kalíšek nebyl, alespoň ne v ČR.

Hledala jsem něco podobného a z recenzí ve facebookové skupině Kališnice mi vyšla jako adekvátní náhrada Selena Cup L. Zároveň mě ale také zaujaly kalíšky Merula, především kvůli velkému objemu (a neobvyklému tvaru). Protože nemám nízký čípek a také jsem netoužila po kalíšku, který se musí umístit tak vysoko (Mooncup jsem zaváděla v podstatě hned za ústí pochvy), mimo jiné i proto, že mám transpozici dělohy, a tedy i děložní čípek má trošku jiný směr), rozhodla jsem se nakonec pro Merula XL, který mi i tvarově přišel lepší a především jsem nenašla informaci o tom, že by musel nasedat na děložní čípek. Protože ovšem názory na něj byly dosti odlišné, od naprostého nadšení přes popisování bolestivosti, obtíže při zavádění, rozvíjení či vytahování, koupila jsem ještě raději i tu Selenu.

Menstruační kalíšek Selena Cup
Menstruační kalíšek Selena Cup

Selena Cup L pink – byla jsem překvapená, že mi připadal o dost tvrdší než můj Mooncup (a to mám podle všeho původní Mooncup, který by měl být tvrdší než ty aktuálně vyráběné, nicméně vliv na materiál mohla mít i dlouhá doba používání, přesahující udávanou životnost) a horní okraj se mi také zdál tvrdší než Merula. Zavedení bylo velmi jednoduché, ale jsem „zkušená kališnice“, zato se nechtěl úplně rozvinout, musela jsem kalíškem v pochvě trochu pootočit, než se rozvinul. To se ovšem může stát, nakonec jsem se s tímto trikem seznámila v instrukcích k Mooncupu a nedělám z toho vědu. Překvapilo mě ovšem, že jsem Selenu cítila, nejvíce mi vadilo to ouško. Nešlo o nic nesnesitelného, nicméně překáželo. Dále mě překvapilo, že cítím okraj kalíšku. Opět nic hrozného, žádná bolest, ale věděla jsem o tom. S tímto kalíškem jsem trochu špinila. To se dá taky snadno vyřešit intimkou nebo kalhotkami, ale od nového kalíšku jsem čekala něco jiného, MoonCup, když byl nový, neprotékal (pokud jsem ho pohybem nevysunula až někam k děloze).

V silných dnech krvácení jsem vyzkoušela Merulu XL. Po přečtení návodu, z něhož vyplynulo, že i Merula XL se zavádí na čípek, jsem znejistěla, avšak nakonec jsem se rozhodla, že si ho zavedu tak, jak jsem zvyklá, tedy níže. Z nějakého důvodu mi představa menstruačního kalíšku přisátého na děložní čípek vadí, pokud by se mi to vůbec podařilo. Zavedení nebyl zas takový problém (pomáhá se uvolnit, především čelist – je propojena s pánevním dnem, a s výdechem ústy kalíšek zavést). Při zavedení dovnitř jsem s ním mírně pootočila, aby se lépe rozvinul a pak ještě zkontrolovala, zda stěny kalíšku doléhají na stěny pochvy. Opět, žádný problém, zkušenosti sdílené jinými ženami – tedy že se nerozvinul – mě minuly. Rozvinoval se krásně, tedy alespoň ta spodní část (horní nejsem schopna zkontrolovat). Zpočátku jsem také cítila tlak jako při močení, ale během několika minut si to sedlo, kalíšek se posunul více dovnitř na místo, kde nevadil (při pohybu, ale i během spánku – pracuji s pánevním dnem a kalíšky mi občas cestují). O kalíšku vím pouze, když se zaměřím na to, že ho mám zavedený, ani ouška na vytahování mi nevadí, silikon je velmi jemný a neostrý.

Menstruační kalíšek Merula XL
Menstruační kalíšek Merula XL

Přestože mám velmi silnou menstruaci, kalíšek ani v noci neprotekl, ale zachytil, co mělo z těla odejít. Při vytahování jsem byla opatrná, četla jsem o obtížích spočívajících především v bolestivosti z důvodu podtlaku atd. A co si budeme namlouvat, mám se docela ráda 😊 Nejprve jsem tedy prstem promáčkla dno kalíšku – občas jsem i ucítila takové lupnutí, když se vyrovnal tlak. Zprvu jsem se snažila při promáčknutém dně za ta ouška kalíšek vytáhnout (měla jsem obavu, že se stihne tak rychle zase „přisát“), to mi nešlo, tak jsem opatrně vytáhla pouze za ouška a žádná hrůza se nekonala, pouze mírný tlak při výstupu z poševního otvoru, což bych vnímala u každého jiného kalíšku.

Jak kalíšky celkově hodnotím?

Za mě jednoznačně vede Merula. Je to držák, bez ohledu na to, zda sportuji, tančím nebo spím, zda v pochvě vyjede trochu výše nebo zůstane níž, neprojde nic. Předpokládám, že je to dáno tím tvarem, který se díky nepevnému okraji snáze přizpůsobí vagíně, a je tedy méně citlivý na umístění než kalíšky jiného tvaru. Také mi moc vyhovuje, že je zcela hladký. Bez otvorů, bez vroubků. Připadá mi to hygieničtější.

Selena Cup L – za mě, funkci plní a vůbec ne špatně. Špinění není žádná hrůza, navíc v době menstruačních kalhotek, které jsem si stejně navykla ke kalíšku nosit už z dob Mooncupu. Objem je dostatečný, předpokládám, že časem i to špinění vychytám a také že přijdu na místo, kde mi nebude kalíšek vadit. Otázkou je to cestování kalíšku a následné protékání. Selenu jsem měla zatím pouze jeden menstruační den (pak již pouze Merulu (a vydržela na místě, ale vzhledem ke tvaru předpokládám, že by se mohla chovat podobně jako Mooncup a při posunutí přestane těsnit. Ale také nemusí, jen to zatím nevím :-))  Nicméně ne každá žena má pánevní dno tak upovídané a na emoce reagující jako já :-) )  Největší výtky mám ovšem k tomu oušku, které mi jednoznačně překáží, a poté, co jsem zjistila, že kalíšek může dobře fungovat i bez drážek, vroubků a dírek, tak už je považuji za přebytečný nehygienický luxus.

Nicméně každá žena je jiná a každé vyhovuje něco jiného. A budu ráda, pokud někomu toto hodnocení pomůže 😊

Zdroj: Kališnice

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační kalíšek Merula Cup

Merula Cup je menstruační kalíšek, který se vyrábí v Německu od roku 2016 v různých barevných variantách (červená, zelená, modrá, žlutá,...) z certifikovaného lékařského silikonu. Původně šlo o jednovelikostní kalíšek, ale přidala se ještě velikost Merula Cup XL. To je kalíšek s největším objemem ze všech.

Zkušenosti s menstruačním kalíškem Merula Cup

Přečtěte si zkušenosti našich zákaznic s menstruačním kalíškem Merula Cup. Možná to bude ta pravá inspirace pro zakoupení tohoto kalíšku! Zkušenosti pochází z naší skupiny na facebooku Kališnice a z e-mailů, které nám píšete.

Menstruační kalhotky Selenacare

Menstruační kalhotky jako samostatná menstruační pomůcka jsou i mezi ženami v Čechách stále více populární. Na evropském trhu existuje mnoho různých značek a tak se kromě tuzemských značek objevují i u nás další zajímavé kousky - například od rakouské značky Selenacare.