Co očekávat od menstruace po porodu císařským řezem

Návrat menstruace po porodu bývá velmi častou otázkou, kterou ženy v nové mateřské roli řeší. Zatímco někdy si menstruace po porodu dává načas, jindy se dostaví hned po šestinedělí. Její průběh, délku či intenzitu může ovlivnit také způsob, jakým miminko přišlo na svět. Jakou menstruaci můžete očekávat po porodu císařským řezem?

Kdy menstruace po porodu přijde?

Návrat menstruace po porodu je obecně velmi individuální záležitost. U žen, které své děti kojí, bývá obnovení menstruačního cyklu pozdější (nejčastěji 12 až 18 měsíců po porodu), není však výjimkou, že se i při plném kojení miminka dostaví už po šestinedělí – tedy prakticky ve chvíli, kdy zmizí očistky po porodu.

Ženám, které nekojí, by se měla menstruace vrátit ideálně do 6 měsíců od porodu. Pokud se tak nestane, je dobré hledat příčinu. Obrátit se můžete na gynekologa či gynekoložku nebo gynekologickou fyzioterapeutku. Nezapomeňte, že to, že po porodu ještě nemenstruujete, neznamená, že nemůžete znovu otěhotnět. Ani plné kojení není příliš spolehlivou antikoncepční metodou.

Jaká je menstruace po porodu císařským řezem

Jaká bude menstruace po porodu císařským řezem?

Jednou z nejčastějších komplikací po císařském řezu bývá silná a bolestivá menstruace. Její příčinou bývá pooperační hojení rány na děloze a hormonální změny po porodu, zejména pak nízká hladina progesteronu, kterou může způsobit stres a nedostatek spánku a teplé či výživné stravy. Pokud se intenzita a bolestivost menstruace nezlepší do tří cyklů, je dobré téma otevřít s lékařem, porodní asistentkou nebo fyzioterapeutkou.

Vzácně může silné krvácení spojené s bolestí způsobovat také zbytek placenty, který po porodu v děloze zůstal. Taková situace se většinou řeší ambulantním zákrokem – tzv. kyretáží, při které je odstraněna děložní sliznice.

 • Bolestivou menstruaci může zmírnit zavinutí bříška do šátku nebo reboza. Stažení v oblasti pánve a bříška bývá po porodu i při menstruaci velmi příjemné, šátek navíc udrží bříško v teple.
 • Při silném krvácení není vhodné používat termofor nebo si dávat velmi horkou sprchu či vanu. Příliš tepla intenzitu krvácení ještě zesílí. Vhodnější bude výše zmíněný šátek nebo například bederní pás.
 • Je pravděpodobné, že se bolest ozve především v okolí jizvy. Nebojte se ji několikrát během dne vědomě promasírovat a promazat olejem.  

„Byla to hotová jatka. Porodnickou vložku jsem nestíhala měnit, tak jsem měla v posteli pod zadkem deku, kdyby náhodou,“ píše na Instagramu @cisarovnamcz jedna ze sledujících. „U mě to byl u obou porodů masakr. Párkrát jsem skončila s dětskou plenkou mezi nohama, když venku nebyla jiná možnost. Naštěstí se to do roka srovnalo,“ popisuje další žena.

To, že některé ženy po císařském řezu měly menstruaci silnou a bolestivou, ale rozhodně není pravidlem. „U mě to bylo úplně naopak. Po porodu císařem jsem o menstruaci skoro nevěděla. Přišla přesně po šestinedělí a byla jsem mile překvapena jejím průběhem. Od puberty jsem měla hodně bolestivou menstruaci a od porodu to byla procházka růžovou zahradou, žádné silné krvácení a jen lehké bolesti.“

7 tipů pro pohodovější menstruaci po porodu
 1. Časté přikládání dítěte k prsu a kojení pomáhá se stahováním dělohy a obnovou děložní sliznice. Vyplavený hormon oxytocin navíc přirozeně působí proti bolesti.
 2. Po porodu je namístě zvážit ošetření pánevního dna, které i po těhotenství zakončeném císařským řezem zaslouží adekvátní péči. Přetížení nebo naopak přílišné povolení pánevního dna má na průběh menstruace vliv.
 3. Nezanedbávejte péči o císařskou jizvu, která může k bolesti při menstruaci přispět (doporučujeme olejové sérum Císařovnám). Srůsty či tuhost jizvy pocítíte nejvíce právě během menstruace.
 4. Vyvážená a pestrá strava, ze které tělo dostane potřebné živiny, je zcela zásadní pro pravidelný a harmonický cyklus.
 5. Při silném krvácení je vhodné tělu doplnit železo, vitamin C, případně využít bylinky, jako je kontryhel, šalvěj nebo řebříček. Pomoci od silného krvácení může také tinktura z kokošky.
 6. Během menstruace zkuste co nejvíce odpočívat.
 7. I psychika má na průběh vaší menstruace vliv. Potíže se zpracováním porodního zážitku se mohou na bolestivosti či intenzitě projevit. Pokud se po porodu necítíte po duševní stránce dobře, nebojte se říct si o pomoc.

Pozor na nepravidelnou menstruaci a silné bolesti

Prodloužená a nepravidelná menstruace, která je spojena s opravdu velkými bolestmi, může být také reakcí na tzv. děložní niche, který se může po porodu císařským řezem objevit. Jedná se o poměrně vzácnou komplikaci vznikající z důsledku infekce či špatného zhojení okrajů rány. V ní se může objevit výduť, ve které se udržuje chronický zánět a s ním i menstruační krev.

Děložní niche se diagnostikuje pomocí ultrazvukového vyšetření, vážnější případy se řeší chirurgickým zákrokem.

Menstruační pomůcky po porodu císařským řezem
V šestinedělí je vhodné používat porodní vložky, například Natracare z bio bavlny. Výběr pomůcky pro první menstrauce po porodu už je individuální záležitost.

Jaká menstruační pomůcka bude po porodu nejlepší?

Může se stát, že po porodu bude vaše tělo potřebovat úplně jiný typ menstruační pomůcky, než na jaký jste byla zvyklá před otěhotněním. Některé ženy po porodu nesnesou pomůcku, která se vkládá do pochvy, jiné zase poprvé v životě takovou pomůcku rády vyzkouší. Nebojte se proto experimentovat a hledat, co je vám nejpohodlnější.

 • Při velmi silné menstruaci bude pravděpodobně nejsnazší sáhnout po klasických nebo porodnických vložkách s vysokou absorpcí. Určitě volte vložky z bio bavlny, ideálně ty neparfémované a nebělené chlorem.
 • Skvělé budou také menstruační kalhotky vyšší savosti. Rozhodně volte kalhotky z přírodních materiálů a střih s vysokým pasem, který příjemně stáhne bříško a nebude okrajem zasahovat do oblasti jizvy po císařském řezu. Naopak kalhotky s nízkým pasem ještě na nějakou dobu raději schovejte do skříně. Nám se osvědčily tvarující poporodní kalhotky Modibodi s merino vlnou.  
 • Je možné, že budete potřebovat větší velikost nebo jiný typ menstruačního kalíšku. Už samotné těhotenství představuje pro pánevní dno velkou zátěž, i když se miminko nenarodí vaginální cestou.

Máte za sebou porod císařským řezem?

Pak by vás neměla minout podcastová série Císařovnám, kterou jsme hrdě partnersky podpořili. Doporučujeme si poslechnout zejména šestou epizodu, ve které si naše zakladatelka Ilona Bittnerová povídá s fyzioterapeutkou Mgr. Andreou Vaňkátovou z fyzioterapeutického centra Kinisi a dulou Mgr. Kateřinou Černou o poporodní péči po císařském řezu.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Khousnoutdinová: Češky v porodnicích zažívají hrubost. Porod není jen o přežití

Jde v Česku porod s dobou? Máme k rodícím ženám respekt a co by se mělo v českém porodnictví změnit? Lilia Khousnoutdinová, dula a lektorka předporodních kurzů, poskytla u příležitosti Světového týdne respektu k porodu rozhovor Aktuálně.cz. Tady si ho můžete přečíst včetně všech užitečných zdrojů, odkazů na statistiky i doporučení WHO.

Julie alias @denik_porodnibaby: Bylinnou napářku bych doporučila všem ženám

Julie studuje obor porodní asistentka. Prostřednictvím instagramového účtu @denik_porodnibaby se snaží poukázat na důležitost porodní asistence. Tuhle práci si zamilovala a schopnosti ženského těla ji fascinují. Aby si rozšířila obzory a mohla rodičkám zkušeně poradit, vyzkoušela ženskou bylinnou napářku. Zpočátku byla skeptická, ale voňavá procedura jí pomohla s menstruačními bolestmi. "Napářka je pro mě i formou relaxace. Kombinace tepla a vůně bylinek je dokonalá," hodnotí Julie.