Menstruační kalhotky Flux

Představujeme vám novou značku! FLUX vítáme, protože rozšiřují spektrum střihů menstruačních kalhotek. Na výběr jsou bavlněné, modalové i nylonové a spolehnout se na ně můžete ve dne i v noci. Byly navrženy ve Velké Británii, vyrábí je rodinná firma v Číně.

Menstruační kalhotky jsou skvělou alternativou k tamponům a jednorázovým vložkám. Různé menstruační kalhotky se mezi sebou mohou lišit svou funkcí, proto pro lepší zorientování doporučujeme přečíst si obecný článek Menstruační kalhotky.

“Věděli jsme, že musí existovat lepší cesta”

Nenechte se zastavit a zbavte se strachu. I tak by se dalo popsat krédo výrobce menstruačních kalhotek Flux. Zakladatelka Flux Undies Paige Fashoni už měla prostě dost trapných nehod a ponižujících skvrn. Byla hluboce přesvědčená o tom, že přece musí existovat lepší způsob, jak vyřešit své dny. A tím řešením jsou menstruační kalhotky Flux, které pojmou tolik krve, co čtyři tampony, a spolehnout se na ně můžete ve dne i v noci.

Menstruační kalhotky FLUX

Navrženo ve Velké Británii, vyrobeno v Číně

Tahle britská značka, která funguje od roku 2017, si vytkla ušlechtilé cíle: nejen dopřát ženám pocit bezstarostnosti a sebejistoty i ve chvíli, kdy menstruují. Kromě toho věří ve spravedlivé mzdy, dobré pracovní podmínky a přiměřenou pracovní dobu. Spodní prádlo Flux vyrábí v Číně rodinný výrobce s více než 50letými zkušenostmi. Všechny továrny, se kterými spolupracují, podléhají auditům, jsou schváleny BSCI (to je Business Social Compliance Initiative; jde o systém, který má podpořit udržitelné pracovní podmínky na celém světě).

Jak menstruační kalhotky Flux fungují?

Menstruační kalhotky vypadají jako běžné spodní prádlo, ale jsou kouzelné. :-) Pojďme si vysvětlit, v čem to kouzlo spočívá.

Kalhotky jsou v savé části tvořeny čtyřmi tenkými, ale funkčními vrstvami:

  • svrchní vrstva (dotyková) odvádí vlhkost, takže se cítíte stále v suchu
  • následuje antibakteriální vrstva, ta brání množení bakterií a tvorbě nevítaného zápachu
  • supersavá, “chytrá” vrstva pohlcuje vlhkost (a absorpční silou se vyrovná čtyřem tamponům)
  • nepropustná, ale prodyšná vrstva – celodenní ochrana před nežádoucími nehodami

Typy menstruačních kalhotek Flux podle savosti

Menstruačních kalhotek Flux je několik typů a liší se primárně savostí:

  • největší savost mají nohavičkové kalhotky Sleep Short (savostí odpovídají 5 tamponům; 25-30 ml) a budou ideální na noc
  • pro silné krvácení jsou vhodné kalhotky Boyshort Heavy, Bikini Heavy a vysoké Hi-Waist Heavy (savostí odpovídají 4 tamponům, tj. 20-25 ml)
  • "savostní" stupeň Moderate je určený pro středně silné krvácení (absorpční schopnost odpovídá 3 tamponům, tj. cca 15 ml). Můžete si vybrat bavlněné kalhotky, buď méně vykrojené Essencial Brief, nebo více vykrojené Essencial Hipster.
  • pro slabou menstruaci jsou vhodné menstruační kalhotky Flux "ráže" Light (savostí odpovídají 2 tamponům, tj. 10 ml), případně obzvlášť tenké a nenápadné Invisible Light Cheeky (výběr ze čtyř barev)

Materiál

  • “tělo” většiny kalhotek je vyrobeno z modalu. Modal je typ viskózového vlákna, které se získává úpravou dubové celulózy. Je to jemná pletenina, na omak připomíná bavlnu, ale její výroba je ekologičtější. Modal je měkký, pružný a člověk se v něm údajně cítí jako v láskyplném objetí. :-)
  • vnitřní “technologii” tvoří směs absorpčních vláken (případně u některých typů 100% bavlna) a prodyšný PUL (polyester s polyuretanovým zátěrem)

Všechny použité textilie jsou ÖEKO Tex (jde o mezinárodní certifikační systém pro kontrolu textilií, které jsou a musí být vyrobené výhradně z nezávadných materiálů). Znamená to, že neobsahují škodlivé chemikálie a jsou bezpečné pro vaši pokožku.

Typ Essencial je vyrobený z bavlny, která nese označení BCI. To znamená, že producent bavlny se zapojil do programu Better Cotton Iniciative (Iniciativa za lepší bavlnu). Jde o postupný přechod k ekologickému pěstování bavlny.

Pro výrobu všech kalhotek Flux Essencial se využívá zbylá látka, která by se jinak jakožto nevyužitelné odstřižky vyhodila, tím se stávají kalhotky jednak dostupnější, jednak přispívají k udržitelnosti.

Praní a sušení

Pro praní a údržbu platí tytéž zásady jako u jiných menstruačních kalhotek.
Kalhotky po použití předepereme ve vlažné vodě a následně vypereme v pračce, klidně s jiným prádlem. Používáme tekuté prací prostředky, prášek nesvědčí membráně PUL. Krajkové kalhotky jsou choulostivější, zvažte jejich praní v ochranném sáčku.
Pereme na 40 stupňů.
Nepoužíváme aviváž, nesušíme v sušičce. Sušíme naruby, nepokládáme přímo na topení.

Další užitečné rady a tipy najdete v našem článku Jak se správně starat o menstruační kalhotky

Výhody menstruačních kalhotek

Použití menstruačních kalhotek je velmi pohodlné, neboť všitá savá vrstva je velmi nenápadná. Nikdo tedy nepozná, že menstruaci máte (žádná vykukující křidélka či rýsující se tlustá vložka). Velkou výhodou je také to, že se nikde nic neposouvá.

Nevýhody menstruačních kalhotek

Nevýhodou je, že při vyměňování použitých menstruačních kalhotek si musíte vysvléct také kalhoty či punčocháče, což může být například v zaměstnání náročnější.

Flux pomáhá s menstruací dívkám v rozvojových zemích

Věděli jste, že jen 12 % mladých dívek napříč světem má přístup k menstruačním pomůckám, které potřebují? Z koupě každých kalhotek Flux jde část zisku na výrobu pratelných vložek a hlavně - každé prodané kalhotky znamenají, že jedna dívka někde ve světě dostane jednu látkovou (tedy opakovaně použitelnou) vložku. Tenhle program vracení peněz ve stylu "ženy ženám" („By You, For Her“) pomáhá tam, kde jsou náklady na menstruační potřeby příliš vysoké. V některých zemích, jako je Malawi, stojí vložky ekvivalent celodenního platu. V Keni si dvě třetiny žen hygienické vložky nemohou dovolit. V důsledku toho mladé dívky, když menstruují, nejdou do školy. Vzdělání jde kvůli nedostupnosti hygienických pomůcek stranou, což ve svém důsledky dívky opět znevýhodňuje.

Látkové vložky šije rodinný výrobce v Indii. Flux je distribuuje přímo do ženských azylů, dívčích škol a sirotčinců v rozvojových zemích a spolupracuje také s partnery, jako je Freedom4Girls, kteří pomáhají zajistit, aby se tyto pomůcky dostaly k tomu, kdo je nejvíc potřebuje.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Recenze - menstruační kalhotky pro slečnu

Od doby, kdy mé mlaďounké dceři začala menstruace, jsme se obě docela natrápily. Bylo jí teprve 10 let, byla hodně hubená, nacpat klasickou vložku do těch malinkatých kalhotek bylo vcelku bizarní. Začala jsem se tedy rozhlížet na trhu. A pak na mě vyskočila na facebooku reklama na menstruační kalhotky Meracus a jedny jsme - na zkoušku - pořídily.

Jak vybírat menstruační kalhotky

Výběr menstruačních kalhotek na českém trhu je stále větší, takže si ty „své“ může vybrat prakticky každá žena. S přibývajícím množstvím značek je ale taky stále složitější se v nich zorientovat a nějaké si vybrat. Není to úplně jednoduchá volba „buď, anebo“, faktorů výběru je trochu více. V tomto článku se vám pokusíme s výběrem trochu poradit a nastínit, jak a podle čeho vybrat.