Jídlo a menstruační cyklus

Zdravý životní styl a odlehčená strava je pro člověka důležitá, ovšem my ženy to máme ještě trošku specifičtější: máme menstruaci. Mnoho žen pár dní před menstruací nabírá až několik kilo navíc oproti své normální váze. Důvod je ten, že v tyto dny tělo může zadržovat více vody, než je obvyklé. Určité potraviny mohou zmírnit bolestivé projevy menstruace či tlumit silnou menstruaci. Přinášíme několik rad a doporučení, jak se můžete před menstruací stravovat.

Čemu se před menstruací vyhnout či omezit?

Zhruba týden před menstruací doporučujeme omezit:

  • Alkohol - ženám, jejichž menstruace je hodně silná, doporučujeme alkohol týden před menstruací vynechat úplně. Alkohol totiž krev rozproudí, což má na sílu menstruace velký vliv.
  • Kofein - kvůli svým povzbuzujícím účinkům zesiluje také bolesti a zadržuje vodu v těle.
  • Průmyslově zpracované jídlo - například hodně smažené jídlo, sladké pochutiny nebo naopak hodně solené jídlo. Sůl totiž rovněž napomáhá v zadržování vody v těle.
  • Jídla, u kterých víte, že vás hodně nadýmají.
  • Mléčné výrobky - můžete také mléko z konvenčního chovu nahradit BIO mlékem. Proč by to mělo pomoci? Většina konvenčního mléka pochází od krav, jejichž strava obsahuje růstový hormon, který následně ovlivňuje ženský hormonální systém.

Co jíst a co nejíst během menstruace?
Pokud budete informace o svém cyklu sdílet s partnerem, vyhnete se například tomu, že vás během menstruace překvapí nějakou delikatesou, kterou byste vůbec neměla jíst. 

Co si naopak dopřát?

Jednoduché a lehké jídlo, které je pro naše klimatické podmínky běžné.

Ovoce, zeleninu, ořechy a semínka.

Vlákninu, protože napomáhá celkovému trávení a zrychlení metabolismu.

Esenciální mastné kyseliny - ty jsou skvělé pro zmírnění menstruačních křečí, najdeme je například v rybím tuku nebo ve lněném oleji.

Olej z pupalky dvouleté umí snižovat bolesti v době menstruace a příznaků v PMS, pomáhá také zklidnit přecitlivělá a bolavá prsa. Vyzkoušejte pupalkový olej od české značky Aromatica.

Železo - pokud má žena hodně silnou menstruaci, je potřeba železo doplňovat, a to nejlépe přímo z potravin (sušené meruňky, mandle, dýňová a slunečnicová semínka nebo třeba játra či ledvinky).

Hořčík - ženám, které trpí PMS, pomáhá dodání hořčíku. Ten naleznete například v ořeších, banánech, listové zelenině a v sušeném ovoci – nejvíce v meruňkách, datlích, fících a brusinkách. Doporučit můžeme také přírodní bio certifikovaný hořčík ze speciálního druhu mořského salátu od firmy Royal Green.

Dostatečný příjem tekutin - kromě zdravého jídla je důležité také dostatečně pít, nejlépe čistou vodu, která je pro člověka nejpřirozenější. Uvádí se, že by se správně mělo denně vypít 3–4 dcl vody na 10 kg hmotnosti člověka. Doporučujeme článek Menstruace a pitný režim.

Superpotraviny - z nich nám ženám pomáhá například maca peruánská, která harmonizuje menstruační cyklus, pomáhá při nepravidelné menstruaci a také při anémii (více v článku Maca jako zázrak pro ženy). Nebo moringa, která rovněž zmírňuje nepříjemné projevy menstruace.

Maca jako zázrak pro ženy

Bylinky - těch, které nám mohou být nápomocny, je naštěstí celá řada. Bylinné čaje pijte zhruba týden před očekávanou menstruací. Pozor ale, bylinky je nutné střídat nebo si vždy dát pauzu alespoň 2 týdny a nepít pouze jeden bylinný čaj nepřetržitě po delší dobu. Zvolit můžete například meduňku (ta zabírá na křeče), kopřivu (výborně čistí krev), kmín, fenykl nebo hřebíček (uvolňují napětí v děloze). Vyzkoušet můžete i heřmánek, lipový květ, kozlík, majoránku, maliník (když křeče provázejí také návaly horka) nebo zázvor. Dokonalou ženskou bylinkou je šalvěj, která je svým složením dokonce podobná ženským hormonům estrogenům. Šalvěj umí utlumit také nadměrně silnou menstruaci. A jako poslední doporučím kokošku pastuší tobolku. Tato nenápadná bylinka s legračním názvem (a ještě vtipnější je její slovenské označení kapsička pastierska) zmírňuje silné krvácení a pomáhá ulevovat od bolestí.

Kontryhel

Kontryhel bývá označován jako „ženská bylinka“, ovšem často je jeho účinek přeceňován. Mnoho žen totiž kontryhel nadužívá a tak v důsledku více škodí, než pomáhá. Jak je to možné? Kontryhel totiž ovlivňuje hormonální hladinu, a pokud žena pije kontryhele velké množství, může ovlivnit nástup ovulace či dokonce způsobit cyklus anovulační (bez ovulace). Proto se doporučuje kontryhel pít raději ve směsích s jinými bylinami a pít jej pouze v případě, kdy se menstruace nechce dlouho spustit či je její nástup zdlouhavý a podobně.

Menstruace a velké chutě

Před a při menstruaci máme zpomalený metabolismus, proto by klasické sladkosti či výrobky z bílé mouky měly tendenci kvasit, což by mohlo vést k nepříjemným pocitům a křečím. Proto doporučujeme, pokud vás "chytne mlsná", sáhněte raději po ovoci či oříšcích.

V ostatních fázích menstruačního cyklu by žena měla samozřejmě také dodržovat zásady zdravé stravy, ale když si občas něco dopřeje, vůbec to nevadí. Když už se tak stane, je důležité se za daný prohřešek v myšlenkách netrestat. Ostatní fáze cyklu bychom tedy mohli shrnout na: naslouchat vlastnímu tělu a svým chutím.

Pohyb

Kromě stravy pomáhá také pohyb. A jaký zvolit? Jednoduše by se dalo říct, dopřejte si takový pohyb, který vám přináší dostatek radosti: chůzi, plavání, tanec (například břišní, ten i krásně vnitřně masíruje orgány uložené v pánvi)...

Další rady a doporučení naleznete v knize Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století, která se komplexním způsobem věnuje tématu menstruace. U různých potíží s menstruací jsou zmíněné fyzické, ale také psychosomatické příčiny.

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruace a pitný režim

Pro správné fungování lidského těla je pití dostatečného množství tekutin stěžejní. Kolik je ale dost? A měl by se pitný režim v něčem lišit v době menstruace? V tomto článku najdete také doporučení na to, jaké bylinkové čaje zvolit a proč se kontryhelu raději vyhnout.
 

Pupalkový olej pro ženské zdraví

Pupalka a olej z ní lisovaný, má spoustu léčivých účinků. My ženy asi nejvíce oceníme její blahodárné účinky při menstruačních potížích, při premenstruačním syndromu či v období klimakteria.

Volné radikály a jejich vliv na naše zdraví

Volné radikály v našem těle vznikají jednak přirozenou cestou v rámci metabolických procesů, ve kterých mají svůj význam a roli. Ale kromě toho mohou vznikat v důsledku nezdravých dějů uvnitř těla či vnějších působících vlivů.

Kosmetický poklad: bambucké máslo

Dnes je bambucké máslo nedílnou součástí mnoha kosmetických přípravků, ale víte o něm vše? Vzhledem k tomu, že má pro naši pokožku tak mnoho přínosů, si zaslouží svůj vlastní článek.