Nepravidelná menstruace

Průměrná menstruace trvá tři až sedm dnů a objevuje se jednou za měsíc, v ideálním případě každých 27 až 30 dnů. Za nepravidelnou menstruaci považujte tu menstruaci, která se odchyluje od normálu. Jaké jsou důvody nepravidelné menstruace?

 

Důvody nepravidelné menstruace

Pravidelnost menstruace závisí na vývoji děložní výstelky a na pravidelné cyklické produkci estrogenních hormonů a progesteronu. Nejčastějším důvodem pro odchylky od normálního cyklu je stres. Stresový hormon (kortizol) má přímý vliv na to, kolik estrogenu a progesteronu tělo vyprodukuje. Pokud se do krevního oběhu vyplaví příliš velké množství stresového hormonu, menstruační cyklus se může změnit.

Podobný stav jako u mladé dívky nastane, když žena přestane užívat hormonální antikoncepci.

Souvislost s jídlem

Pokud je váš jídelníček bohatý na nezdravé karbohydráty, přiberete a vaše tělo začne produkovat hormony, které posunou vaši ovulaci. Dojde tedy i ke změně v nástupu menstruace. Naopak dieta a případné cvičení uberou tělu energii. Vaše tělo ji ale potřebuje, aby mohlo správně fungovat. Může se tedy stát, že pokud spotřebujete příliš mnoho energie na cvičení, už vám nezbude žádná na menstruaci.

První menstruace čili menarché

U mladých dívek, kterým cyklus teprve začíná, jsou nepravidelnosti při menstruaci zcela normální. Tělo se učí vyrovnávat s různými hladinami hormonů - tedy s tím, že se z dívky stává žena. První menstruace, tzv. menarché se u dívek zpravidla objevuje mezi jejich 12. a  16. rokem. Její nástup může být zpožděn nedostatečnou výživou (a v důsledku toho příliš nízká váha či nedostatek železa v krvi až anémie), nadměrnou tělesnou námahou, stresem, ale i životem ve vyšších nadmořských výškách (důvodem je pravděpodobně nižší množství kyslíku). První menstruaci v pozdějším věku také často dostávají dívky, které se narodily jako dvojčata či vícerčata. Naopak dřívější menarche byla pozorována u obézních dívek.

Hormonální antikoncepce

Podobný stav jako u mladé dívky nastane, když žena přestane užívat hormonální antikoncepci. Tělo již nemá pravidelně dodávané hormony navíc a tak se snaží vyrovnat s novým stavem. Pokud žena užívala hormonální antikoncepci po dlouhou dobu, může několik měsíců po vysazení mít cyklus velmi nepravidelný. A to včetně toho, že menstruace některé měsíce nepřichází vůbec.

Menopauza čili klimakterium

Nástup menopauzy urychlují celkově horší životní podmínky, kouření a brzký nástup menarché. Naproti tomu opoždění menopauzy může způsobit pozdější nástup puberty a těhotenství ve vyšším věku.

Zajímavost: Obecně platí, že ženy žijící blíže k rovníku mají silnější menstruační krvácení než ženy žijící u polárních kruhů (uvádí se, že např. Eskymačky v zimním období nemenstruují vůbec).

Různé ženy - různá menstruace

Nemoc nebo chvilková změna?

Změny v intenzitě krvácení mohou být vyvolány poškozením výstelky dělohy jako jsou nezhoubné nádory nebo tvorba děložní sliznice mimo dělohu. Velké výkyvy nebo změny krvácení proto nepodceňujte a raději se nechte vyšetřit svým gynekologem. A pár pojmů, abychom lékařům porozuměli:

  • Polymenorea - označuje častější menstruaci, tedy menstruaci která přichází dříve jak po 23 dnech od prvního dne poslední menstruace.
  • Oligomenorea - je naopak výrazně zpožděná menstruace, která přichází po více jak 36 dnech od prvního dne poslední menstruace.
  • Amenorea - žena vůbec nemenstruuje. Amenorea bývá často spojována s neplodností a v současné době je často diskutována v souvislosti s anorexií (duševní nemoc spočívající v odmítání potravy a zkreslené představě o svém těle).
  • Endometrióza - onemocnění, během něhož se ložiska tkáně podobající se tkáni vystýlající za normálních podmínek dělohu vyskytují i mimo ni. Více informací zde.
  • Děložní myom - nezhoubný nádor, který vyrůstá z hladké svaloviny děložní stěny, více informací zde.

Jak řešit nepravidelnou menstruaci?

Častým řešením, které gynekologové navrhují, je hormonální antikoncepce. Bohužel je často předepisována i dívkám, jejichž tělo ani nemělo čas se se zcela normálními ženskými změnami vyrovnat. Než zvolíte tuto variantu pomoci, zjistěte si všechny dostupné informace. HA má mnoho vedlejších účinků a při jejím užívání ženské tělo nemá opravdovou menstruaci, ani ovulaci a přijdete tak o všechny výhody s tím spojené.

Sama nejlépe víte, jaký je váš životní styl a jaké změny se ve vašem životě dějí. Zamyslete se, co z toho mohlo nepravidelný cyklus nebo silné krvácení vyvolat. Možná bude stačit jen ubrat v práci a dopřávat si víc volna s přihlédnutím ke své cykličnosti (tomuto tématu se věnuje kniha Cyklická žena). Vyzkoušejte také změnu jídelníčku.

Pro pravidelnou menstruaci a celkové zdraví ženy jsou vhodná různá cvičení, uvádíme alespoň některá z nich:

Bylinky

Pomocí výtažků z bylinek a pupenů lze zlepšit funkce gynekologických orgánů a tím i zlepšit pravidelnost menstruačního cyklu, snížit potíže při nástupu menstruace a předcházet onemocněním, které mohou mít původ právě v nepravidelnosti menstruace či nadměrného krvácení.

  • Doplněk stravy Sarapis Mensis - je vhodný u žen s bolestivou a nepravidelnou menstruací, u žen s premenstruačním syndromem (tj. potížemi spojenými s menstruací - otoky, migrény, napětí a citlivost prsou, bolesti v podbřišku, nechutenství, nervozita, závratě a jiné). Též jej lze použít jako podpůrný prostředek u opakujících se výtoků a zánětů pochvy a močových cest.
  • Pupalkový olej - tlumí příznaky premenstruačního syndromu a klimakteria
  • Malinová směs - napomáhá při nepravidelné nebo bolestivé menstruaci i nadměrném krvácení, zmírňuje klimakterické obtíže. Při gynekologických zánětech a výtocích podporuje hojivé a čistící procesy. Příznivě působí během těhotenství a kojení, její užívání je velmi vhodné i při neplodnosti a také při ženských cystách a onkologických obtížích. Lze ji užívat i dlouhodobě.
  • Maliník (P31) - upravuje hormonální sekreci, má účinek podobný ženským hormonům, s černým rybízem upravuje endokrinní rovnováhu, působí proti ovariálním cystám, poruchám menstruace, tlumí poševní záněty.

Menstruační kalíšek se hodí při nepravidelné menstruaci

Kalíšek a nepravidelná menstruace

Pro ženy, které mají nepravidelnou menstruaci, je kalíšek velkou výhodou. Lze ho totiž bez potíží zavést i několik dní před menstruací - nevysušuje totiž sliznice jako tampóny (a taky to nic navíc nestojí). Samozřejmostí je ale pravidelné vymytí kalíšku i mimo menstruaci! Naše doporučení je používat kalíšek mimo menstruaci v době, kdy nechcete být menstruací zaskočena - v práci, při sportu apod. Vyhnete se tak stresu "co když menstruace přijde právě teď" a i to může vést k pravidelnějšímu cyklu.

Článek sestavila Eliška Stofferová a Ilona Bittnetová.
Zdroje: Menstruační cyklus, Menstruace přirozenou součástí života ženy, Nepravidelná menstruace, Menstruační cyklus a jeho souvislosti s tělesnými funkcemi a chováním ženy.

Ilona Bittnerová
Autorka článku

Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která v roce 2006 přivezla do Čech první menstruační kalíšky. Hned po studiu biologie a matematiky na VŠ začala podnikat na internetu a proto je dnes nejenom odbornice na menstruaci i další ženská témata, ale i na e-commerci. Zajímá se také o udržitelnou módu a rozvojové vzdělávání. Je matkou Helenky a Zorana, miluje cestování a je vášnivá kočkomilka vlastnící jednu fenu.

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Bolestivá menstruace a kalíšek

Kalíšek jsem si koupila v září 2013 takže už téměř rok jsem spokojená uživatelka. Po douhém hledání, které bylo velice náročné a myslela jsem, že nikdy neskončí jsem se rozhodla pro Lunette 2. A musím říct, že tahle věc mi obrátila svět naruby.

Gabriela Tuatti: "Nikdo jiný než vy sami vás nevyléčí."

Představte si, že se chystáte na páteční večírek, zčistajasna se vám udělá špatně a odveze vás záchranka. Když se probudíte, uslyšíte verdikt: Endometrióza s vyhlídkou na to, že nikdy nebudete mít děti. To potkalo, tehdy 23 letou Gabrielu Tuatti Vágnerovou. Od té doby uběhlo již 8 let, Gabriela se vyléčila, má nádherného syna a pomáhá ženám se stejným verdiktem…

Výtok a přirozené samočistící procesy v pochvě

Panuje všeobecný názor, že pokud má žena výtok z pochvy, je to známka infekce a je třeba se jej za každou cenu zbavit. Přitom situace je právě opačná. Čirý či bělavý výtok bez dalších, zpravidla nepříjemných, projevů (jako je zápach, svrbění, pálení, pocit plnosti, aj.) poukazuje na zdravou a správně fungující poševní sliznici a je jedním z důležitých faktorů pro příjemný pohlavní styk, potažmo pro početí potomka.