Menstruační kalíšek Me Luna

Me Luna je první menstruační kalíšek německé výroby a také jeden z prvních kalíšků vyrobených z TPE (termoplastický elastomer). Dříve se tento kalíšek jmenoval MeLuna, v roce 2014 došlo ale ke změně názvu na Me Luna.

Menstruační kalíšek Me Luna je nabízen v nejvíce různých velikostních variantách a v různých barvách. Má zcela hladký vnitřní povrch, což usnadňuje čištění. Na spodní části kalíšku jsou rýhy pro snadnější vyjmutí.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, menstruační kalíšek Me Luna není vyroben ze silikonu. Me Luna je vyrobena z TPE (termoplastického elastomeru). Tento typ TPE byl schválen pro výrobu lékařských pomůcek a zařízení. Více informací najdete v samostatném článku Informace o materiálu a výrobě kalíšků Me Luna.

Me Luna se vyrábí v osmi různých velikostech

Kalíšky mají 4 různé obvody (S, M, L a XL) a dvě různé délky (normal a shorty). Shorty jsou krátké kalíšky, které jsou vhodné pro ženy s nízkým děložním čípkem, s prolapsem dělohy či krátkou pochvou.

Velikost S je malý kalíšek určený pro dívky a mladé ženy, které ještě neměly pohlavní styk nebo nemají styk často a mají spíše slabší menstruaci. Má průměr 38 mm a délku 45 mm, objem kalíšku je 15 ml.
Velikost S Shorty má délku 35 mm a objem 9 ml. Tento kalíšek je také měkčí než další typy.

Velikost M je určena pro všechny ženy, které ještě nerodily a pro ty, které mají normálně silnou menstruaci. Má průměr 41 mm a délku 48 mm, objem kalíšku je cca 18 ml.
Velikost M Shorty má délku 38 mm a objem 11 ml.

Velikost L je určena pro ženy se silnější menstruací, pro ženy před porodem, ale i pro ty po porodu, které jsou drobnější postavy nebo aktivně sportují. Má průměr 44 mm a délku 51 mm, objem kalíšku je cca 22 ml.
Velikost L Shorty má délku 41 mm a objem 14 ml.

Velikost XL je určena pro všechny ženy, které už rodily a pro ženy se silnou menstruací. Má průměr 47 mm a délku 56 mm, objem kalíšku je cca 28 ml.
Velikost XL  Shorty má délku 44 mm a objem 16 ml.

Menstruační kalíšek MeLuna - velikost S, M, L a XL

Velikost si vyberte podle toho, jak silná je vaše menstruace a podle velikosti pochvy. Pro ženy po vaginálním porodu doporučujeme velikost L nebo XL. Mladé dívky a ženy mohou zvolit velikost S nebo při silnější menstruaci velikost M.
Objemy uvedené v obrázku se liší od textu - obrázek je od výrobce, v textu uvádíme objemy dle našeho měření pod dírky u obvodu.

Stopka, očko nebo kulička?

Kalíšky Ma Luna se vyrábí se stopkou jako ostatní typy kalíšků. Za tu lze kalíšek vytáhnout a můžete ji zastřihnout na vám vyhovující délku. Můžete si ale zakoupit také kalíšek Me Luna zakončený kuličkou nebo očkem. Výhoda je v tom, že za kuličku i očko lze kalíšek dobře uchopit a zároveň kulička ani očko není při používání nepříjemné - což nezkrácená stopka být může.

Menstruační kalíšek MeLuna zakončený stopkou, kuličkou a očkem

Classic, sport nebo soft?

Kalíšky Me Luna nabízíme ve třech variantách pevnosti materiálu. Variantu poznáte podle barvy a samozřejmě je pevnost uvedena i v popisu kalíšků. Varianta Soft - žlutý, růžový a tyrkysový kalíšek. Varianta Sport - temně fialový kalíšek. Všechny ostatní barvy jsou varianta Classic.

Pevnost Me Luna Classic má jemnost "Shore 40" (termín pro popis flexibility materiálu).

Kdo by si měl vybrat kalíšek Me Luna Classic?

  • Každá žena s normálně pevným svalstvem pánevního dna (většinou mladé ženy a ty, které pravidelně cvičí).
  • Každá žena s normální citlivostí (žádné problémy s používáním tampónů).

Pevnost Me Luna Sport má jemnost "Shore 50", je o 25% pevnější než MeLuna Classic.

Kdo by si měl vybrat kalíšek Me Luna Soft?

  • Ženy, které mají pevné svaly pánevního dna.
  • Ženy, které se aktivně věnují sportům jako je jóga, jízda na koni, pilates, bojová umění, tanec u tyče apod.

Pevnost Me Luna Soft má jemnost "Shore 30", je o 25% měkčí než MeLuna Classic. Oproti variantě Classic můžete mít víc potíží s rozvinutím kalíšku.

Kdo by si měl vybrat kalíšek Me Luna Soft?

  • Ženy, které mají při použití tampónů problémy jako je pocit tlaku a bolest.
  • Ženy, jejichž svaly pánevního dna jsou spíše slabší.

Pevnost kalíšků Me Luna - classic, sport a soft

Nepřehlédněte článek Jak vybrat správný kalíšek Me Luna?

Čím se MeLuna liší od ostatních kalíšků?

Hlavně materiálem, ze kterého je vyrobena. Termoplastický elastomer (TPE) se oproti silikonu lépe zpracovává. Proto je Me Luna levnější a má také více variant - různé velikosti a jinou variantu kalíšku než se stopkou. Povrch je stejně jako u silikonu hladký a suchý. Na výrobu mnoha produktů ve zdravotnictví, které se dříve vyráběly ze silikonu, je v současnosti používáno TPE. Materiál nezpůsobuje alergie, neobsahuje PVC, latex, silikon ani proteiny. Také barevné pigmenty obsažené v TPE pro barevnost kalíšků Me Luna odpovídají atestaci.

TPE drží více tvar než silikon. Kalíšek tedy může být po vyjmutí z obalu do oválu místo do kruhu a také po použití může mít oválný tvar - záleží na tvaru pochvy.

Otvory pod horním okrajem kalíšku jsou u Me Luna o něco větší než u většiny ostatních kalíšků a nedochází tak často k jejich ucpání. Jsou ale pouze dva což někdy způsobuje horší otevírání kalíšku po zavedení.
 

Menstruační kalíšek Me Luna v různých barvách

Kalíšek Me Luna vám bude doručen včetně látkového sáčku pro úschovu kalíšku mimo období menstruace. Výrobce doporučuje vyvařit kalíšek Me Luna po dobu 5 minut před prvním použitím (poté, co si kalíšek koupíte). Pak byste měla kalíšek vyvařit vždy po skončení menstruace a případně také krátce před začátkem další menstruace. Během menstruace stačí Me Lunu po vyprázdnění omýt čistou vodou, vytřít toaletním papírem nebo vlhčeným ubrouskem (doporučujeme intimní ubrousky LadyWipe). Nejpozději po 8 - 12 hodinách je vždy nutné kalíšek Me Luna vyjmout a vyprázdnit.

Chcete si tento menstruační kalíšek hned objednat? Me Luna v e-shopu Maluna.cz

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Informace o materiálu a výrobě kalíšků Me Luna

Některé ženy se ptají, zda jsou kalíšky vyrobené z TPE - Me Luna, Masmi či Silky Cup - zdravotně nezávadné stejně jako kalíšky vyrobené z lékařského silikonu. Proto bychom vám rádi poskytli komplexní informace o materiálu, který je pro výrobu kalíšků Me Luna používán.