Kozí příběh a hrnky na kávu

Goat mug - kozí hrnek - je originální hrneček na kávu pro opakované použití. Je vyrobený ze zdravotně nezávadného plastu a nadchne vás i jako módní doplněk. A proč ve tvaru kozího rohu?

Jak byla objevená káva? To už dnes s určitostí říct nedokážeme, ale tradují se různé příběhy... Například tento kozí příběh: Bylo nebylo… jednoho dne se etiopský pastýř Kalim vracel z pastvy se svým stádem koz, které se táhly pomalu a únavou sotva pletly nohama. Když v tom jedna z koz objevila keř obsypaný červenými bobulkami a jelikož je koza tvor zvědavý, brzy se všechny k této koze přidaly a keř ozobaly. To co se dělo potom pastýře velmi překvapilo! Unavené stádo jako mávnutím kouzelného proutku ožilo, začalo skotačit a mělo spoustu energie. Pastýř se dovtípil a z tohoto tajemného keře natrhal listy a plody, které pak svařil do nápoje. A hle! Nápoj, který dodnes tak milujeme, byl objeven. Z objevu byl nadšený i místní opat, neboť v tomto nápoji uviděl řešení pro mnichy v jeho klášteře. Ti totiž při dlouhých nočních modlitbách usínali… Až později bylo objeveno, že chuť kávy je lahodná teprve tehdy, když se plody před přípravou opraží a rozemelou na prášek.

Ještě jednou chvála kozám!

Autoři konceptu Goat mug se tímto příběhem nechali inspirovat a na počest, a také jako poděkování kozám za objev kávy, se rozhodli tvar hrnečku na kávu vyrobit právě ve tvaru kozího rohu. Nebojte, jedná se o napodobeninu, nikoli o skutečný kozí roh.

Kozí hrnky na kávu
(Pozn.: když mi kolegyně Ilona o této novince říkala, vyděsila jsem se, co to do naší nabídky zase přidáváme: kozí rohy, no to snad ne! Stejně jako Ilona znám biodynamické zemědělství a jeho principy. V biodynamickém zemědělství se totiž při výrobě jednoho preparátu využívají kraví rohy, lekla jsem se tedy, že se bude jednat o něco podobného. Naštěstí ne – je to „jenom hrnek“.)

„Jenom hrnek“?! 

Nikoli, mladí designéři povýšili způsob pití kávy na vyšší level, když vyrobili tento „kozí hrnek“. Nejdříve svůj projekt přihlásili na kickstarter.com, kde chtěli získat dostatečný finanční obnos pro výrobu. Nestačili se ale divit, jak se vše rychle seběhlo. Jejich projekt velmi zaujal a potřebný obnos pro výrobu se nasbíral během několika hodin! A stal se doslova hitem mezi milovníky kávy. Není divu, jedná se nejen o originální doplněk, ale také o velmi praktický hrneček na kávu. Díky popruhům, kterými je opatřen, nemusíte nést kávu v ruce, ale můžete si ji přehodit přes rameno a mít tak volné ruce k dalším úkonům: můžete jet na kole, vyřizovat emaily, číst si svůj oblíbený časopis (…nebo nové články na blogu kalíšek.cz). Můžete si zkrátka užít svou kávu, ať už půjdete či budete dělat cokoli.

Goat mug - jedná se nejen o originální doplněk, ale také o velmi praktický hrneček na kávu.

Shrňme si to nej o kozím hrnečku:

 • Snadno se nosí, díky popruhu jej můžete nosit přes rameno a mít tak volné ruce.
 • 100% nepropustný, nebojte – vylití kávy opravdu nehrozí.
 • Lehce se čistí, můžete jej jednoduše opláchnout nebo umýt v myčce, je potřeba pouze sundat koženou část.
 • Jednoduché otevírání, zvládnete to hravě i jednou rukou!
 • Drží teplo, udrží vaši kávu horkou po dobu až dvou hodin!
 • Šikovný držák, součástí hrnečku je i držák, který je zároveň stojánkem i tepelným izolátorem.
 • Neobsahuje žádné škodlivé látky, které by se do kávy mohly uvolňovat a je 100% BPA free.
 • Vydrží dlouho, díky kvalitním materiálům, ze kterých je hrneček vyrobený, si společně vychutnáte mnoho káv.
Použité materiály:
 • Žádné kozy! V první řadě je potřeba říci, že pro výrobu tohoto hrnečku neutrpěla žádná koza újmu na zdraví. Kozy totiž milujeme :)
 • Umělá kůže: držák a popruh je z umělé kůže. Díky odnímatelnému držáku bude váš hrnek držet i na rovném povrchu.
 • BPA free: zbytek hrnečku je vyroben bez BPA (škodlivá chemická látka Bisfenol A, který klasické plastové lahve obsahují - ten se uvolňuje a způsobuje mnoho zdravotních komplikací.). Namísto toho byl použitý materiál polypropylen.
 • Ten nejdůležitější komponent: láska. Hrneček je vyroben hlavně z lásky! Projekt byl provázen velkým nadšením a láskou od samotného počátku svého vzniku. Ale také při výrobě, kdy se dával pozor na kvalitu, aby tento kozí hrneček mohl svému budoucímu uživateli přinášet ty nejlepší kávové zážitky!

Goat mug neobsahuje žádné škodlivé látky, které by se do kávy mohly uvolňovat a je 100% BPA free.

A kdo to má všechno na svědomí?

Tento kozí hrneček navrhl tým mladých lidí, kteří jsou nadšenými poživateli kávy a říkají o sobě: „Pracujeme více, než spíme. Pijeme více kávy, než bychom měli a posloucháme našeho vnitřního labužníka při navrhování našich výrobků a nikdy se nespokojíme jen s „dobrým“. Kromě toho usilujeme vždy o funkční, ale zároveň kreativní řešení designu. A díky našemu hrnečku rádi podporujeme a prohlubujeme vaši lásku ke kávě.“

Klasickým hrnkům na kávu již odzvonilo, přivítejme Goat mug!

Kozí hrnky najdete v našem e-shopu Maluna.cz.

Zdroje: goat-story.com, příběh o kávě jsme volně přepracovali ze stránek icesty.cz

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Biodynamická farma Wegwartehof

Farma Čekankový dvůr leží v Rakousku v přírodní rezervaci poblíž města Göpfritz (blízko českých hranic). Farmář Andreas Höritzauer, jeho rodina i přátelé spravují 6 ha půdy dle zásad biodynamického zemědělství. Respektují přirozené cykly přírody, kultivují půdu a za odměnu si berou rostliny, které na ní vyrostou.

Lahve EQUA

Lahve Equa jsou vhodné pro opakované použití a můžeme je používat na studené i teplé nápoje. Praktické dvojité víčko zajistí snadné pití, čištění i to, že vám lahev nevyteče. Lahve navíc mají různé nápadité, hravé a módní vzory :)