Moje malá červená knížka

Unikátní sbírka menstruačních příběhů, které Rachel shromažďovala 5 let od svých 13 let, tedy od doby, kdy začala menstruovat. Byl to její způsob, jak se o menstruaci dozvědět více, a také jak ji přijmout.

Racel se za svou první menstruaci nejdříve styděla, ale postupně ji přijala právě díky příběhům ostatních žen. Ptala se v rodině, kamarádek, ve škole… Brzy se o její netypické zálibě dozvěděly i ženy ze širšího okolí, až z toho vznikla celá sbírka příběhů!

Menstruace Rachel

Svou první menstruaci Rachel dostala, když byla na návštěvě u svého prudérního dědečka. Menstruace ji navštívila v ten nejméně vhodný okamžik: uprostřed jezera při vodním lyžování. Když dědeček pochopil, o co se jedná, beze slov a se značným studem ji odvezl do místního obchodu.

Rachel popisuje:
„Možná to bylo tím, že jsem se nezeptala, nebo možná proto, že většina místních obyvatel měla více zkušeností s inkontinencí než menstruací, ale to nejpodobnější vložkám co jsem našla, byly plenky pro lidi s inkontinencí. Tak tohle bylo ono, jsem konečně dospělá a vracím se zpátky k plenkám – takhle jsem si své vítání ženskosti opravdu nepředstavovala.
Když jsem se konečně dostala k matce, pořádně jsme se spolu zasmály a pobrečely. Na nejbližším rodinném setkání bylo moje trauma z první menstruace hlavním tématem u večeře. Byla jsem podvedena. Ale pak se stalo něco úžasného. Ženy z naší rodiny si začaly navzájem a se mnou vyměňovat svoje vlastní příběhy….“

Ano, o menstruaci je potřeba hovořit, jen tak můžeme sejmout nálepku „tabu“, která menstruaci označovala po mnoho staletí.

Za svou první menstruaci se nejdříve styděla, ale postupně ji přijala právě díky příběhům ostatních žen.

Mne osobně nejvíce z knihy zasáhl následující příběh. Při jeho čtení jsem se neubránila pousmání, ale na druhou stranu nám tento příběh poodkrývá jeden velmi smutný fakt: ještě před nedávnem toho ženy o menstruaci věděly opravdu málo nebo dokonce vůbec nic.

Palčivé tajemství, 1966

Bylo mi jedenáct a ze všech kamarádek jsem byla první, kdo dostal menstruaci. Protože většina dívek ji dostávala až ve dvanácti, třinácti či čtrnácti letech, moji rodiče a prarodiče se o tom neobtěžovali mluvit, takže jsem neměla ani potuchy, co to je menstruace. Když jsem to slovo slyšela od starších dívek, myslela jsem, že mluví o větné skladbě. Jedno letní odpoledne jsem byla sama doma a ucítila jsem něco lepkavého mezi nohama, jako bych se počůrala do kalhot. Šla jsem do koupelny, sundala si kalhotky a ohromeně zjistila, že jsou promočené krví. Věděla jsem, že umírám.

Mně smrt nevadila, ale myslela jsem, že moje rodiče a kamarády by to mohlo mrzet, tak jsem si své smrtelné tajemství nechala pro sebe a nikomu jsem nic neřekla. Jedenáct dní jsem si každý den po západu slunce sundala kalhotky prosáklé krví a poskvrněné šortky nebo kalhoty, šla ven k popelnicím, které byly schované za plotem a všechny ty krvavé věci zapálila a sledovala je, dokud neshořely na prach.

Dvanáctého dne jsem byla přistižena. Mě, oheň a zbyteček mých posledních kalhotek objevila máma. Pochopitelně jsem ji nemohla říct, že umírám, tak jsem mlčela. Rozzlobila se, nahnala mě do koupelny a chtěla, abych otci vysvětlila, proč pálím svoje spodní prádlo. Moje mlčení je dohánělo k šílenství a pomalu mi začali ukládat různé tresty, až skončili u zákazu vycházení. Tak jsem jim to řekla. Že krvácím… že umírám… a že jsem je chtěla ušetřit bolesti.

Moje malá červená knížka

Moje malá červená knížka

Název knihy má evokovat Maovu Malou červenou knihu, manifest, který se rozšířil mezi všechny obyvatele Číny během čínské kulturní revoluce. Moje malá červená knížka se svou čínskou jmenovkyní sdílí revolučního ducha – avšak v tomto případě bez propagace komunismu. :)

V knize si můžete přečíst přesně 90 příběhů o tom, jak ženy prožívaly a prožívají svou menstruaci. O své příběhy se dělily dívky, které právě menstruovat začaly, ale také velmi staré ženy. Nejstarší příběh je dokonce od ženy, která začala menstruovat v roce 1916!

Knihu Moje malá červená knížka můžete zakoupit v našem e-shopu Maluna.cz. Česká obdoba této knihy, jsou Ženské příběhy, které před pár lety vyšla. Jsou v ní nejenom příběhy o menstruaci, ale i další ženská témata - první milování, těhotenství, partnerství. Vyšel i druhý díl s dalšími příběhy a také podobná kniha Čekala jsem miminko.

Veronika Lančaričová
Autorka článku

Veronika je blogerka, která píše pro různé internetové portály a tématu menstruace se věnuje v rozhovorech a článcích v časopisech. Jejími tématy je nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. Píše o tom na svých stránkách Bohozena.cz. Rovněž vede kurzy, rituály a semináře pro ženy.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační cyklus - znáte jej dobře?

Menstruační cyklus není jen o krvácení! Je to komplexní a velmi dobře „seřízený“ proces dějů, které se u zralé a zdravé ženy každý měsíc opakují za účelem přípravy těla na rozmnožení. Během jednotlivých fází menstruačního cyklu dochází ke změnám nejen v pohlavních orgánech ženy, ale také na úrovni její psychiky a emotivního vnímání a potřeb.

S kalíškem po doktorech

O zkušenostech s kalíšky toho bylo již mnoho napsáno a je asi zbytečné se opakovat. Stejně, jako mnohé ženy přede mnou, i já tento způsob intimní hygieny považuji za naprosto bezkonkurenční. Ale teď bych se s vámi ráda podělila o méně všední zážitek.

Všechna tajemství o tamponech

Snad každá menstruující žena alespoň jednou vyzkouší tampon. V řadě reklam, studií zaplacených samotnými výrobci a výroků extremistických ekoložek je ale někdy těžké se vyznat. A proto jsme se pustili do zkoumání tohoto tématu!