Menstruační kalíšek Softcup

Na českém trhu je již delší dobu k dostání menstruační kalíšek Softcup, který svým tvarem není úplně typickým menstruačním kalíškem. Pojďme se podívat blíže, o jaký kalíšek se jedná a jaké jsou jeho výhody a nevýhody.

Varianty kalíšku Softcup

Menstruační kalíšek Softcup je k dostání ve dvou variantách: jednorázový či opakovaně použitelný. Jednorázový Softcup můžete mít zavedený až 12 hodin a poté jej vyhodíte. Opakovaně použitelný Softcup znamená to, že jej opakovaně používáte v rámci jedné menstruace. Poté je potřeba jej vyhodit.

Softcup je vyrobený z hypoalergenního, netoxického a nedráždivého materiálu bez latexu. Opakovaně použitelný Softcup je vyrobený ze stejného materiálu jako jednorázový Softcup. Liší se pouze v pevnosti použitého materiálu.

Menstruační kalíšek Softcup

Výhody

  • Softcup můžete mít zavedený až 12 hodin.
  • Při správném zavedení jej necítíte.
  • Jedná se o zdravotně nezávadnou menstruační pomůcku.

Nevýhody

  • Krátká životnost obou typů Softcupu (jednorázový 12 hodin, opakovaně použitelný jednu menstruaci).
  • Jedná se o pomůcku, která ve studii In the red vyšla jako nejméně ekologická.
  • Vysoká cena a nutnost opakované koupě.

Cena a počet spotřebovaných kusů

V předchozím bodě jsme si uvedli vysokou cenu Softcupu. Pro představu přikládáme srovnání několika menstruačních pomůcek (pro podrobnější srovnání si přečtěte článek Porovnání jednotlivých menstruačních pomůcek).

Počet spotřebovaných kusů různých menstruačních pomůcek

Toto porovnání berte prosím pouze jako orientační. Každá žena má menstruaci jinak dlouhou, jinak silnou a použije tedy jiné množství menstruačních potřeb. Počítáme s třinácti menstruacemi za rok, jedna trvá průměrně 5 dní. Reálně se počet pomůcek může na začátku a na konci menstruace lišit.

  1 den 1 menstruace 1 rok 5 let
Tampon z BIO bavlny (Regular Natracare) 4-5 ks 20-25 ks 260-325 ks 1300 – 1625 ks
Softcup jednorázový 2 ks 10 ks 130 ks 650 ks
Softcup opakovaně použitelný 1 ks 1 ks 13 ks 65 ks
Jiný menstruační kalíšek 1 ks 1 ks 1 ks 1 ks

Cena za spotřebované menstruační pomůcky

  1 den 1 menstruace 1 rok 5 let
Tampon z BIO bavlny (Regular Natracare) 22 – 27 Kč 109 – 136 Kč 1417 – 1771 Kč 7085 – 8856 Kč
Softcup jednorázový 37,5 Kč 187,5 Kč 2437,5 Kč 12187,5 Kč
Kalíšek Diva Cup 749 Kč 749 Kč 749 Kč 749 Kč
Kalíšek Yuuki Economic 299 Kč 299 Kč 299 Kč 299 Kč

Poznámka: V době vzniku tohoto článku (rok 2019) se jednorázový Softcup prodává v balení po 8 ks za cenu 150 Kč. Opakovatelně použitelný Softcup se prodává v balení po 2 ks. Ovšem nyní není k dostání, neznáme tedy jeho cenu a do srovnávací tabulky jej nebylo možné zahrnout.

Naše doporučení: Ziggy Cup

Pokud vás Softcup zaujal svým tvarem, ale odradil krátkou životností a cenou, můžeme za nás doporučit menstruační kalíšek Ziggy Cup!

Menstruační kalíšek Ziggy Cup

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Letní dny s menstruačním kalíškem

Proč si mnoho žen pořídí svůj první kalíšek právě v době léta? Odpovědí na tuto otázku je hned několik – jsou to různé výhody, které kalíšek poskytuje a jiné hygienické pomůcky ne. Takže se pojďme na tyto výhody podívat!

Natracare hygienické potřeby

Ačkoliv náš zájem o menstruační hygienu započal u menstruačního kalíšku, nezůstalo jen u něj a dál zkoumáme různé možnosti. Je mnoho žen, kterým nevyhovují pomůcky zaváděné dovnitř do pochvy. Jsou také situace, kdy je nutné použít vložky (šestinedělí, zdravotní problémy...). A tak jsme našly dámské hygienické potřeby Natracare.